Diagnosta laboratoryjny

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Padre Morf »

Naprawdę nie wiadomo co nas czeka za te 5,6 lat. Może zdarzyć się wiele. Może będzie większy popyt na tego typu specjalistów, a może będzie większy wachlarz specjalizacji lub też będzie kierunkiem bardziej rozpowszechnionym. Nie wiadomo jak będzie.

somsung, wiele osób tak mówi, a potem okazuje się, że po tych 5,6 latach nic się nie zmieniło
Najlepszym przykładem jest chyba biotechnologia.

W tej chwili w wielu labach główną siłą napędową są technicy analityki medycznej, którzy praktycznie robią to samo co diagności więc obsada diagnostów jest minimalna.
W tej chwili nie kształci się już techników - ich miejsce zajmą więc diagności i to jest szansa na pracę.
Lordrigar
Posty: 259
Rejestracja: 10 lip 2009, o 16:28

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Lordrigar »

Anet po co powtarzac 2 razy tekst Biochemistera? Juz napisal o tym studium.
Awatar użytkownika
Charlize91
Posty: 219
Rejestracja: 22 lut 2010, o 17:40

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Charlize91 »

aj tam. napisać coś wam
Po to jest forum żeby się dzielić swymi obawami. Ja się otworzyłam, a wy mnie zjechaliście
Dobra
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: fizolof123 »

Czy po skonczeniu studiow i przypuscmy zrobieniu kursu z pedagogiki mozna nauczac w liceum albo przynajmniej w gimnajum ( mam namysli uczenie dziaciakow chemii ). A czy specjalizacja jest platna ? Odbywa sie na uczelni czy w moim przyszlym zakladzie pracy ? Nie znam odpowiedzi na te pytania wiec za pomoc oferuje swoja wdziecznosc
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Biochejter »

fizolof123 pisze:Czy po skonczeniu studiow i przypuscmy zrobieniu kursu z pedagogiki mozna nauczac w liceum albo przynajmniej w gimnajum ( mam namysli uczenie dziaciakow chemii ).
Po każdym kierunku możesz zrobić 3-semestralne studia kwalifikacyjne pedagogiczne. Potem możesz zrobić podyplomówkę nawet z historii czy geografii i mieć uprawnienia do nauczania. No problem, tylko kto by chciał
fizolof123 pisze:A czy specjalizacja jest platna ?
Jasne.
fizolof123 pisze:Odbywa sie na uczelni czy w moim przyszlym zakladzie pracy ?
Uczelnie medyczne zajmują się specjalizacjami w sensie organizacji. No i kursów. Specjalizacja to kursy i staże (kursy prowadzą głównie katedry na uczelniach). Ale to zależy - kursy z transfuzjologii są prowadzone przez Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Wawie.

Kursy są teoretyczne, są to wykłady. Staże to praktyka, miejsce zależy od konkretnego stażu i specjalizacji - to idzie w parze z kursami. Staże są w zależności od specjalizacji poza uczelnią, w jednostkach akredytowanych przez Ministra Zdrowia.

staże - generalizując:
Specjalizacja z diagnostyki laboratoryjnej - szpitale.
Specjalizacja z transfuzjologii - RCKiKi.
Spec. z epidemiologii - sanepidy.

Informacje o tych i innych speckach znajdziesz na stronie CMKP
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: fizolof123 »

Wielki dzieki za szybka i konkretna odpowiedz.
amelka1988
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2010, o 21:54

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: amelka1988 »

ja nierozumiem ludzi ktorzy ida na biologie chemie czy cos innego a potem pchaja sie na sile na diagnoste.jak chcieliscie byc diagnosta to trzeba bylo isc na analityke medyczna, nie wychodzic z ksiazek przez 5 lat, zarywac noce na nauke i zdobywac wiedze medyczna ktorej nie da sie zdobyc w 2 latabez przesady.kazdy glupi pojdzie na biologie czy chemie na uniwerek.nie oszukujmy sieprogi punktowe sa tak niskie ze to nie jest zaden wyczyn. a jak skonczyliscie biologie to do szkoly idzcie uczyc,a nie zabieracie nam prace. ktos madry napisal tu jeszcze ze kierownikiem lab moze byc technik<hahaha technik nawet wyniku nie moze podbic pieczatka- bo jej nie ma.wiec o czym ludzie mowicie.zastanowcie sie.ambitni biologowie i chemicydzieci uczyc w szkole a nie do laboratorium. mam nadzieje ze szybko zmienia to ze po innych kierunkach mozna ubiegac sie o prawa wykonywania zawoduto niedopuszczalne ze mgr analityki siedza na bezrobociu bo hieny z uniwerku zabraly im miejsce pracy.w glowie sie nie miesci. pozdrawiam wszystkich prawdziwych mgr analitykow med:)
amelka1988
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2010, o 21:54

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: amelka1988 »

Charlize91 pisze:kurczę jestem na tej analityce, na farm mam coraz mniejsze szanse dostania. Boję się, że po analityce nie ma przyszłosci
to zrezygnuj.mniejsza konkurencja bedzie.
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Gekon »

Co najmniej Żenujące jest to co tutaj napisałaś
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Padre Morf »

echnik nawet wyniku nie moze podbic pieczatka- bo jej nie ma

u nas jakoś mają i stemplują
to niedopuszczalne ze mgr analityki siedza na bezrobociu bo hieny z uniwerku zabraly im miejsce pracy.

widać owe hieny są lepsze niż zarywający przez 5 lat noce absolwent analityki medycznej ]
Aliskooo
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2011, o 10:27

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Aliskooo »

amelka1988 pisze:a jak skonczyliscie biologie to do szkoly idzcie uczyc,a nie zabieracie nam prace.
No niestety muszę się zgodzić z tym, co napisała amelka. Skoro wybraliście biologię czy chemię - tego się trzymajcie, faktem jest, że tacy diagności z odzysku zabierają nam miejsca pracy. Nie powinno tak być. Trzeba wziąć pod uwagę, że 5 lat studiów typowo kierunkowych nie jest równe dwóm na podyplomówce. Niestety.

A jeżeli chodzi o wypowiedź morfeusza, to w każdej sytuacji znajdzie się ktoś lepszy i nie jest powiedziane, że każdy pseudodiagnosta po chemii będzie lepszy od diagnosty po analityce. Nam się też coś należy, bo studia na analityce do łatwych nie należą.

Jeszcze co do techników. rzeczywiście w niektórych labach technik ma pieczątkę (niekoniecznie ze swoim nazwiskiem - się okazuje) i podbija wyniki, co nie oznacza, że tak powinno być. Prawdą jest, że na wynikach podpisuje się Diagnosta czyli MGR i on za nie odpowiada.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Padre Morf »

Nam się też coś należy, bo studia na analityce do łatwych nie należą.

Czy się stoi czy się leży praca w labie się należy

Zresztą do bodajże czerwca 2006 roku biolodzy, chemicy, biotechnolodzy nie musieli robić podyplomówek - wystarczyło złożyć papiery w KIDL i dostawało się papier.

Jeszcze co do techników. rzeczywiście w niektórych labach technik ma pieczątkę (niekoniecznie ze swoim nazwiskiem - się okazuje) i podbija wyniki, co nie oznacza, że tak powinno być. Prawdą jest, że na wynikach podpisuje się Diagnosta czyli MGR i on za nie odpowiada.

Na wyniku często znajduje się pieczątka osoby wykonującej badanie i dodatkowo pieczątka osoby autoryzującej wynik jeśli jest taka konieczność.
W przypadku niektórych badań jest to nawet wymagane przez stosowne rozporządzenie.
Fragolka
Posty: 1
Rejestracja: 23 lip 2011, o 17:56

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Fragolka »

Nie rozumiem dlaczego ludzie po/na analityce tak się denerwują na innych, którzy są po biologii, chemii czy weterynarii i zrobią podyplomowo analitykę medyczną. Teraz są takie czasy, że papier nie ma takiego znaczenia jak jeszcze kilkanaście lat temu. W pokoleniu naszych rodziców (jestem studentką) posiadanie tytułu magistra to było COŚ, a teraz? Każdy może go mieć. Na studia dostaje się stanowczo za dużo osób. Dlatego też dla pracodawcy bardziej liczą się umiejętności, odbyte praktyki, staże, a nie czy 5 lat siedział nad książkami na medyku czy np. politechnice. Bo nie każdy w wieku 18-19 lat wie, co dokładnie chce robić przez najbliższe 40 lat. Nic więc dziwnego, że po kilku latach studiowania np.biologii dowiaduje się tyle, że lubi pracę w laboratorium, interesuje go ludzki organizm, praca analityczna. I szukając zawodu automatycznie przychodzi do głowy analityka medyczna. Czy w takim razie powinien porzucić 3 czy 5 lat studiów biologii, żeby spędzić następne 5 na medyku? to by było chore

dobra, kończę, bo i tak się rozpisałam i pewnie nikt nie przeczyta
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość