[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
kreska
Posty: 13
Rejestracja: 18 wrz 2014, o 13:43

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kreska »

Przeczytałam kilka starszych postów na temat biolara i nasadki tri. Skoro nasadka jest białym krukiem to czy można jakoś poradzić sobie bez niej?


Wojtek37 dzięki, zrobiłam doświadczenie i zobaczyłam różnicę:).
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Inna nasadka/bez nasadki/przez jeden z tubusów bino/przez oświetlacz EPI/nasadkę rysunkową.
kreska
Posty: 13
Rejestracja: 18 wrz 2014, o 13:43

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kreska »

JohnyM dzięki, oczywiście niewiele mi to mówi. Znalazłam jednak wątek: jak-pod-czy-lustrzank-do-mikroskopu-vt26183-45.htm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

JohnyM proponuje dobre, ale inne niz standardowe sposoby, mniej wygodne w pracy albo wymagajace wiekszych lub mniejszych przerobek, dla nas to chleb powszedni, ale pytanie czy Ty chcesz sie w to bawic.?

Jesli nie musisz miec super jakosci to moze taki chinczyk?
mikroskop-delta-optical-genetic-pro-trino-akumulator
1.jpg
oczywiscie ten opis az kapie od marketingu, to jest mikroskop szkolny/studencki z tri i tyle. Do tego dokupic obiektyw PZO 20x i voila. Mialem okazje pobawic sie tym modelem na zlocie, nie jest to tak solidna konstrukcja jak PZO, ale do podstawowych potrzeb jest ok, Twoich tez, ale jesli z czasem zechcesz robic zdjecia jakie sa na forum mozesz w pewnym momencie miec problem.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

kreska, dziękuję za fotografie. Efekt końcowy podoba się i robi wrażenie

W moim skromnym pojęciu w przypadku Twoich prac.
Zdjęcia z elektronowego dają zapewne najwięcej inspiracji, ale wiadomo, że praktycznie nierealne.

Wydaje mi się, że dla Ciebie byłoby zadowalające coś z tego:
- mikroskop do światła przechodzącego z oświetleniem EPI
- obiektyw mikroskopowy montowany na body lustrzanki
- mikroskop stereoskopowy
- porządna makrofotografia z obiektywem do makro, mieszkami, pierścieniami, odwróconym obiektywem itp

To wszystko z bogatym stackowaniem, czyli czymś co pozwoli unieruchomić aparat w celu wykonania znacznej ilości powtórzeń zdjęć danego kadru (ujęcia)

Wg mnie, zwykłe zdjęcia w świetle przechodzącym nie będą dla Ciebie żadną inspiracją ani bazą do twórczej pracy.


Przejrzyj zdjęcia z tego wątku (całego):
owady-i-paj-czaki-vt35922-75.htm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Wtrace sie jeszcze jako artysta i projektant z wyksztalcenia: swiatlo EPI jest fatalne - ze wzgledow plastycznych nie ma gorszego oswietlenia niz wprost na obiekt ( Takze dlatego od razu polecalem ledowki, ktore sobie mozna ustawiac jak sie chce (:

Przechodzace moze sie przydac bo sa gotowe preparaty owadow, tak wybarwione, ze robia sie mocno przezroczyste, tak samo drobne owady cos swiatla przepuszczaja.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: phacops »

Tak jak piszą poprzednicy polecam odwrotne mocowanie. Sam używam w tym celu odwrotnie mocowanego manualnego 28/2,8 mocowanego na pierścieniach macro w pentaxie-ma to gwint 52mm i nie trzeba szukać ekstra przejściówki. Uzyskuje się tak kadr o szerokość 5mm. Przy czym można sobie pomagać przesłoną i uzyskać do f22 mając większą głębie.
Uzyskane w ten sposób obrazy są zdecydowanie lepsze niż z binookulara. Trzeba jednak mieć trochę praktyki. Nie mówiąc ze jest zdecydowanie taniej. Można uzyskać i większe powiększenia stosując obiektywy o mniejszych ogniskowych np 24mm. Koniecznie muszą być jednak to manualne wiem ze 18-55mm kusi ale nie da się na nim sterować przesłoną gdy jest odwrotnie zamontowany no i stałka to zawsze stałka.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

A za sanie (bo na czyms trzeba umiescic fotografowany obiekt) moze posluzyc korpus jakiegos taniego mikroskopu (:
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: phacops »

hm dobry pomysł planapo bo faktycznie ciężko się ustawia

Sam może zastosuje takie coś
allegro 4623539349
gdyż mam zbędny wyciąg do takiej zabawki
kreska
Posty: 13
Rejestracja: 18 wrz 2014, o 13:43

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kreska »

Planapo właśnie zastanawiam się, czy potrzebuje świetnych zdjęć skoro i tak będę je przerabiać. .
W chwili obecnej wydaje mi się, że nie. Tzn. chciałabym aby były ostre, widoczne m.in. włoski. ( Na Biolarze z obiektywem PZO/chinczyku i lustrzanka zrobisz podobne, tj nieco gorszej jakosci, ale dla Ciebie i przy Twoich potrzebach to bedzie niezauwazalne. )
Już wiem, że da się to osiągnąć przez stackowanie.

O lampkach ledowych pamiętam:).

Zastanowię się nad tym mikroskopem z Delty, w międzyczasie będę zerkać na biolary (kusi)

jesli tylko robaki to moze po prostu makro? Ludzie montuja obiektyw mikroskopowy bezposrednio na aparacie." gdybym kupiła biolara, to mogłabym zacząć właśnie tak.


i nasadka fotograficzna, którą znalazł Wojtek 37. Czy taka byłaby odpowiednia gdybym jednak zdecydowała się na Biolara?

Dobrze poskładałam informacje w całość? (Pamiętam też o obiektywach tzn. który należy dokupić do Delty, a który do biolara)

Bogusław dzięki.
Przeglądałam zdjęcia już wcześniej, dziś po raz kolejny parę razy. Są świetne. Już pisałam kiedyś, że ogrmone wrażenie zrobiła na mnie m.in. mucha Planapo.

- obiektyw mikroskopowy montowany na body lustrzanki
- mikroskop stereoskopowy

właśnie już pobieżnie była tutaj o tym mowa.
W kwestii stackowania - dowiedziałam się, że jest konieczne .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

jesli tylko robaki to moze po prostu makro? Ludzie montuja obiektyw mikroskopowy bezposrednio na aparacie. gdybym kupiła biolara, to mogłabym zacząć właśnie tak.
Ale tu biolar nie jest potrzebny. ( w ogole nie potrzebujesz mikroskopu rangi biolar.

Do tej Delty pasuja obiektywy PZO, takze mozna kupic na allegro a nie u nich w ogole do wiekszosci pasuja, w poradniku o tym jest dokladniej.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

planapo pisze:Wtrace sie jeszcze jako artysta i projektant z wyksztalcenia: swiatlo EPI jest fatalne - ze wzgledow plastycznych nie ma gorszego oswietlenia niz wprost na obiekt ( Takze dlatego od razu polecalem ledowki, ktore sobie mozna ustawiac jak sie chce (:
Już kolejny raz tłumaczę, że EPI to nie jest świecenie jak małpa przez obiektyw. Masz wszystkie te techniki co przy świetle przechodzącym, łącznie z DIC i oświetleniem skośnym - to odnośnie plastyki obrazu. Natomiast LEDówki uniemożliwiają cokolwiek więcej niż oświetlenie skośne i ciemne pole. Są dobre dla 10x albo ELWD.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Racja, tylko ze nie takiego sprzetu kreska szuka (
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości