[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Zabawka.

Poczytaj poradnik i dzial o mikroskopach chinskich.
ryb
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2014, o 12:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: ryb »

Mikroskop z możliwością nagrywania obrazu do 10 h do obserwacji np. poruszających się Daphni sp. tanio kupię

Pytanko
Ktoś to używał jak to działa
czy jest możliwość obserwacji planktonu ?

Kod: Zaznacz cały

conrad.pl/?websale8=conrad&i=191393&utm_content=191393
Załączniki
1.jpg
1.jpg (10.23 KiB) Przejrzano 804 razy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Masz post wyzej odpowiedz co do Sagittariusa.

Napisz dokladniej do czego i po co Ci jest potrzebny mikroskop, jaka jakosc obrazu/zdjec/filmow i wtedy sie bedzie szukac.

Do planktonu starczy sprzet z powiekszeniami od 40x do max 400x reszta to kwestia jakosci.

W takich kwotach z nowych rzeczy dostaniesz tylko zabawki.
ryb
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2014, o 12:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: ryb »

kupię mikroskop:
do obserwacji np.poruszającego się planktonu, Dphnia sp.
do obserwacji stadiów rozwojowych
nagrywanie obrazu do 10 h
używany tanio
jeśli już x400 wystarczy
czy potrzebne są inne informacje, jeśli tak jakie?
ernol79
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2014, o 16:19

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - levenhuk

Post autor: ernol79 »

Witam interesują mnie te mikroskopy

Kod: Zaznacz cały

pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/mikroskop-levenhuk-870t/
oraz

Kod: Zaznacz cały

pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/pl-mikroskop-levenhuk-670t/
proszę o opinie o sprzęcie i ewentualne doradzenie z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

ryb wiesz co chcesz oglądać, to dobrze.
Teraz określ jaką jakość chcesz osiągnąć.
Twoje kryteria spełni tak zwany chiński mikroskop szkolny za 250 zł.
Niestety jakość obrazu będzie marna.

ernol79 jak decydujesz się na chińczyka to popatrz na innego dystrybutora, sprzęt na pewno lepszy i tańszy
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: winkwink »

Witajcie ponownie
nabyłam bardzo okazyjnie MB30 (w oczekiwaniu na Biolara) no i fajnie się sprawdza, pierwsze obserwacje za mną
w tym momencie największy problem stanowi dokumentacja, a właściwie małe pole widzenia, kadrować się da, ale z wielkim bólem
rozumiem, że powinnam mieć okulary szerokokątne, czy wtedy pole się zwiększy? (uzyskam całe pole widzenia okularu?)
co jeszcze jest ważne? mogę pokombinować ze statywem, różnymi ustawieniami z dłuższym naświetlaniem (bez manuala, w grę wchodzą jakieś tryby sceny - Panasonic Lumix DMC-TZ1)
jakiś adapter? (przeczytałam tutaj, że ich wybór jest ogromny i wszystko do wszystkiego można dopasować)
w zasadzie jeśli chodzi o dokumentację poprzez przykładanie obiektywu do okularu, to chyba wszystko tutaj przeczytałam, ale wiadomo, co aparat to przypadek szczególny
oczywiście na ten moment (oczekując na Biolara) nie chcę za bardzo inwestować w jakieś mega coś tam", dlatego chciałabym usprawnić dokumentację na tym co mam

, jeszcze jedno, ktoś napisał, że przysłona pola w MB30 nie daje możliwości ustawienia Koehlera, a wydaje mi się, że go ustawiłam, to znaczy, że wydaje mi się?
ryb
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2014, o 12:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: ryb »

Właśnie jakość dobrze by było aby dostrzec zmiany oraz procesy zachodzące w organizmie wielkości promienia od 5 mm do kilku cm
z możliwością nagrywania
Kupię używany lub inny czasami ktoś wymienia na lepszy itp.

przykładowe obrazy można przecież pokazać przy kupnie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

ernol79- Levenhuki sobie odpusc, jak juz chcesz chinszczyzne to bierz sprawdzona delte albo drozszego motica.

ryb - okresl jeszcze tylko budzet to konkretnie doradzimy (:

winkwink przykladanie aparatu do okularu to dosc ciezka w pracy metoda, ale jak nie masz ochoty bawic sie w artystyczne zdjecia o dobrej wartosci technicznej to mozesz spokojnie w to pojsc. Mysle ze najlepszym doradca jest tu Pickul, ktory te metode wyniosl do bardzo wysokiecgo poziomu. Osobiscie polecalbym okulary szerokokatne, z odrzucona zrenica i aparat taki jak on ma, nie ma co kombinowac w tej materii bo lepiej sie chyba juz nie da (:

MB30 ma oswietlenie wg koehlera, to starszy brat Biolara i ma takie same mozliwosci tylko inna konstrukcje.
ryb
Posty: 9
Rejestracja: 16 lip 2014, o 12:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: ryb »

planapo
kwota 200-1000 zł najlepiej używany, dodatkowo czy ktoś może przesłać przykładowy obraz nagrywany tymi chińskimi zabawkami
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Miales w poprzednich odpowiedziach sugestie gdzie i co poczytac, zerknij tam bo chyba tego ciagle nie zrobiles, a znajdziesz co i jak testy mikroskopow zabawkowych byly tu przeprowadzane i to jest na forum - mikroskopy-zabawkowe-do-wiadczenia-i-testy-vt49275.htm

W takich granicach cenowch to kupisz spokojnie uzywany PZO (w zasadzie dowolny model - znowu odsylam do lektury), plus zostanie na kamerke/aparat, z chinczykow tez juz cos wyzej niz zabawke dostaniesz.

PS. Nie cytuj niepotrzebnie calych postow.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: winkwink »

planapo pisze:najlepszym doradca jest tu Pickul, ktory te metode wyniosl do bardzo wysokiego poziomu
widziałam i szczerze mówiąc w głowie mi się nie mieści jak tego dokonał
planapo pisze:okulary szerokokatne, z odrzucona zrenica
czyli zwykłe szerokokątne odpadają i mam szukać takich z rysunkiem okularów?
a wystarczy mi jeden (tylko do zdjęć), czy muszę kupić dwa?

najpierw pokończyły się Biolary, za chwilę nie będzie można nigdzie dostać Lumixa TZ8
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Musza byc dwa jesli chcesz normalnie obserwowac, a nie przekladac co chwila do zdjec. Zwykłe tez sa ok. Chinczyki maja wieksze pole widzenia niz SK PZO. Ale poczekajmy az sie wypowie Pickul tutaj jego slowa przeniesione do poradnika:
Z kompaktami jest różnie. Generalnie im mniejszy jest obiektyw kompaktu i im większa jest odległość prawidłowej współpracy okularu mikroskopu z okiem, tym lepszy będzie efekt.
Poza tym, że nie każdy aparat podejdzie (można to sprawdzić tylko doświadczalnie), ważne są też okulary majace możliwie największe pole widzenia.


Obecne PZO Wwa to chinszczyzna, ale raczej ta lepsza.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości