[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

Jakie cechy powinien mieć dobry mikroskop?
Tu je opisałem
tematy128/mikroskopy-dla-poczatkujacych-vt14894.htm
takie zupełnie podstawowe bez jakiś tam bajerów.
mikolajka pisze:Jaki polecilibyście mi mikroskop?
To zależy ile na niego masz pieniędzy,kilkaset złotych, kilka tys. czy kilkadziesiąt.
Ten zalinkowany jest moim zdaniem odpowiedni dla laika który nie zamierza wchodzić głęboko w mikroskopię i jej techniki.Więc dla ciebie odpowiedni.W tym przedziale cenowym wszystko ma podobne wyposażenie i możliwości, możesz zwrócić uwagę na obecność śruby
mikro i kondensora, w szczególności na to pierwsze i kamerkę, jaka by nie była.
Na forum PiotrTeodor zdaje się że takie lub bardzo podobne modele opisywał, więc wystarczy poświęcić odrobinę czasu i poszukać.
Awatar użytkownika
mikolajka
Posty: 67
Rejestracja: 13 lis 2008, o 16:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: mikolajka »

Co to znaczyodpowiedni dla laika. czyli dla ciebie
Awatar użytkownika
Gekon
Posty: 563
Rejestracja: 27 maja 2008, o 15:18

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Gekon »

mikolajka pisze:"odpowiedni dla laika. czyli dla ciebie
Czyli dla normalnego człwoieka, który nie zagłębia się w metodykę mikroskopowania
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: PiotrTeodor »

Skoro jużzostałem wywołany do tablicy to odpowiem, że za tę cenę to bardzo porządny zestaw, nawet dla bardziej wymagającego amatora. Nie miałem co prawda do czynienia bezpośrednio z tym instrumentem, nie słyszałem jednak jakiś negatywnych opinii o nim. Przejrzyj wiadomości zamieszczone w wątkumikroskopia". Chyba ktoś pisał o tym modelu niedawno.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: PiotrTeodor »

W tym wątku napisano już bardzo wiele na temat wyboru mikroskopu. Radzę koledze prześledzić posty z ostatnich 2-3 miesięcy. Zawierają one wnikliwe charakterystyki i praktyczne doświadczenia z wieloma modelami tych instrumentów. Myślę, że to znacznie ułatwi wybór.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
tunridamga
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2008, o 13:49

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: tunridamga »

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem mikroskopu. Zaznaczam, ze jestem całkowitym laikiem w tej dziedzinie. Pierwszą myślą, która nakierowała mnie na ten pomysł była chęc wykonywania zdjęć za pomocą mikroskopu, od jakiegoś czasu, śledząc wątki zaczyna mnie temat interesować coraz bardziej.

Zastanawiam sie nad czymś w granicach takiego sprzętu: allegro 505551692
co możecie mi powiedzieć na ten temat? Jakie preparaty można oglądać pod tej klasy technicznej sprzętem? Ogólnie proszę o jakieś przetłumaczenie tematu z polskiego na nasz

Pozdrawiam i Wesołych świąt życzę.
olaś
Posty: 96
Rejestracja: 1 lis 2008, o 08:08

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: olaś »

Już Ci mówie. Ładny, fajny.Bardzo dobrze że jest stolik krzyżowy.Będziesz mogła swobodnie przesuwać preparat w różne strony by więcej zobaczyc.Preparaty możesz różne oglądac.Liść, przekroj liscia, jakąś brudną wodę z jakiegoś stawu w której mogą być różne żyjątka, np. pantofelek.Myślę że ten mikroskop jest dobry.Zobaczymy jak skomentują inni.
tunridamga
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2008, o 13:49

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: tunridamga »

a jak to będzie z fragmentami zwierzów? czyt. kawałek pająka/muchy/pchła jakie powiększenie do tego typu obiektów jest używane? włos/cebulka włosa? pytam, bo tak jak mówiłam całkowitym laikiem biologicznym (od strony technicznej biologii) jestem, a kręci w mikroskopii mnie jedynie fotografia i wizualne przedstawienie tematu.
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: OŚmat »

DO to ja co tez coś powiem jako 22 latek Przy wyborze mikroskopu nie kieruj sie jego powiększeniem, ani wyglądem pewnie pomyślisz to na co mam zwrócić uwagę? juz spieszę z wyjaśnieniem

Najpierw sobie odpowiedz ile masz kasy nie ma sensu wydawać na mikroskop 500 zł, jeśli można mieć taki sam (parametrowo) za 250 - 300zł

1. Jesli mikroskop kosztuje 400 zł i pisz ze ma powiekszenie 1024x to od razu o nim zapomnij. to chwyt marketingowy. dostaniesz max 640 x z tubusem powiekszającym 2x
2. Raczej nie powinno ci zależeć na wyglądzie, no chyba ze zależny ci.
3. Nie patrz na dodatkowe sprzety typu preparaty mikroskopowe. są czesto marnej jakości a zawyżają znacznie cenę
4. Podstawa to stolik krzyzowy.
5. Chcesz robić zdjęcia, najpierw zobacz czego się możesz spodziewać

Zdjęcia i filmy mikroskopowe - zajzyj sa tam moje oraz olaś zdjęcia wykonane technika przyłożonego aparatu a bez kosztownej kamerki mikroskopowej
Jesli uznasz ze to ci starczy - masz szczescie bo wydasz max 300 zł na mikroskop [mówię o moim mikroskopie]. Jesli nie to od razu patrz dalej na mikroskopy około 1000 zł tam juz są prawdziwe powiększenia 1000 - 1600x. Jak co to pisz
tunridamga
Posty: 7
Rejestracja: 25 gru 2008, o 13:49

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: tunridamga »

OŚmat pisze:2. Raczej nie powinno ci zależeć na wyglądzie, no chyba ze zależny ci.
no raczej, jak sam zauważyłeś nie powinno i nie zależy podstawą jest, aby miał transporter jednak jakiś (czyt. walizka)

Powiększenie na jakim mi zależy najbardziej to właśnie kryształy, fragmenty zwierzaków, jakieś fragmenty ciekawe roślin, jakiś pantofelek czy inny pan plemnik może być mi,le widziany krew sobie dla własnej ciekawości pooglądam. cebulkę włosa czy igłę z jakiegoś iglaczka więc wymagań ogromnych nie mam. Jednak kamerka bez potrzeba podstawiania aparatu foto to podstawa, stolik krzyżowy także i miło by było jakieś światło przyjemne otrzymać. Preparaty to nie problem- zawsze jakieś z uczelni można zdobyć ewentualne barwniki to kilka kroków do apteki zazwyczaj. Dlatego też nie porywam się na sprzęt w granicach 1000 zł, a 300+-100
OŚmat pisze:ja co tez coś powiem jako 22 latek
Uważaj, uważaj. byś się zbytnio nie zdziwił.
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: OŚmat »

tunridamga pisze:Uważaj, uważaj. byś się zbytnio nie zdziwił.
o co chodzi? Ze jesteś starsza? dobrze wiedzieć z kim się gada, wtedy lepiej tego kogoś zrozumieć, doradzić
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Tahtimittari »

Też się zastanawiam nad tymi modelami, co mikolajka podała, tylko na innej stronie znalazłam. Postanowiłam na to przeznaczyć część kasy z 18 jeszcze + zarobionej ^^
Możliwe, że po nowym roku sobie któryś nabędę.
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: OŚmat »

jesli nie masz hopla na punkie powiekszen i tp. to polecam ci mikroskop z DELTY za 299zł [mam taki]

wedle życzenia pokazuje link:
mikroskop-delta-optical-biolight

niestety jedyny minus to brak w zestawie stolika krzyżowego, jednak można go zakupić w w/w sklepie, powiekszenie do 640x z czego realne to około 550x
oczywiscie ma wymienialne obiektywy i okulary wiec możesz w drastyczny sposób polepszyć powiększenie kupując inny obiektyw
Ostatnio zmieniony 26 gru 2008, o 08:44 przez OŚmat, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości