[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Chyba mikro (

Chcesz sie zajac mikrofotografia czy tez potrzebujesz ten mikroskop w codziennej pracy w labie?

Nasadka w evo ma wybor podzialu swiatla albo 100/0 albo 50/50 dla foto.

Jak mozesz zamienic na evo to zamien (: rozbudujesz sobie o czesci PZO i masz kohlera.

Do powiekszen wyzszych niz 40x w DF potrzeba olejowy kondensor (nie kondensator)

Nikon CF PA 60x? Moze byc, ale w tej cenie nie warto - ten zalinkowany wisi juz na ebayu okolo 3 lata. Ogolnie suchy plan apo 60x jest dosc trudno dostac. Olejowe trafiaja sie bardzo czesto. Generalnie na tym etapie nie ma chyba sensu kupowac tej klasy obiekytwow, 60tka ma bardzo mala odleglosc robocza, o tym tez warto pamietac. Jak masz na niego fundusze to odpusc chinczyka i kup markowy sprzet na ebayu.

Ten adapter jest watpliwej jakosci, moze wnosic jakies znieksztalcenia w przypadku gdy zalezy Ci na najwyzszej jakosci obrazu.

Postudiuj jeszcze troche forum (:

EDIT: Acha, zapomnialem - silny obiektyw do DF powinien miec przyslone irysowa do redukcji apertury (taka najczesciej maja dosc rzadkie setki), ich uzycie wraz z olejowym kondensorem (papranina) daje dobre DF na wysokim powiekszeniu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Zapomnij o ciemnym polu dla ob. 60X na suchym kondensorze.
Już przy 40-stce o standardowej aperturze 0.65 masz brązowe pole.
Mam Deltę Evo 100 to ten sam kondensor - jest dobry ale dla ob. 20X i mniejszych.
Nawet podlinkowana 60-tka Nikona nie poradzi sobie na olejowym kondensorze, no może przy doskonale wywłaszczonym preparacie.
Olejak radzi sobie dobrze do apertury max. 0.85, dostajesz wtedy piękne czarne tło.

Zdjęcie sinicy na ob. 100X, przy aperturze 0.8
Załączniki
03.JPG
Hamme
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2014, o 11:45

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Hamme »

Po pierwsze dzięki za szybką odpowiedź

To ma być nowe hobby w skali mikro

O tej nasadce 100/0 50/50 nie wiedziałem a to zawsze mniejsze iso
Ten adapter co mam to sama tuleja dystansowa i oczywiście jest do przerobienia. Czytałem tutaj o różnych przeróbkach. Zakładałem chyba 3 konwertery, skracałem tor, odpinałem całą głowicę i rzutowałem na matryce itd. Tu wiem, że jest rzeźba.

O obiektywie z przysłoną irysową i kondensaorem olejowym czytałem, ale chciałem być cwany i kupić suchą dobrą 60-ke z moim kondensorem i konwerter klasy L 1,4 do canon i było by super bez paprania się i powiększeniem 840. Niestety wyprowadziliście mnie z błędu.

Czytałem wiele postów kolegi Pickul (wiedząc że ma Evo) i właśnie tam był gdzieś opis z tym kondensorem do max 40x, ale myślałem, że jak obiektyw ma aperturę 0,9 bez względu na powiększenie, a na kondensorze jest napisane od 07,do 0,9 to będzie dobrze. Naiwny ja.
Zdjęcie super też takie chcę

Resumując, zamienię na Evo (całkowicie pozbyć się nie mogę) i tylko pytanie czy brać z tymi chińskimi planami czy zwykłe szkła i kupować pojedynczo planapo ? chciałbym mieć wysoką jakość dla powiększeń 60 i 100, ale również w ciemnym polu. Mówię tu o poziomie dobrego amatorstwa i nie popadania w skrajności. Wiem, że dobre obiektywy muszą kosztować, ale pewno w tej dziedzinie też są modele drogie i słabe analogicznie jak ja mam na przykładzie swojego podwórka. Nietrafione e’Lki Canona po kilka tysięcy złotych porównywalne są z tanimi Sigmami dając to samo albo nawet nie.

Jakie dokładnie części (marka, model) potrzebowałbym do ciemnego pola dla 60x i 100x tak aby było ładnie ? Rozumiem, że zestaw deltaoptic kondensor olejowy z obiektywem z przysłoną irysową mogę sobie darować, przynajmniej te filmiki co widziałem na stronie są żenujące.

kondensOr (: kondensator to jest w elektryce. (
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Tak nasadka 50/50 mocno ogranicza swiatlo, w ciemnym polu to iso bedziesz mial troche duze, bez obrobki typu denoise ciezko bedzie o dobra jakosc. Rozwiazaniem jest nasadka, ktora ma 0/100 dla foto, albo idealna 3 torowa ale delta takiej nie oferuje. I tu sie juz zaczyna kombinowanie co z czym polaczyc, albo przerobki zrodla swiatla - flash i te sprawy.

Nie da sie tak, jak chcesz DF na 100x to masz papranine i to podwojna.

Do tego z DF jest pewien problem w przypadku Nikona - nie ma obiektywu 100x klasy PA z przyslona, jest tylko CFN Plan Fluor 100x i to bardzo rzadki. Tylko olympus SPlan Apo 100/1,4 ma przyslone i Zeiss west germany 100/1.0. Z czego obiektywnie patrzac oczywiscie Oly jest lepszy i najdrozszy na ebayu. Ale Oly to dodakowy koszt w postaci okularu projekcyjnego NFK.

Dobry suchy 60x? O PA Nikona czy Oly ciezko bedzie. Srednia klasa to Nikon CF Plan 60/0,85, osiagalny w okolicach 200$ ale nie jakis bardzo czesty na ebayu.

Tu masz tabele z parametrami obietywow: obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm

Poczytaj tez dalsza czesc tutaj: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm

Kondensor - tu nie bardzo pomoge, uzywalem tylko PZO. Wiadomo ze najlepiej jesli caly sprzet (optyka) jest jednej marki, mieszanki zawsze niosa jakies ryzyko znieksztalcen (to sa malutkie roznice, ale sa).

Bierz chinskie achromaty jesli planujesz zmieniac obiektywy. chinczyki sprzedasz moze za 1/3 ceny wiec kupujac nowe stracisz.

Poczekaj jeszcze chwile i zrob dobre rozeznanie - lepiej kupic raz, a od razu co trzeba, sam widzisz ze kombinacji jest masa. Na delcie Evo postawisz dobry set.
zamienię na Evo (całkowicie pozbyć się nie mogę)
ciekawe. to jak to w delcie wyglada? jak juz sobie pozyczysz na probe (bo wiem ze tak tam mozna) to potem juz MUSISZ cokolwiek kupic.? Oni to maja marketing, cala psychologia wplywu spolecznego tam jest.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Z mikro Delty Evo generalnie jestem zadowolony.
Tylko, że ja nie używam lustrzanki a podział światła w głowicy 50/50 to porażka, testowałem z marnymi rezultatami. Robię zdjęcia przykładając kompakt do okularu mikroskopu.
Czyli głowica od Delty Evo to duży minus mikroskopu .
Poza tym jest nieźle.

Musisz pamiętać o jednym, czym większe powiększenie tym większe wymagania z zakresu preparatyki. Do dużych powiększeń potrzebujesz płaskiego preparatu bez zabrudzeń, bez bąbelków powietrza itp.
Tu wszystko ma znaczenie.
Co do sprzętu wykaż się daleko idącą cierpliwością, pamiętaj że oprócz BF i DF są inne znacznie ciekawsze wizualnie techniki.
Jeżeli złapiesz bakcyla (szczerze Ci tego życzę) będziesz chciał więcej.

Zakładając że masz Deltę lub jakiś inny mikroskop z systemem skończonej dł. tubusa polecam w pierwszej kolejności obiektywy Nikona, następnie Olympusa, dalej Zeiss i Leitz (leica).
Niestety przy ciemnym polu Nikon odpada (jest u mnie na pierwszym miejscu, ponieważ jako jedyny ma korekcję aberracji w obiektywie i nie potrzebuje dedykowanych okularów). Jak pisał kolega powyżej pozostaje Olympus (SPlanApo 100/0,8-1,4, lub DPlanApo 100/0,8-1,3 - takiego używam). Co do 60-tki to chyba nie ma porządnej z pierścieniem zmieniającym aperturę, przynajmniej ja nie widziałem, pozostaje coś ze średniej półki.
Pytaj dwa razy zanim coś kupisz i dobrze się zastanów do czego zmierzasz i co chcesz osiągnąć
Hamme
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2014, o 11:45

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Hamme »

Jeszcze raz dziękuję za konstruktywne uwagi.

Przez chwilę myślałem, że właśnie Evo ma możliwość zmiany 100% na foto, a nie na odwrót. Niestety tak nie jest. Tym samym kolega Pickul potwierdził moje obawy, że głowica jest do bani. Podczas prostych eksperymentów doszedłem już wcześniej do wniosku, że rzutowanie na matrycę z pominięciem całej głowicy daje mi najlepszy efekty. Na spokojnie pozostaje temat ogarnięcia aberracji i winietowania.

Tym samym zostaje mi tylko jedna istotna różnica pomiędzy Geteic Pro a Evo, Oświetlenie Koehlera.
Z postu rozbudowa-sprz-tu-pzo-studar-vt55832.htm#p727185 wynika że przewaga jest gigantyczna.
Ale czym właściwie różni się konstrukcyjnie Genetic od Evo ? Czy średnicą mocowania, raczej nie bo kondensory pasują do obu modeli a miejsce mocowania wygląda na foto tak samo. Może odległością od źródła światła lub samą optyką źródła światła ?

Nie to abym był skąpy, ale jeżeli mam dopłacić 1100zł czyli 80% wartości mikroskopu, a z całej delty właściwie potrzebuje tylko korpus i oświetlenie bo nic innego się nie nadaje, to może zmuszę tego Genetica do zamocowania oświetlenie Koehlera. Jeżeli mam spędzić kilka godzin w cad’zie i narysować sobie jakieś specjalne mocowanie i je wydrukować albo wyfrezować to nie widzę problemu.

Technika obserwacji jak KF jest w obu modelach taka sama. (Też później będę zainteresowany)

Orientujecie się czy znajdujące się w tych mikroskopach oświetlenie LED jest na diodach CREE klasy XM-L ( jeszcze nie rozkręcałem wiec nie wiem), jak co to znając życie szybko to przerobię (fantastyczne diody mega wydajne prawdziwe 1040lm na 10W)
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Widząc jak rozwija się temat i kombinatoryka, to jednak mimo wszystko polecałbym odpuścić sobie deltę i zainwestować w olympusa/nikona
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Zeby byl Kohler to musisz miec m.in. przesuw kondensora w pionie, nie widze sensu bawienia sie w robienie tego we wlasnym zakresie.

Na elektronice totalnie sie nie znam - nie pomoge.

Evo jest nieco bardziej ergonomiczny, ma miejsce na 5 obiektywow (to wg mnie minimum), halogen 20W (malo)

Bedziesz zdejmowal za kazdym razem glowice do zrobienia foto? No, da sie tak, ale dlugo nerwowo nie wytrzymasz.

Wez jeszcze raz na spokojnie przeanalizuj, nie pali sie. Zastanow sie dokladnie co chcesz, w jakim czasie chcesz to zdobyc, ile mozesz wydac na calosc. Bo zalozenia masz juz na tyle precyzyjnie okreslone, ze mozna by usiasc do ebaya i najdalej w 2-3 miesiace znalezc caly interesujacy sprzet bez zadnych przerobek i przesadnych kombinacji.

Nikon Labophot 2 albo Olympus BH2 (drozszy) to jest pole poszukiwan.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

Znajoma z Bio-forum ma zamiar zakupić mikroskop.
Co wizualnie sądzicie o tym?
allegro 4238295362

Przy okazji na Bio-forum ponowił się poniższy temat:

Kod: Zaznacz cały

bio-forum.pl/messages/33/7225.html
Ponieważ cenię Was jako fachowców w temacie , to proszę o ewentualne ustosunkowanie się ostatnich wypowiedzi. Nie chciałbym wprowadzić dziewczyny w błąd poprzez swoją ubogą wiedzę.
Żeby na linkowanej stronie coś napisać, trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem. Jednak, jakby co, to Wasze opinie zamieszczę z podaniem autora i forum biolog.pl lub prześlę zainteresowanej.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Nasadka ze starszej generacji z powiększeniem 1,5x to minus.
Obiektyw 100x z diafragmą do DF to plus, ale potrzebny jest kondensor olejowy. Szkoda, że nie ma szkiełka 5x i są założone badziewne okulary 10x. Z nasadką da to mały FN (z tego co pamiętam, to okolice 14-15) i powiększenie 15x. Chyba nie ma też zasilacza (zwykłe pudło na prąd stały w okolicach 2-7V), poza tym może być do przeserwisowania, choć wygląda nieźle. Cena atrakcyjna, wg. mnie warto.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Fajny biolar z rzadkim obiektywem 100x do DF (: kondensor czasem sie pojawia na allegro. Nasadka starego typu, ogolnie warto powalczyc. Rewolwer tylko na 4 obiektywy to maly minus, ale zalezy do czego ten mikroskop bedzie potrzebny. Biolarowska nasadke bino predzej czy pozniej sie dokupi.

Czyli bio-forum jednak jeszcze zyje (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

"Cztli bio-forum jednak jeszcze zyje (:"
Planapo, jeśli chodzi o botanikę i mykologię, to żyje pełną parą i nie znajdziesz lepszego
Natomiast, co do części mikroskopowej, to był tam mały odzew na poruszane tematy, a część fachowców zakotwiczyła na stałe tu na biolog.pl
Dziękuję Wam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Mialem na mysli oczywiscie tylko dzial mikroskopia", ktory jakis czas temu uznalem za raczej martwy. Dobrze, ze zyje bo ilosc zgromadzonej tam dzieki m.in. M. Snowarskiemu wiedzy jest bardzo duza (:
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości