[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
negroponte
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2014, o 19:40

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: negroponte »

Witam,
To mój pierwszy post, więc chciałbym powitać wszystkich Forumowiczów.

Chcę kupić mikroskop do zastosowań hobbystycznych - najlepiej PZO. Podstawy mikroskopii pamiętam ze studiów.
Nie mam zamiaru rozbudowywać go o DIC, więc mój wybrór padł na studara.
W związku z czym mam kilka pytań:
1) Co sądzicie o tym sprzęcie - nie ma pudełka:
olx.pl/oferta/mikroskop-studar-lab-pzo-CID751-ID7V4CD.html
2) Ile będzie kosztowało kupno studara z lusterkiem i zamontowanie oświetlenia Kohlera? (lampa, zasilacz i inne koszty)
3) Co stanowi główną przeszkodę w rozbudowie studara (oprócz oświetlenia)? Kto wie, może za 5 lat zdecyduję się na DIC ]
4)Po przeglądnięciu forum podejrzewam, że doradzicie mi, abym kupił biolara

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

A po co Ci pudelko? Przeniesiesz raz i koniec, nie ma sensu placic, a ten sprzet jest niezniszczalny.

Wyglada ok, to nowszy model. Studara da sie rozbudowac o DIC, gdzies na forum jest zdjecie Studara, ktorego w ten sposob upgradeowal Johnym, bez zadnych specjalnych kombinacji - po prostu lampa mikroskopowa koehlera (oznaczana LMK-nie pamietam numerka). Ceny lamp nie sa wysokie.

Jeszcze mozesz powahac sie nad PZO MB30.
Po przeglądnięciu forum podejrzewam, że doradzicie mi, abym kupił biolara
Jak jestes gotow dac ponad 600 za Studara plus ~100 za lampe to oczywiscie, ze tak doradzimy (
negroponte
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2014, o 19:40

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: negroponte »

Czy to prawda, że w Studarze lab jest oświetlenie Kohlera montowane fabrycznie? Teoretycznie w/w model powinien takie mieć i być może uda się go kupić za 500-550 zł.
Alternatywą jest studar z lusterkiem i jak mówisz, lampa za 100 zł, czyli za całość dam ok. 300-400 zł, ale trzeba będzie go przerabiać.
Btw macie skompletowany, zadbany mikroskop do sprzedania?
andy109
Posty: 3
Rejestracja: 1 gru 2014, o 21:43

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: andy109 »

Witam wszystkich,
Mam pytanie dotyczące identyfikacji mikroskopu PZO z aukcji allegro 4853562025 oraz jego oceny wraz z wyceną. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Studar, jeden z najnizszych modeli: nie dosc, ze monokular to jeszcze lusterkowy - nie warto.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Nie wpadłem na niego wcześniej
allegro 4853626815
Wygląda na niewysłużony. Rozmawiałem ze sprzedającym. To człowiek zajmujący się głównie mikroskopią stereoskopową. Z rozmowy wynika, że wie co sprzedaje. Mikroskop wg sprzedającego jest przesmarowany i wszystko chodzi płynnie: nie ma czegoś, co by wg niego mogło niepokoić.

Zasilacz jest jakiś niemiecki. Zapytałem, czy to, że podaje napięcie 5V zamiast 6V ma duże znaczenie. Powiedział, że światło będzie trochę słabsze. Jednocześnie zaproponował zamontowanie oświetlenie ledowego (tzn. że w wypadku kupna mógłbym tak zrobić - bo wg niego jest to w dzisiejszych czasach lepsze światło niż to zaprojektowane 40 lat temu).
Chciałbym Was zapytać czy to co mówi o oświetleniu na racjonalne uzasadnienie.
Czy zwykłą żarową żarówkę łatwo jest dostać do tego mikroskopu? Czy to nie jest taka ze zwykłam trzonkiem na 2 boczne zaczepy - jak samochodowa do niektórych lamp?

600 zł to trochę sporo, ale przez ostatni miesiąc czy dwa, to co widziałem na różnych aukcjach jest często mocno wysłużone, lub są to jakieś składaki, często sprzedający nie wie co sprzedaje (czasem to atut ) i nie potrafi opisać poszczególnych części i ich sprawności.

Aha, z tego co czytałem na forum to MB30 nie ma oświetlenia Kohlera. Czy dokupienie lampy LMK załatwiłoby tą sprawę?

Jeszcze z ciekawości zapytam: czy ten model (MS 5B)
allegro 4859228337
to nie jest to samo co MB30 - tylko zamiast elektrycznego oświetlenia ma lusterko?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

MB30 ma koehlera to starszy brat Biolara i ma takie same mozliwosci.

Ten drugi to ML 5, sporo nizszy model niz MB30.

W kwestiach elektrycznych nie potrafie poradzic.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Planapo, czy ten ostatni zalinkowany MB30 budzi u Ciebie jakieś uwagi/niepokój? Na moje oko jest kompletny (z opisu). Jakość zdjęć nie powala, ale też (na moje oko laika) nie wygląda na jakoś sponiewierany.
Przyznam, że mam ochotę na niego.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Wyglada ok, tylko ma rozne obiektywy - 3 krotkie i jeden na 160 TL.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

Wg mnie 600 zł za MB 30 to "silnie drobna" przesada.
Ze dwa razy wymieniałem e-maile z tym sprzedającym w sprawach oferowanego przez niego sprzętu i zachwycony nie byłem.
Z ciekawości, ile krzyknął Ci za przeróbkę na LED (czy tez jest to w cenie mikroskopu), spytaj czy może opisać/pokazać na foto jak ma to wyglądać - ISTOTNE !
Za 50-60 zł dokupisz lampę do MB 30 (warto mieć też w zapasie taka oryginalną).

Żarówka jest specjalna (w 2 rodzajach cokołów), zależy jaka będzie oprawa.
Ostatnio kupiłem kilka po 3 zł, ale był moment jak bardzo przypiliło", że zapłaciłem chyba z 50-60 zł (czasami chcą i ponad 70 zł !)
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Planapo, rzeczywiście wygląda jakby nie było tego obiektywu 5x. Mówił, że wszystkie obiektywy są PZO. Czy jest możliwe, że któryś nie jest na długośc tubusa 160 mm?

Bogusław, on mi nie proponował zrobienie tej przeróbki tylko sugerował, że można coś takiego zrobić (jeśli bym miał ochotę to mógłbym sam to zrobić, bo wg niego to nie jest skomplikowane). Mówił, że że w jego doświadczeniu światło mocno białe (LED) jest lepsze od żółtego (pochodzącego z żarnika żarówki).

Co do ceny to też uważam, że jest ona duża. ale jak wcześniej pisałem - te modele sprzedawane za 300-400 zł często wyglądały gorzej i miały braki. A może za krótko poluję na MB30?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

PZO robilo i takie i takie. Jest tam obiektyw 5/0,15. Jesli checsz kupic to sprobuj stargowac troche przez te rozne obiektywy.
kostek_01
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:51

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kostek_01 »

Jak o cenie wspomniałem, to zaproponował pokrycie kosztów wysyłki. Zawsze to 33 zł. Mówił, że tego typu rzeczy wysyła jakąś lepszą firmą (bo sprzęt delikatny), która bardziej szanuje przesyłki.
Kurka - jeśli jest wszystko tak jak opisał i mówił to chyba wezmę ten sprzęt na takich warunkach. W komentarzach na allegro ludzie nie narzekają na tego sprzedającego.

Czy obiektywy na długość tubusa 170 mm mają jakieś znaczenie?

I jeszcze: czy to co widać na zdjęciu jest stolikiem krzyżowym? Wydaje mi się, że tak. Są przy nim jakieś pokrętła, które chyba służą do przesuwania stolika w pł. poziomej. Nie rozpoznaję jeszcze różnych typów tych (krzyżowych) stolików.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości