Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
margaret9191
Posty: 16
Rejestracja: 9 gru 2008, o 15:30

Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: margaret9191 »

witam Was serdecznie i prosze o pomoc.
mam do wykonania następujące doświadczenie z biologi.

dwójce uczniów zostało zmierzone ciśnienie w sytuacji bezstresowej.Oboje uzyskali wyniki optymalne,ciśnienie ok.120-122/79-82
Nastepnie jeden z uczniów zrobił określoną ilość przysiadów i zaraz po tym zmierzono mu ciśnienie ,natomiast drugi uczeń usiadł w miejscu widocznym dla wszystkich,wszyscy mieli się na niego patrzeć,a ta osoba miała jeszcze za zadanie odejmować od siebie liczby.
mam teraz opisać to doświadczenia:określic problem,hipoteze,wnioski i wszystko inne?
napiszecie mi może jak to ma wyglądać.
z góry bardzo Wam dziękujr
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: Dawid Mrożek »

Ja bym dał tak:
a)Problem- Czy stres ma wpływ na tętno człowieka?
b)Hipoteza- Czy stres wpływa na tętno człowieka
c)Obserwacje- Uczeń po wykonaniu przysiadów miał podwyższone ciśnienie krwi podobnie jak ten, który został poddany działaniu stresora. W drugim przypadku tętno jest wyższe.
d)Wnioski- Stres wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi bardziej niż wysiłek fizyczny.
Nie jestem pewien, czy stres faktycznie przyspieszy bardziej tętno niż wysiłek, ale jeżeli miałbym to na sprawdzianie, to napisałbym, że tak
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: michicho »

Nie jestem przekonany, czy hipoteza nie powinna wyglądać czasem np. tak :
Stres wpływa na tętno człowieka.
Możliwe, że Twoja tez jest poprawna, lecz z tego co mnie uczono to powinno być tak jak napisałem, gdyż wg definicji : Hipoteza badawcza opisuje jednym zdaniem przypuszczalne rozwiązanie problemu badawczego. Bardziej mi tutaj pasuje zdanie twierdzące.

Jeśli źle prawię to poprawcie

Pozdrawiam
Michał
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: Marcin_skc »

michicho, masz rację co do hipotezy, jednak zaróno problem badawczy jak i hipoteza musi w sobie zawierać informację o wysiłku fizycznym, bo to też się bada w doświadczeniu, czyli
Problem: Czy stres i wysiłek fizyczny mają wpływ na zmianę ciśnienia u człowieka?
Hipoteza: Stres ma większy wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego człowieka w porownaiu z wysiłkiem fizycznym.

Tętno to nie to samo co ciśnienie krwi.
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: michicho »

Faktycznie, wysiłek nie został uwzględniony. Dzięki.
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: Dawid Mrożek »

Dla mnie wysiłek fizyczny może tu być próbą kontrolną (czy jakoś tak) Ale eksperymenty zwykle można dowolnie zinterpretować
margaret9191
Posty: 16
Rejestracja: 9 gru 2008, o 15:30

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: margaret9191 »

włąsnie.ja też bym ta próbę kontrolną gdzieś uwzględniła

hm no to podsumowując
1)problem badawczy-Czy stres ma wpływ na tętno i ciśnienie człowieka?
2) Hipoteza zerowa-Stres ma wpływ na tętno i ciśnienie człowieka ( moim zdaniem to ma być odp na problem w postaci zdania twierdzącego )
3)uwzględniać materiały? no bo trzeba było by tu uwzględnić tylko aparat do mierzenia ciśnienia,ewentualnie kartkę i długopis by to zapisać i potem porównać.?
4)i własnie tutaj w kolejnym punkcie powinna być próba kontrolna?
5) próba badawcza? i teraz co w tych dwóch pkt wpisac
6)sposób uzyskiwania wyników no że dziewczyna liczy i wszyscy na nia patrzą się co wywołuje stres.
7)obserwacje-po porównaniu wyników ,wczesniej odczytanych z ciśnieniomierza odczytujemy ze cisnienie zwiększyło się na skutek stresu.( potwierdzenie hipotezy )

czy tak?
hm no ja bym uwzględniła próbę kontrolna i badawczą tylko nie wiem co w nich ująć

dziękuje za tak liczne odpowiedzi

[ Dodano: Wto Gru 09, 2008 21:46 ]
i własnie piać to jako jeden ekperyment czy rozbić na dwa?
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: Marcin_skc »

Dawid Mro&#x17Cek pisze:Dla mnie wysiłek fizyczny może tu być próbą kontrolną (czy jakoś tak)
Napewno wysiłek fizyczny nie będzie próba kontrolną, to będzie próba badawcza.
margaret9191 pisze:1)problem badawczy-Czy stres ma wpływ na tętno i ciśnienie człowieka?
nie uwzględniłaś wysiłku fizycznego o czym wcześniej pisałem i po co to tętno? przecież w doświadczeniu nie ma mowy o mierzeniu tętna.
margaret9191 pisze:4)i własnie tutaj w kolejnym punkcie powinna być próba kontrolna?
próba kontrolną będa pomiary ciśnienia u uczniów na samym początku
margaret9191 pisze:5) próba badawcza? i teraz co w tych dwóch pkt wpisac
to doświadczenie ma dwie próby badawcze, pierwsza gdy badamy ciśnienie po wysiłku fizycznym, a druga po sytuacji stresowej.
margaret9191 pisze:6)sposób uzyskiwania wyników no że dziewczyna liczy i wszyscy na nia patrzą się co wywołuje stres.
Tu raczej będzie poprostu mierzenie ciśnienia, po wysiłku i stresie
margaret9191 pisze:i własnie piać to jako jeden ekperyment czy rozbić na dwa?
a po co dwa? wystarczy jedno
margaret9191 pisze:2) Hipoteza zerowa-Stres ma wpływ na tętno i ciśnienie człowieka
uparta jestes ale jak chcesz
margaret9191
Posty: 16
Rejestracja: 9 gru 2008, o 15:30

Re: Doświadczenie z biologii-wpływ wysiłku i stresu na ciśnienie

Post autor: margaret9191 »

też zostało zmierzone uczniow tętno

hm to mógłby mi to teraz ktoś w punktach napisac,jak to dokłądnie ma byc

[ Dodano: Sro Gru 10, 2008 19:46 ]
to co napiszecie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości