Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Misiek

Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Post autor: Misiek »

Wracam z wakacji i co widzę zmiany, zmiany, zmiany Tak na marginesie - codziennie świeciło mi słoneczko, a u Was lało? hhmm u mnie zawsze świeci w gg

Wracam do codziennych zajęć, czyli kawka, herbatka i przegląd stron internetowych o tematyce przyrodniczej Szkoda, że tylko w wakacje mam tyle czasu na to

Nowa inicjatywaczyste lasy polskie - całkiem, całkiem dobry pomysł, strona udana, teraz tylko edukacja społeczeństwa i może doczekamy się prawdziwych lasów bez śmieci (od mojego ostatniego postu o akcji przybyło partnerów Tak trzymać

A wracająć do tematu postu:Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne i nie należy ich niszczyć? Każdy wie, że wszystkie organizmy na świecie dla środowiska naturalnego są pożyteczne, dla człowieka często już nie, ale rozśmieszyła mnie odpowiedź Pana Kamińskiego jakoby:Wiele gatunków grzybów w jakiś specyficzny sposób współżyje ze sobą. Ten specyficzny sposób współżycia grzybów z drzewami to nie jakiś magiczny proces, ale mikoryza - czyli zjawisko symbiozy między żywymi komórkami korzeni a niepatogenicznymi wysoko wyspecjalizowanymi grzybami zasiedlającymi glebę naszych lasów. Mnie uczyli, że wybierajac się na grzybobranie, należy grzyby odcinac nożem (tak aby w jak najmniejszym stopniu uszkodzić grzybnię pozostającą w glebie), ale i tym razem Pan Kamiński ma inne rady:Grzyby, aby móc prawidłowo ocenić i rozpoznać ich gatunek należy bezwarunkowo wykręcać z podłoża. Grzyby powinno się zostawiać w miejscu, w którym rosną. Mamy już tyle gatunków grzybów, które można wyhodowaćprzemysłowo". Chrońmy nasze grzyby leśne! Nie myslcie, że jestem jakiśzielony i będę się przywiązywał do drzew w lesie. Daleko mi do tego, ale wyobraźmy sobie sytuację w którejgrzybiarze zbierają przykładowo co czwartą roślinę zielna w lesie - uzanoby to za akt wandalizmu, huligańskie zachowanie, wprowadzonoby odpowiednie zakazy, itd a gdy setki, tysiące osób niszczy polskie grzyby.? nic Ostatni zlot grzybiarzy był Zubrzycy Górnej w okolicach Krowiarek (wydaje mi się że jest to otulina Babiogórskiego Parku Narodowego, albo już sam park narodowy). Wszystkich, którzy jednak są zainteresowani
markwood

Re: Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Post autor: markwood »

nie znam tego pana co napisał ten artykuł.ale napewno nie pisał on o mikoryzie, a współŻyciu pomiedzy grzybami. Grzyby w przeróŻny sposób oddziałowują na siebie. np w liście drzew liściastych często zasiedlają endofity (roŻne gat grzybów), dzięki nim nie mogą ich zasiedlić patogeny (grzyby chorobotwórcze). Co do grzybni, to często zajmuje duŻą powierzchnię, i nie wiem czy udowodnił ktoś naukowo Że wycinanie jest lepsze od wykręcania.
le¶nik

mikoryza

Post autor: le¶nik »

A moŻe jednak o mikoryzie, w artykule jest błąd, bo niby jak współŻyją z sobą grzyby Chyba tylko na drodze konkurencji. A autor pisał artykuł o grzybach jadalnych, które w większości współŻyją z drzewami właśnie na drodze mikoryzy.
markwood
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Post autor: markwood »

a co konkurencja to nie współżycie
Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Post autor: Kaska »

markwood pisze:a co konkurencja to nie współżycie
Niby tak, ale stosujesz podstawówkowy podział (a chodziło o to że specjalista nie potrafi nazwać interakcji:w jakiś specyficzny sposób współżyje ze sobą"). Konkurenca to interakcja antagonistyczna.
markwood
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Post autor: markwood »

czyli współżycie antagonistyczne :sindbad: :sindbad:
Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Czy prawdą jest, że grzyby trujące są pożyteczne...?

Post autor: Kaska »

markwood pisze:czyli współżycie antagonistyczne
tak :564:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości