DIC PZO

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

[Link] DIC PZO

Post autor: winkwink »

planapo pisze:wiem ze bylo jeszcze opisowe porownanie glowic MPI ale juz niestety nie pamietam gdzie.
tutaj:
porownanie-g-owic-mpi5-i-mpi2-pzo-vt48217.htm
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: DIC PZO

Post autor: winkwink »

A czy ktoś się orientuje i może w przystępny sposób opisać działanie obiektywów PI wraz z kondensorem szczelinowym? Do czego można ich użyć w codziennej praktyce?
JohnyM

Re: DIC PZO

Post autor: JohnyM »

Już gdzieś to tutaj na forum opisywałem. To samo co dic, tylko masz gorszą rozdzielczość i rozdwojony obraz. Ewentualnie zamiast dicalike może być pole prążkowe.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: berkut123 »

allegro 5083216226

nie widzę na zdjęciach polaryzatora, jak dla mnie nie jest kompletny
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

W sumie jest to zestaw do DIC a nie polaryzacji, a do tego polaryzator jest zbędny - tak czytałem gdzieś tu na forum. ale mogę się mylić.
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Kontrast interferencyjno - POLARYZACYJNY
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

OK, myślałem, że DIC to Differential Interference Contrast, zaś słowo polaryzacja występuje w UPI. Moja angielszczyzna się kłania
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: berkut123 »

Polaryzator ma mocowanie na „jaskółczy ogon” , może być montowany do „kondensora szczelinowego” i KP12, na forum są zdjęcia tego filtra polaryzacyjnego , (z kondesorem szczelinowym i kondesorem KP12).
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: LoginPiotrusia »

O. I teraz jest dla mnie wszystko jasne

berkut123, gdzieś tu na forum czytałem, że DICa na MPI można uzyskać na dowolnym kondensorze. Rozumiem, że w takim razie tam też należy zamontować polaryzator.
Konkretnie ten ze szczelinowego, czy dowolny? A jeśli dowolny, to dowolny dowolny", czyli również fotograficzny? Albo np. z zestawu polaryzacyjnego LOMO?
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: berkut123 »

Nie wiem jak uzyskać obraz DIC ( plastyczny kolorowy obraz z „cieniami”) przy pomocy dowolnego kondesora z polaryzatorem.
W kondesorze KP12 ustawiasz tarczę od „powiększenia” 10, 20, 40, 100 i do niego ustawiasz odpowiedni obiektyw na rewolwerze. Jak przekręcę tarczę od „powiekszeń” w KP12 na 0 to jest polaryzacja albo jasne pole.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Hybrydowy dic

Post autor: planapo »

Zestaw polaryzacyjno-interferencyjny - w UPI masz kilka technik (:

Do DIC polaryzacja jest niezbedna, mimo ze jej nie ma w nazwie".

Tu moje stare eksperymenty, pokazuja troche jak to dziala:
viewtopic.php?f=278&t=46932
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

W przypadku UPI jest polaryzator liniowy, choć cyrkularny również zadziała (DeSenarmont). Natura polaryzatorów jest taka, że wszystkie są takie same. tylko niektóre z jednej strony mogą mieć ćwierćfalówkę.

Differential interference contrast - kontrast różniczkowy interferencyjny:
w uproszczeniu jest to optyczna konwersja obiektów izotropowych na anizotropowe. Czyli umożliwienie zastosowania kontrastu polaryzacyjnego dla wszystkich obiektów.
Inaczej: w kontraście polaryzacyjnym, sam preparat pełni funkcję pryzmatu Wollastona. A w DIC Nomarski oszukał system wstawiając w drogę optyczną zmodyfikowany pryzmat oraz przysłonę/drugi pryzmat. Dlatego DIC daje pełne możliwości technik polaryzacyjnych (wszelkie kompensatory w jednym).

DIC można uzyskać z każdym kondensorem przymykając jego przysłonę, a jeszcze lepiej wykonując przysłonę szczelinową. Chodzi o to aby przymknąć przysłonę tak, aby wyciąć tylko jeden prążek interferencyjny. Dzięki temu dyfrakcja występująca na przysłonie będzie odpowiadała rozdwojeniu, które wprowadziłby pryzmat.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

[Link] DIC PZO

Post autor: berkut123 »

No fakt przy pomocy kondesora szczelinowego uzyskałem barwny ,reliefowy obraz (DIC).
Mam pytanie , w kondensorze KPI-2 są pryzmaty Wollastona (kompensatory), można nimi obracać o jakieś 45 stopni takim wichajstrem . Tu jest opisane jak to zrobić

viewtopic.php?f=276&t=49040
Ale nie da się włożyć wichajstra do regulacji , trzeba demontować kondenser albo przekręcać tarczę i kręcić pryzmatami z „boku” nie widząc jak się zmienia obraz. Czy ja coś źle robię? Czy może coś jest nie tak, bo mam mikroskop Biolar, a zestaw do DIC od MB-30 ( głowica MPI-3)? . Gdyby wichajster był krótszy to jakoś z trudem ale dało by się nim pokręcić bez kombinacji
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości