[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jawo
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2014, o 06:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jawo »

Kompakt - Olympus VG170.
Nie mam mikroskopu więc nie sprawdzę.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Z kompaktami jest różnie. Generalnie im mniejszy jest obiektyw kompaktu i im większa jest odległość prawidłowej współpracy okularu mikroskopu z okiem, tym lepszy będzie efekt. Ja sobie nie wyobrażam możliwości rutynowego wykonywania zdjęć bez nasadki trinokularowej a szczególnie z ręki - trzeba by mieć dużo samozaparcia - tutaj podziwiam Pickula. Ja korzystałem czasem z coolpixa 950 z przymocowanym na stałe okularem w mikroskopie stereoskopowym.
Biolar jest bardzo dobrym mikroskopem i na pewno nikt się na nim nie zawiedzie, jednak jeśli nie ma potrzeby korzystania z innych technik niż jasne pole, a jest potrzeba wykonywania fotografii - to chińczyk przebija go pod każdym względem. A z tym budżetem w grę wchodzi jescze lepszy sprzęt Bh2 lub labophot2.
jawo
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2014, o 06:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jawo »

Johny mam nadzieję , że imienniku pozdrawiam i dzięki za pomoc.
Jeszcze raz napiszę o celu zakupu - mam dość rozwiniętą grzybicę i głównym celem zakupu jest: kontrolowanie kupek pod kątem grzybów czy pasożytów oraz sprawdzenie jakości kupowanych probiotyków.
Nie wiem czy do obserwacji potrzeba będzie jasne czy ciemne pole.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Jeśli Jan, to imiennik .
Domyślam się, że chodzi o drożdżaka Candida sp.? Nie chcę cie martwić, ale w kale bardzo trudno jest dostrzec cokolwiek, a szczególnie takie fazowe drożdżaki - je się testuje na hodowli w surowicy, chyba że jest go naprawdę dużo - nie wiem, trudno mi to sobie wyobrazić. Co do kału pod mikroskopem, to najpierw trzeba go kilkakrotnie rozcieńczyć i przebadać stosunkowo dużą próbę - żeby było cokolwiek widać i w sensownej ilości. W naszym laboratorium parazytologicznym mają Olympusa BX z DIC i tam widać dobrze (poszukiwanie jaj i pasożytów), myślę że dla ciebie najlepiej spisałoby się obligue light, bo kontrast fazowy i ciemne pole może ogłupieć przy takiej liczbie obiektów w materiale, a DIC jest dużo za drogi. Jednak, żeby uzyskać kontrastowe obrazy, będziesz musiał nabrać trochę wprawy w obsłudze mikroskopu.
Także w tym wypadku biolar (a nawet studar) będzie dobrym wyborem, choć chińczyk będzie trochę lepszy - sugerowałbym się jedynie ceną.

Teraz jeśli chodzi o dokumentacje:
Z kompaktów które miałem okazję testować, tylko nikon coolpix (seria 9xx i 4500, ja mam 950) spełniał moje oczekiwania. Jego mega zaletą jest to, ze ma stały obiektyw (nie chowa się przy wyłączeniu) i można go na stałe zespolić z okularem. Przy wykonywaniu fotek wystarczy po prostu wsunąć go w miejsce okularu i pstrykać znośne fotki. W tej kwestii napisałbym PW do Pickula, który fotografowanie kompaktem opanował chyba do perfekcji.
Przy lustrzance można postąpić podobnie - kupując/zamawiając/wykonując adapter który połączy lustrzankę z tubusem okularowym. Trzeba tylko się upewnić, że będzie strzelać przy braku podłączonego obiektywu. Z moich poszukiwań lustra do mikrofotografii wypływa wniosek, że canon eos1100D będzie najlepszym wyborem - najtańsza i mająca wszystko co potrzeba (właściwie to taki okrojony 600D), potem dopiero pełna klatka (i pełna cena").
Przy takiej ścieżce, nie ma znaczenia czy bedzie to biolar czy chińczyk - brałbym tańszego i wydaje mi się, że byłaby dla Ciebie wystarczająca.

Właściwie nasadka trinokularowa daje jedynie wygodę, czas reakcji (ciebie ten problem raczej nie dotyczy),lepszą gospodarkę światłem (nie dotyczy) i powtarzalność ujęć (nie dotyczy). Także pozostaje pytanie - ile jesteś skłonny zapłacić za jedynie podwyższony komfort użytkowania? O biolarze i trino raczej zapomnij (ja dorwałem trino po około dwóch latach poszukiwań. szybciej zdobyłem DICa do nikona).

Podsumowując cały wywód - brałbym najtańsze co znajdę: biolara/studara z wbudowanym oświetlaczem/chińczyka. Jeśli mam dostęp do lustrzanki, to zagadałbym do tokarza/ sklepu o montaż do okularu. Jeśli nie mam lustra, to męczyłbym Pickula o rady
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

JohnyM pisze:Z kompaktami jest różnie. Generalnie im mniejszy jest obiektyw kompaktu i im większa jest odległość prawidłowej współpracy okularu mikroskopu z okiem, tym lepszy będzie efekt.
DOKŁADNIE

Niejako wywołany do tablicy .
Przykładam kompakt do okularu mikroskopu i robię zdjęcie. Wydaje się to banalne i tak w rzeczywistości jest.
Poza tym, że nie każdy aparat podejdzie (można to sprawdzić tylko doświadczalnie), ważne są też okulary. Możliwie największe pole widzenia !.
Istotny jest również stan całej optyki, mam na myśli czystość układu. Niestety robiąc zdjęcie kompaktem przez okular mikroskopu mamy po drodze sporo szkiełek, które lubią przyciągać kurz itp.

Reasumując da się, ale czy Twój Olympus da radę musisz przekonać się sam.
jawo
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2014, o 06:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jawo »

Johny - oczywiście, że Jany to najfajniejsze chłopaki.

Jeśli chodzi o Candię to oczywiście jest fizjologiczna ale byłem na takim kursie gdzie badano kał uczestników - wszyscy mieli pojedyńcze czy parę koloni w polu widzenia. U mnie to było jakbyś sypnął garść piasku - tak wiele na dodatek już jakoś zmutowane, nie barwiono preparatu ani dłużej się nie skupiano nad rodzajem grzyba.

Dzięki Waszym radom doszedłem do jednego - zakup Biolara na pewno nie będzie błędem, teraz trzeba kupić.

A kombinować mam nadzieję, że z Waszą pomocą będę potem.

Wielkie dzięki wszystkim.
jawo
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2014, o 06:47

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jawo »

Nie skończyłem kupować,chcę wziąć Biolara ale jest bez pudełka. Wcześniejsze rady były takie - Mikroskop do transportu wystarczy przygotowac demontujac mu glowice z okularami, stolik, lampe i ewentualnie rewolwer."

Czy muszę jeszcze coś doradzić do wysyłki?
Czy przeciętny użytkownik będzie wiedział jak to zrobić?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Niech wyjmie okulary z glowicy, glowice zdemontuje (jedno pokretelko), zdjemie stolik. Wszystko osobno spakowac w bąble i do solidngo pudla tak zeby nic nie latalo i voila (:
raf123
Posty: 16
Rejestracja: 19 paź 2013, o 20:26

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: raf123 »

Chciałbym sie zająć czyms w rodzaju biohakingu. Tak hobbistycznie. Potrzebowałbym jakiegos mikroskopu. Takiego do moze biotechnologii.
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Kamiiil »

Witam,
jestem uczniem LO i chciałbym mikroskop, pod którym z łatwością mógłbym oglądać glony, pierwotniaki,
tkanki roślinne i tym podobne preparaty

Ze względu na mój budżet, mogę zakupić następujące modele mikroskopu (postarałem wybrać się takie,
co mnie wydawały się dobre), jednak liczę na profesjonalną opinię, który z niżej wymienionych mikroskopów,
najbardziej nadaje się do zakupu i spełni moje oczekiwania.

allegro 4096464285 4099927373 4097049801 4098473065 4100553549

Z góry dziękuję i liczę na fachową odpowiedź
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: planapo »

2, 4 i 5 to wszystko to samo rozniace sie tylko nazwa. To malutka zabaweczka, test i dokladne opinie masz tutaj: mikroskopy-zabawkowe-do-wiadczenia-i-testy-vt49275.htm 4ka ma dodatkowy atut w postaci sruby mikro.

3 - zdecydowanie nie warto.

1 - tez nie rewelacja. brak przesuwu XY, tylko sruba makro.

Oczywiscie ŻADEN z nich nie jest profesjonalny w najmniejszym calu, a opisy tak śmierdzą marketingiem, ze az zle sie je czyta. Ale bedac uczciwym - pod kazdym z nich zobaczysz to o czym piszesz, kwestia jakosci i wygody obserwacji.

Musisz kupowac nowy?

Mikroskop szkolny PZO kupisz w granicach 100-200 zl, np taki:
allegro 4087048901 4087166155
Te ze wzgledu na gwarantowany idealny stan moga isc za nieco wiecej.
Kamiiil
Posty: 28
Rejestracja: 29 mar 2014, o 16:15

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Kamiiil »

Propozycje które Pan podał, są na pewno dobre, jednak mikroskopy te są wystawione do licytacji, cena już jest ok. 150 zł, licytuje je 6-7 osób a do końca aukcji zostało 7 dni, więc cena ich zdecydowanie podskoczy.

Zastanawiam cały czas nad tym mikroskopem :
allegro 4098473065

- Nie ma lusterka, które Pan kazał unikać,
- Łatwość w dokumentacji.

Jednak skoro to są maksymalne jego możliwości:
mikroskopy-zabawkowe-do-wiadczenia-i-testy-vt49275.htm
to chyba odpuszczę sobie na ten moment zakup i dozbieram do jakieś większej kwoty.

Poleca Pan jakiś mikroskop (którego kupię w przystępnej cenie), który będzie służył mi przez dłuższy czas, będzie łatwość w dokumentacji oraz będzie to model bez lusterka ? Nie chciałbym też kupić typowej zabawki, bo szkoda byłoby go za miesiąc sprzedawać. Chciałbym aby mieścił się w Pańskiej drugiej kategorii :
2.) nieco powazniejsze hobby z mozliwoscia prostej dokumentacji.

(a z tego co Pan pisze, to temu sprzętowi
allegro 4098473065
daleko do tej kategorii)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Do 200 zl wg mnie warto polowac tylko na szkolny PZO, lub jakis sredni chinczyk co sie komus znudzil i wystawia po dobrej cenie. Lusterko da sie w pewnym sensie obejsc wstawiajac led pod kondensor albo rzutujac jego swiatlo na lusterko. Jednak lusterko odradzam glownie dlatego, ze jest po prostu niewygodne w pracy.

Biomax czy jak mu tam, na pewno nie spelnia kryterium latwosc w dokumentacji, zeby z niego wyciagnac tyle ile w naszym testowym temacie trzeba miec juz troche doswiadczenia do tego aparat, ktory prowizorycznie na nim postawilem kosztuje tyle co 10 takich mikroskopikow.

Jesli wiesz ze Ci sie nie znudzi po tygodniu pomysl nad dozbieraniem do okolo 300-400 zl i wtedy juz mozna - moze nie szalec - ale zrobic niezle dla Twoich potrzeb zakupy. Kupisz raz i bedzie na lata.

Jaka dokumentacja Cie interesuje? Masz aparat? Jak tak to jaki?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 1 gość