Dlaczego amfoteryczny glin reaguje z wodą?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Jadwinior
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2016, o 20:26

Dlaczego amfoteryczny glin reaguje z wodą?

Post autor: Jadwinior »

Rozwiązywałam Witusia i napotkałam na zadanie:

"Starą łyżkę aluminiową dokładnie wyczyszczono usuwając z niej warstwę tlenku i zanurzono w wodzie. Zapisz obserwacje, jakie poczyniono oraz równanie reakcji chemicznej, która była przyczyną opisanych spostrzeżeń."

Wydawało się być podejrzanym, że zostało przygotowane pole do wpisania równania reakcji, która nie zachodzi. Zajrzałam więc do odpowiedzi, a tam reakcja glinu z wodą. Jak to, całe moje chemiczne życie uczyłam się, że glin jest amfoteryczny a amfoteryczne nie reaguje z wodą.

pesel

Re: Dlaczego amfoteryczny glin reaguje z wodą?

Post autor: pesel »

Jadwinior pisze:Jak to, całe moje chemiczne życie uczyłam się, że glin jest amfoteryczny.
Amfoteryczność nie jest cechą pierwiastków.
ameba11
Posty: 195
Rejestracja: 23 lis 2014, o 12:07

Re: Dlaczego amfoteryczny glin reaguje z wodą?

Post autor: ameba11 »

Z tego co kiedyś czytałam to przez powłokę pasywacyjną z tlenku glin nie reaguje z wodą dlatego po sproszkowaniu Al albo usunięciu warstwy tlenku zajdzie zwykła reakcja zgodnie z szeregiem aktywności metali
Awatar użytkownika
Jadwinior
Posty: 34
Rejestracja: 23 lip 2016, o 20:26

Re: Dlaczego amfoteryczny glin reaguje z wodą?

Post autor: Jadwinior »

Rany, daję słowo, mnie uczono że glin, tlenek glinu i wodorotlenek glinu są amfoteryczne. Nawet po wpisywaniu fraz w Google typu amfoteryczny glin wyskakują artykuły, w których takie stwierdzenia występują. Zatem glin (bez tlenku) reaguje zarówno z wodą, jak i z kwasem? Co z zasadami?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości