[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jacekp-bio »

Boguslaw pisze:Moim skromnym zdanie 1 lub 3 (tu bym poprosił o więcej zdjęć i ew. nie czyszczenie optyki, jeśli sprzedający ma to robić pierwszy raz?)
Przy 2 dobrze by było także mieć oryginalną oprawę żarówki, poza tym samo (jako takie) zamontowanie diody led to nie wszystko - JohnyM może coś podpowie, naświetli - )
Jak się postara zachować ułożenie półprzewodnika w tym samym miejscu co żarnik żarówki to będzie mu już bliżej niż dalej do ustawienia dobrego oświetlenia . Do diody przyda się dobry radiator. Podobne rozwiązanie zastosowałem w MB30S - i efekt bardzo dobry. Choć nadal zewnętrzny oświetlacz / mocna diodowa latarka jest nieporównywalnie najlepszym rozwiązaniem.

Co do pytania:

Pierwszy miał krechę za czyszczenie optyki, nie wiem czym, nie wiem jak i nie wiem jak delikatnie. Po sprzęcie widzę, że sprzedający zajmuje się utylizacją sprzętu laboratoryjnego - i ma to lekko w D*** jak i co sprzedaje. Zatem ktoś może miał już nowy mikroskop a ten mu się kurzył. (co zresztą wskazuje pozostałość po tabliczce znamionowej). Spodziewaj się możliwości wymiany przewodu zasilającego.

Drugi miał krechę za oświetlenie i za zaniedbany stolik, jakby tam przeleciało nie jeden a tysiące preparatów, przy czczym sam mechanizm mocowania preparatów był źle zamocowany i jechał po stoliku. Oświetlenie kupione na szybko, widać to szczególnie po radiatorze .

Trzeci - za mało fotografii, osoba która jeszcze nic nie wysłała. 28 pozytywnych komentarzy. Jeżeli ktoś się zdecyduje - bezwzględnie PAYU. Natomiast ogromny plus za umieszczone fotografie - i mam nadzieję, że są z tego mikroskopu. To był główny i jedyny konkurent.

Ja sobie pozwoliłem na Biolara w wersji wariata - 1250 zł. Efekt ? - nie pracowałem na Biolarze w tak dobrym stanie. Żadnych luzów, wyczyszczony, obiektywy w doskonałym stanie, okulary w nieco gorszym. Żadnego obicia, ubicia, uderzenia, ukruszenia. Ma też coś niezwykłego - pierwszy raz spotkałem się z takim oświetleniem (fotografie) - i przyznaję radzi to sobie całkiem nieźle. Wchodzą LED 12V samochodowe - zatem z dostępnością nie ma problemu. Oczywiście przy Koehlerze zaczyna się zabawa

Przy mocniejszych żarówkach w Biolarze jest na tyle miejsca w podstawie, że da się wmontować wentylator od projektorów.

Testy objęły Kontrast ujemy / kontrast stereoskopowy dodatni / ciemne / jasne pole. W każdym wypadku - efekt był spodziewanie dobry. To Biolar - zatem czego można się spodziewać - po optyce. Odpowiedniki w tej samej cenie z Allegro - nowe mikroskopy mogą się schować. Mikroskop z bateryjką (SIC)

Minus - oliwienie mechaniki.
Minus - zmiana diody z triple na pojedynczą.
Minus - cena !
Załączniki
DSCF1320.JPG
DSCF1318.JPG
wentylator_projektor_SX425_.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Dzieki za tak szczegolowe opinie (:
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Pierwszy ma fajny zestaw okularów, i obiektywów. Może wymagać przeczyszczenia.
Drugi - nie ma oświetlacza. dioda max dla koehlera to 3w (na ebay da się już dorwać 5w), planachro zeissa nic nie da bez PK. Jak dla mnie odpada, bo zbyt drogi za to co oferuje.
Trzeci - właściwie to samo co pierwszy, lepiej wygląda, ale z doświadczenia wiem, że wygląd często nie jest wyznacznikiem stanu optyki i mechanizmów. Okulary ma tragiczne - konieczna wymiana na 10xSK lub 12/12,5xO.
volvman
Posty: 5
Rejestracja: 2 wrz 2011, o 13:18

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: volvman »

Haha, dzięki za komplementy na temat mojego mikroskopu
(to ten trzeci)
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jacekp-bio »

Zadbałeś to i Miałeś co sprzedać typowy młody snajper go upolował. Napisałem o PAYU - i tego się Bezwzględnie trzymamy.

Btw. Biolarów - zauważyłem, że uczelnie i laboratoria pozbywają się ich z powodów braku możliwości załadowania aparatu fotograficznego / kamery. Nasadki tri - pasujące do Biolara osiągają już legendarne ceny 800 zł i więcej. Czyli już prawie doganiają cenę kamery wsadowej do okularu z kompletem nasadek i z rozdzielczością - 3584X2748 (10.0 MP) - (czyli taka bardzo dobra zabawka, z sensorem Aptina AR0330 CMOS lub SONY ). Ta kamera akurat idealnie chce pasować do wejścia w okular nasadki BIOLARA (23,12 mm średnicy). Powoli też bardziej opłaca się kupować nasadkę do MB30 i pomyśleć nad przebudową samej nasadki.

Nie rozumiem tylko jedno - cen ? jakim cudem kupowanieltdodatków do fotografii mikroskopowej w Polsce . jest co najmniej dwa razy droższe niż kupowanie w USA liczone z wysyłką i podatkami ? !ltSIC! za ten sam produkt

I tak nic nie pobije tych wyszlifowanych photoszkapą fotografii z najtańszych kamer D . są takie idealne !

BTW:


Będę pomagać przy utylizacji 4 biolarów w poniedziałek, Biolary mają przewiercony tubus i ściągniętą czarną blaszką przy tubusie. Proszę bezwzględnie nie kupować tych mikroskopów.Mikroskopy mają usunięte pokrętła śrub mikro. To są upadki studenckie z lat poprzednich nie nadające się do jakiejkolwiek naprawy. Rdza i czas i warunki przechowywania dopełniły resztę. Są bez obiektywów, okularów i bez rewolwerów.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

jacekp-bio - dzieki za bardzo rzeczowe posty na forum (:
Nie rozumiem tylko jedno - cen?
Mamy na allegro kilku stalych biznesmenow/dealerow PZO, ktorzy wystawiaja czesci po absurdalnych cenach, no i potem ludzie mysla, ze to tyle warte. Z drozszych rzeczy to rzeczywiscie jest nasadka tri do Biolara, choc bywalo ze upolowano ja wraz z mikroskopem za mniej niz 1k (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Boguslaw »

jacekp-bio pisze: Powoli też bardziej opłaca się kupować nasadkę do MB30 i pomyśleć nad przebudową samej nasadki.
Możesz rozwinąć temat ?
Laboratorium
Posty: 7
Rejestracja: 13 lip 2015, o 15:22

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Laboratorium »

Witam,

Zgodnie z Waszymi radami zakupiłam mikroskop PZO Biolar, z którego jestem bardzo zadowolona. Przydałby się jednak pokrowiec, niestety w internecie jest niewiele ofert sprzedaży.
Czy ktoś z Was dokonał zakupu takiego pokrowca, ewentualnie wykonywał go samodzielnie lub zlecał zadanie krawcowi/kaletnikowi?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Milo slyszec zes zadowolona (:

Duza torba foliowa zalatwia sprawe (: A z dedykowanych moze w Delcie maja? Nie wiem, nie przyszlo by mi do glowy zeby probowac kupowac, po prostu robie takie rzeczy (:
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Ja używam worka na śmieci ^^
Choć trzeba przyznać, że pokrowce antystatyczne są dużo lepsze, bo nie powodują naelektryzowania i późniejszego przyciągania kurzu.
t80
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2015, o 09:44

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: t80 »

Witam wszystkich,
chciałbym prosić o radę, nie znam się zupełnie na mikroskopach i tej dziedzinie techniki, ale pomyślałem, że mikroskop byłby fajnym prezentem dla żony (o ile będzie dla mnie finansowo osiągalny).
Do czego miałby służyć - do badania/obserwacji rozmazów krwi. Na co dzień pracuje ona w labie i ma tam profesjonalny sprzęt, ale że interesuje się tematem i przynosi niejako tematy z pracy do domu, pomyślałem, że mikroskop przydałby się jej i w domu.
Po przejrzeniu tego forum widzę, że polecacie mikroskopy z rynku wtórnego, np PZO Biolar, ale czy będzie on odpowiedni do takich zastosowań?
Czy któryś z obecnie osiągalnych na allegro jest wart uwagi:
allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=biolar+pzo&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-uni-1-3-0807
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: jacekp-bio »

Może na początek - materiału z labu nie będzie Mogła minimalnie przynieść do domu. Na to są konkretne ustawy, złamanie ich - to dyscyplinarka. Nie wspominamy o tym, jak niebezpiecznie jest przenoszenie takich preparatów do domu. Jako prezent - pomysł jest bardzo dobry, zwłaszcza - że taki mikroskop to zarówno obserwacje krwii (swojej) jak i nasienia (a tam to się dzieje ) i może stanowić punkt wyjściowy do wspólnej pasji. Pytanie ile Spędzicie Państwo przy nim czasu ? skoro preparatyka labolatoryjna nie przejdzie do domu ? Może w takim wypadku warto się zastanowić nad MB30 (ewentualnie innym prezentem) ? MB30 nieco mniej miejsca zajmuje i jest tańszy - i kwestią gustu odpowiem, że ładniej wygląda. Z drugiej strony - co pełny Biolar to Biolar. Z tych pokazanych - trudno ocenić, ja nabyłem ten za 1250 - i trochę wcześniej jest recenzja tego mikroskopu. Co nie znaczy, ze mikroskop za 890 nie będzie w takim samym stanie i nie będzie lepszym wyborem.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Wojtek37 »

Laboratorium pisze:Witam,

Zgodnie z Waszymi radami zakupiłam mikroskop PZO Biolar, z którego jestem bardzo zadowolona. Przydałby się jednak pokrowiec, niestety w internecie jest niewiele ofert sprzedaży.
Czy ktoś z Was dokonał zakupu takiego pokrowca, ewentualnie wykonywał go samodzielnie lub zlecał zadanie krawcowi/kaletnikowi?
Ja zrobiłem takie przykrycie na swój mikroskop
post823505.html#p823505
Tytuł: Re: Zakupy do Mikrofotografii
PostNapisane: 23 lis 2014, o 23:15
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości