Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2009, o 12:52 

pomocy, przed matura zaczyna mi sie wszystko mieszac. czy ja dobrze rozumiem cala ta biosynteze?
np.

nić DNA: TAC-GCT-TCA
nić mRNA: AUG-CGA-AGU
białko: Met-Arg-Ser

?

PostNapisane: 9 maja 2009, o 12:56 

Przepisanie informacji z DNA na mRNA w porządku. Nie znam na pamięć jakie aminokwasy są kodowane przez dany kodon ale jeżeli te to w porządku.

PostNapisane: 9 maja 2009, o 13:00 

hmmm no wlasnie chodzi mi o te aminokwasy. kodon AUG koduje metionine. i teraz ten kodon ma być na mRNA czy ma byc antykodonem... czuje sie zagubiony a jeszcze niedawno bylo to prostackie ;]

PostNapisane: 9 maja 2009, o 13:05 

W tabeli kodu genetycznego szukasz takich trójek jakie masz w mRNA.
AUG metionina
CGA arginina
AGU - seryna

czyli wszystko się zgadza.

PostNapisane: 9 maja 2009, o 13:40 
Moderator

nić DNA: TAC-GCT-TCA
Jeszcze pytanie: Która nić DNA: matrycowa czy kodująca

PostNapisane: 9 maja 2009, o 13:55 

no tak, w pewnym zadaniu mam podane:

DNA: 3' TAC-CGA-TCA
5' ATG-GCT-AGT

i teraz od ktorej nici powstanie mRNA? bedzie ona komplementarna z 3'OH?
i ktora jest matrycowa a ktora kodujaca?

PostNapisane: 9 maja 2009, o 14:25 

Nić matrycowa ma 3' - 5'
Nić niematrycowa ma 5'- 3'

mRNA jest komplementarny do nici matrycowej. Sekewecja nukleotydów na mRNA jest taka sama jak w nici niematrycowej, jedynie T zamienia się na U i odwrotnie. :)

PostNapisane: 9 maja 2009, o 14:28 

cyberh napisał(a):
DNA: 3' TAC-CGA-TCA
5' ATG-GCT-AGT

3' TAC-CGA-TCA 5' - nić matrycowa
5' ATG-GCT-AGT 3' - nić niematrycowa, kodująca, sensowna
Synteza RNA jest zawsze w kierunku 5'--->3' więc matrycą będzie jedna z nici DNA o polarności 3'--->5'
mRNA 5' AUG-GCU-AGU 3', polipeptyd: Met-Ala-Ser

PostNapisane: 27 sty 2010, o 13:23 

Czy schemat biosyntezy mRNA to po prostu schemat translacji?

PostNapisane: 27 sty 2010, o 15:38 

Nie biosyntezy mRNA, tylko biostyntezy białka. Tak,translacja jest właściwą biosyntezą białka.

PostNapisane: 27 sty 2010, o 16:03 

Czy więc pytanie "Przedstaw schemat biosyntezy mRNA" jest nie poprawne z punktu widzenia biochemicznego??

PostNapisane: 27 sty 2010, o 18:45 

julcia2pl napisał(a):
Czy więc pytanie "Przedstaw schemat biosyntezy mRNA" jest nie poprawne z punktu widzenia biochemicznego??

Jeśli autor miał na myśli translację to tak, bo tu chodzi o transkrypcję.

PostNapisane: 28 sty 2010, o 15:04 

Transkrypcja czyli inicjacja,elongacja,terminacja no właśnie w kilku książkach (nie w każdej którą przejrzałam)znalazłam,że należy dodać jeszcze aktywację aminokwasu.
Więc jak to jest?

PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:12 

Biosynteza mRNA to jaknajbardziej proces transkrypcji. Rozpoczyna sie od rozpoznania promotora na nici matrycowej, zaladowaniu kompleksu polimerazy RNA na nic i rozpoczeciu transkrypcji. Holoenzym - bo tak nazywac mozna polimeraze RNA, ktora tworza dwie podjednostki alfa, beta, beta' i sigma, syntetyzuje nowy lancuch rybonukleotydowy na matrycy DNA, stad czesto nazwa DNA zalezna polimeraza RNA.
Nie wiem czy to nie namiesza za bardzo... ale to ktora nic jest kodujaca nie zalezy od zapisu jak na powyzszych przykladach, a od tego gdzie zostanie rozpoznany promotor. Pewne jest jedno - synteza RNA przebiega tak samo jak DNA czyli w kierunku od 5' do 3'. Zatem jesli piszesz od lewej do prawej to po lewej zawsze 5'. To ktora nic bedzie kodujaca powinno byc wyraznie napisane w zadaniu - to tylko moja opinia ;) . Jesli RNA syntetyzowane jest 5'->3' to wlasciwie jego sekwencja bedzie identyczna jak lancuch DNA o odpowiedniej polaryzacji, oczywiscie ze zmienionym nuklotydem tymidynowym. Ta nic jest nicia kodujaca. Zatem:

5'GTACTGATAAGCTGAAGCATAG3' DNA <- nic kodujaca
3'CATGACTATTCGACTTCGTATC5' DNA <- nic matrycowa

5'GUACUGAUAAGCUGAAGCAUAG3' RNA powstaly na nici matrycowej o sekwencji takiej jak nic kodujaca.
Jako ze wymyslalem sekwencje tak sobie to troche skopalem. Translacji nie bedzie...Dlaczego - znajdzcie.
Tak czy siak polimeraza RNA syntetyzuje lancuch tak dlugo dopoki nie bedzie sygnalu terminacji transkrypcji - nie mylic z terminacja translacji dla ktorej sa 3 rozne kodony.
Aktywacja aminokwasu jakkolwiek by tego nie nazywac wiaze sie juz z translacja, dokladniej z tworzeniem tRNA-aminokwas. Proces ten zachodzi rownolegle. Nowoutworzone tRNA jest rozpoznawane przez odpowiednia syntetaze dzieki ramieniu akceptorowemu i antykodonowi. W dwuetapowej reakcji zostaje dodany aminokwas odpowiedniu do antykodonu na tRNA.

PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:24 

Tak więc wątpliwości rozwiane:) Tak to jest jak się ma za dużo źródeł informacji. Zgłupieć idzie:) Dziękuje
Mam jeszcze jedno pytanie nie mogę znaleźć interesujących mnie konkretów.Co to jest pierwotna synteza aminokwasów?? Co tutaj można postawić za przykład?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia