dlaczego osoby chore na anemie sierpowatą nie chorują na mal

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
HipsteeR
Posty: 25
Rejestracja: 31 sie 2015, o 17:42

dlaczego osoby chore na anemie sierpowatą nie chorują na mal

Post autor: HipsteeR »

malarię?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: dlaczego osoby chore na anemie sierpowatą nie chorują na

Post autor: persil1991 »

Zarodziec malarii atakuje krwinki, a u osoby chorej na malarię zmienione erytrocyty są szybciej niż zwykle niszczone (wraz z pasożytem) w śledzionie.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: dlaczego osoby chore na anemie sierpowatą nie chorują na

Post autor: randomlogin »

Czemu powtarzasz taki bzdury. No kurde, kto jak kto, ale ty?

Osobygtchore< na anemie akurat sa bardziej podatne (choroba przebiega u nich ciezej). Chronieni sa nosiciele (ang. nie sickle cell disease, tylko trait). Nie mozna tez pisac nie choruja, bo nie ma tu 100% skutecznosci.

Jesli chodzi o mechanizm, to nie ma tu nic pewnego, i chociaz ten, o ktorym piszesz, jest faktycznie jednym z proponowanych, to na pewno nie jednym czy powszechnie akceptowanym - najnowsze badania o jakich wiem daja dosc silne przeslanki zeby za kluczowy uznac tu udzial oksydazy hemowej i tlenku wegla.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: dlaczego osoby chore na anemie sierpowatą nie chorują na

Post autor: persil1991 »

W pełni się z Tobą zgadzam, ale odpowiedź dostosowałem do poziomu pytania - myślę, że to pytanie z poziomu gimnazjum/liceum, stąd moje uproszczenie.

Twoja myśl jest dobrze rozwinięta
swiatnauki.pl/8,474.html
w tym artykule[/url] z popularnonaukowego Świata Nauki - jeśli kogoś interesowałoby nieco dokładniej jak to wygląda.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości