diagnostyk laboratoryjny

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
Ulami
Posty: 1
Rejestracja: 4 lip 2007, o 07:49

diagnostyk laboratoryjny

Post autor: Ulami »

Skonczyłam biotechnologię na AR a następnie zrobiłam doktorat na technologii żywności. Czy w związku z tym obowiązuje mnie 2 letnie studia podyplomowe gdybym chciała ubiegać się o tytuł diagnosty laboratoryjnego
Ostatnio zmieniony 6 lip 2007, o 09:07 przez Ulami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: diagnostyk laboratoryjny

Post autor: Savok »

Tak. Taki jest wymog Krajowej Izby Diagnostow Laboratoryjnych.

Zeby pracowac w tym zawodzie musisz byc jej czlonkiem. Zeby byc jej czlonkiem, musisz miec odpowiednie szkolenia albo skonczona diagnostyke.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: diagnostyk laboratoryjny

Post autor: Biochejter »

Tutaj jest link do forum gdzie była (dość ciekawa) polemika bio(techno)lodzy ws. analitycy:
biotechnolog.pl/forum/temat495-0.htm

A tu tekst ze strony KIDL-u:

KTO MOŻE ZOSTAĆ DIAGNOSTĄ LABORATORYJNYM ?
W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do KIDL uprzejmie informujemy, że zgodnie art. 7ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (tekst jednolity: (Dz. U. 2004, nr 144, poz. 1529 z poźn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.06.117.790)
1.diagnostą laboratoryjnym jest osoba, która:
1) ukończyła studia wyższe na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
2) ukończyła studia wyższe na kierunkach:
a) biologia lub farmacja i uzyskała tytuł zawodowy magistra,
b) chemia lub biotechnologia i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera,
c) weterynaria i uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii oraz
odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii, lub
3) ukończyła studia wyższe na kierunku lekarskim i uzyskała tytuł zawodowy lekarza oraz odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a,lub
4) posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej Lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacja Szwajcarska uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy magistra na kierunku analityka medyczna, lub
5) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym innym niż Rzeczpospolita Polska lub w Konfederacji Szwajcarskiej, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z późn. zm.1))
6) posiada pełną zdolność do czynności prawnych
7) posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego
została wpisana na listę diagnostów laboratoryjnych.
2.Diagnostą laboratoryjnym może być również osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza i specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityka kliniczna, analityka lekarska, diagnostyka laboratoryjna lub mikrobiologia, mikrobiologia i serologia, mikrobiologia lekarska, jeżeli została wpisana na listę diagnostów laboratoryjnych.
Ponadto wskazać należy, że zgodnie z art.7 a ustawy:
1.Kształcenie podyplomowe osób, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 i 3, przeprowadzają szkoły wyższe, które prowadzą studia na kierunku analityka medyczna, zwane dalejjednostkami szkolącymi".
2.Kształcenie podyplomowe może być prowadzone w trybie: dziennym, wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym, na podstawie programów nauczania opracowanych przez zespół ekspertów powołany przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
3. Programy nauczania, opracowane na podstawie standardów nauczania dla kierunku analityka medyczna, powinny uwzględniać różnice między treściami programowymi określonymi w standardach kształcenia dla kierunków: farmacja, lekarski, weterynaria oraz biologia, biotechnologia, chemia, zakończonego uzyskaniem tytułu zawodowego magistra albo tytułu zawodowego magistra inżyniera.
4. Egzamin, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, organizuje jednostka szkoląca, a przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez kierownika jednostki szkolącej.
SekretarzKRDL
(-)CzesławGłowniak
aktualne od 23.06.2006
Ostatnio zmieniony 6 lip 2007, o 16:08 przez Biochejter, łącznie zmieniany 2 razy.
iba
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2007, o 09:21

Re: diagnostyk laboratoryjny

Post autor: iba »

Ulami pisze:Skonczyłam biotechnologię na AR a następnie zrobiłam doktorat na technologii żywności. Czy w związku z tym obowiązuje mnie 2 letnie studia podyplomowe gdybym chciała ubiegać się o tytuł diagnosty laboratoryjnego
Przynależnośc do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych zależy od tego, kiedy skończyłaś studia. Ustawa dot diagnostów laboratoryjnych obowiązuje od wakacji 2003r. (dokładnie nie pamiętam) toteż jeśli studia skończyłaś przed 2003r. lub w tymże roku i szybko podjęłaś pracę, to według mnie, nie musisz kończyć studiów podyplomowych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość