[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
OŚmat
Posty: 40
Rejestracja: 10 lis 2008, o 11:28

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: OŚmat »

Tahtimittari pisze:Chcę, żeby ten nieszczęsny PC okular był.
on nie jest nieszczęsny tylko ma 320x240 rozdzielczość, nic nie mówie ale w aparacie masz conajmniej 2048x1024 porównaj sobie to.moze z aparatami jest problem z ostrością itd.)np. są trochę nie ostre, no ale.)
PC okular jest ok jak oglądasz duze preparaty. . Achodzi chyba o to by Okular cyfrowy pokazał wiecej niz nasze oko. a nie mniej.
chcesz się bawic z mikro okularami? ok ale przyzwoita wielkosc to 640x480 (powyzaej 0,3 Mpx).Po prostu kupisz jakis tani PC okular na początku bedzie wszystko ok, ale z czasem moze/ale nie musi pojawiac się problemy z widocznością szczegółów

polecem Pc okular 1,3 Mpx - to juz naprawdę coś, tylko ze on kosztuje 600 zł
dlatego ja uzywam aparatu cyfrowego

nie polecam ci tego pc okularu z zestawu , bo nie wiem czy Cię zadowoli, na średnich powiekszeniach bedzie ok, ale jesli ci chodzi o szczegóły to nie wiem

zobacz do moich zdjęć - to rozdzielczość 640x480 trochę rozmyte prawda?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Savok »

Przecietny latwodostepnyPC okular jak to nazywacie ma rozdzielczosc 640x480 pikseli. Takiego pownnas szukac, mniej nie ma sensu.

OŚmat, zadna kamera podlaczona do komputera, nawet ta za 10 tysiecy, nie pokaze ci wiecej niz twoje oko patrzace przez okular. Zawsze obraz bedzie mniej dokladny, tylko ekstremalnie drogie kamery sa kolorowe i zadna nie widzi takiej ilosci szczegolow jak ludzkie oko, nawet robiace zdjecia w rozdzielczosci Mp.
Awatar użytkownika
ewe-lka
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2008, o 09:43

[Link] Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: ewe-lka »

próbowałam z tą ziemią ale nic się w niej nie rusza. To ma byc taka zwykła ziemia czy taka z doniczki, ogrodowa? Spróbuje jeszce raz, to może zobaczę jakiej żyjątka

[ Dodano: Pon Gru 29, 2008 14:33 ]
Kurcze, przydałaby sie woda ze stawu, ale jak to wykombinować jak wszystko zamarznięte Macie może jakieś pomysły czym ją zastąpić?

Wątek dotyczy doradzania w sprawie modeli mikroskopów a nie preparatów mikroskopowych. Proszę trzymać się tematu, gdyż posty od niego odbiegające będą usuwane. JakubikF

Zapraszam do kontynuowania rozmowy o preparatach w przyklejonym wątku: Ciekawe preparaty
Ostatnio zmieniony 29 gru 2008, o 16:00 przez ewe-lka, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
tragopan
Posty: 11
Rejestracja: 27 gru 2008, o 19:46

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: tragopan »

Cena na zachodzie to 250 euro. Czyli około tysiąca złotych, to nie tak drogo za jego możliwości.
mikinwlkp
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2009, o 18:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: mikinwlkp »

[at]
widać pod nim bakterie?

co powiecie na taki mikroskop? zobaczę bakterie?

Kod: Zaznacz cały

teleskop.pl/product-pol-1152189323-Mikroskop-XSP2XT-pow-1200x-PREPARATY-w-walizce-98-elementow.html
może takie?
allegro
535876916
531241138
531728463
Załączniki
1.jpg
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Dawifd »

miki.
Raczej pod żadnym z nich nie zobaczysz bakterii.
Jak już koniecznie to poszukaj w przedzile cen od 400 - 600pln.
Pod takim to raczej już cos zobaczysz.
mikinwlkp
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2009, o 18:36

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: mikinwlkp »

czemu nie? pisaliście, że powiększenie 1000x wystarczy?
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Dawifd »

no tak.
Ale mikroskopy nie maja kondensatora.
Czyli przy większych powiększeniach obraz jest bardzo ciemny i niewyraźny.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Jakusz »

mikinwlkp, to nie są mikroskopy tylko zabawki z soczewkami powiększającymi.
Kotek
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2009, o 16:03

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Kotek »

Witam!
Chciałabym dokonać zakupu mikroskopu ale nie bardzo się znam na rzeczy.
Miałby mi on służyć do oglądania tkanek roślinnych może zwierzących, pierwotniaków, większych bakterii. Poczytałam troszkę na tym forum i zastanawiam się czy ten model byłby dla mnie dobry: mikroskop-delta-optical-biostage
a może ten będzie lepszy: mikroskop-delta-optical-genetic-mono-led-czteroob

Jeśli chodzi o moje możliwości finansowe to ok. 1000 zł. ale wolałabym mniej.

Z góry dziękuję za rady
qed
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2009, o 19:50

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: qed »

To może i ja się podłączę do pytania, jako że czytam po raz n-ty posty i wiem tyle co dawniej.

Zależy mi na binookularze. Sprecyzowanych przedmiotów badań nie posiadam.

Myślałem o tych modelach:
mikroskop-ananlyth-bino-40-1600x
mikroskop-researcher-bino-40-1000x
mikroskop-researcher-trino
mikroskop-delta-optical-genetic-bino-led

Może ktoś potrafi wskazać, który sprzęt jest wart swojej ceny.
Być może jest inna firma, która produkuje wart zainteresowania mikroskop w okolicach 1000 PLN.
Z opisów na stronach nie zawsze jasno (a nawet mniej jasno) na pierwszy rzut oka wynika czym się różnią poza powiększeniem (i oczywistymi kwestiami jak 3 okular do kamerki) te mikroskopy (nie jestem znawcą więc mogę się mylić).

Będę wdzięczny za każdą sugestię.

Pozdrawiam
Pawelzqx
Posty: 7
Rejestracja: 7 kwie 2009, o 20:55

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu

Post autor: Pawelzqx »

Witam!
Podobnie jak przedmówca również mam zamiar kupić mikroskopu w cenie tak ok. 1200-1300 zł. Myślę nad modelami:
OPTEK+BINO
BIOLUX+ANALYST
GENETIK+BINO
Standardowe pytanie: który najlepszy -) (osobiście stawiam na Biolux Analyst i Analyth Bino) W tanim Optek Bino martwi mnie oświetlenie diodowe, nie jest za słabe? Zależy mi na szerokim polu widzenia. Opłaca się kupować gotowe zestawy preparatów(np paczka 100 szt za 300zł myślę iż mógłbym jakieś małe zestawy ze szkoły pożyczyć -) ). A tak nawiasem polecacie sklep optek.pl i astrozakupy.pl?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.

[ Dodano: Pon Kwi 13, 2009 20:08 ]
Chce dopisać do poprzedniego postu:
Zależy mi na jakości optyki i obiektywów. Czy do Bioluxa Analyst będę mógł stosować obiektywy i okulary do bressera? Czy opłaca się wybierać model Analyth Bino zamiast Researcher Bino? Używając okularów 16x dostanę tzw. puste powiększenie? Miał ktoś w rękach jakikolwiek z tych modeli? Jakie macie opinie?

[ Dodano: Pon Kwi 13, 2009 20:11 ]
Ps. Jak wygląda u niego sprawa z kondensorem u Biolux Analyst?
yezhee
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2009, o 13:48

Po co kupować mikroskop i jak wybierać?

Post autor: yezhee »

Witam,
Aby odpowiedzieć na pyatnie jaki wybrać mikroskop, przyszły użytkownik powinien sobie odpowiedzieć na pytanie - po co chcę kupić mikroskop?
Nie jest to wcale głupie pytanie.
Czy chcę się pobawić, czy moje zainteresowania biologią sa na tyle silne, że będę oglądać nie tylko łuskę cebuli, włos czy skrzydło muchy (a potem odstawię na półkę) ale i preparaty wykonane przez siebie, to wtedy warto zastanowić się nad lepszym mikroskopem.
Czy chce chcę pójść na studia biologiczne, medyczne weterynaryjne i dzięki temu lepiej i szybciej przyswoję sobie niezbędny zasób wiedzy?
Czy już studiuję i chcę wykorzystać w przyszłości w swojej praktyce zawodowej?

Czy kupować nowy czy używany?
Jeżeli mam możliwość sprawdzenia jakości optyki i wiem, co było badane na tym mikroskopie i w jakim laboratorium a nie mam pieniędzy to pomyślałbym o używanym.
Natomiast jeżeli źródło jest nieznane, to bym się zastanowił.
Ponieważ jestem inżynierem a nie bakteriologiem czy specjalistą od pasożytów (może ktoś ze specjalistów na forum się wypowie w tej sprawie) nie będę się wymądrzał ale bym się zastanowił czy używany mikroskop nie jest skażony. Wiem, że bakterie mogą dosyć długo wytrzymać, to samo pasożyty są szczególnie niebezpieczne (nie można się wyleczyć, można zaleczyć).

Zdecydowanie polecałbym nowe mikroskopy.
Wybierałbym takie modele, które mają najlepszą optykę dla moich możliwości finansowych.

A więc najpierw myślimy a obiektywach planachromatycznych (zwłaszcza, jeżeli myślimy o rejestracjii fotograficznej obrazu mikroskopowego), poźniej semiplanachromatycznych a na końcu achromatycznych).

Powiększenie - 1000x - 1600x
Okulary najlepiej szerokopolowe - 18mm lub 20mm lub 22mm (większe pole widzenia).
Do tego druga para okularów 16x lub 15x (nieobowiązkowo).

Dalej patrzymy na ergonomię i położenie poszczególnych pokręteł regulacyjnych - współosiowość pokręteł ruchu zgrubnego i drobnego, pokrętło do przesuwu preparatu w płaszczyźnie XY przy pokrętle ruchu drobnego. Oczywiście to wszystko pomaga, co nie znaczy, że nie możemy pracować na tańszych rozwiązaniach.

Lepsza jest nasadka dwuoczna niż monokularowa. Proponuję przez 15 min. trzymać zamknięte jedno oko. Nie jest to wygodne.
Z dwuocznych nasadek lepsza jest nasadka rozchylana – tak, jak w lornetkach (niektórzy nazywają ją typu Siedentopfa).
Nasadka rozsuwana powoduje to, iż kiedy zmieniamy odległość między oczyma to musimy poprawić ostrość obrazu. tak się dzieje, gdy rodzic coś ogląda a później chce pokazać coś dziecku. Wtedy dziecko musi pokrętłem ruchu drobnego dopasować ostrość.

Warto zastanowić się nad mikroskopem z wbudowaną kamerą USB ( w nasadce binokularowej). Droższym rozwiązaniem jest kupno oddzielnej kamery i użycie nasadki trinokularowej tzn. dwa okulary dla oczu a trzeci dla kamery lub podłączenia aparatu fotograficznego z użyciem łączników.

Mikroskopy z wbudowaną kamerą posiadają najczęściej oprogramowanie pozwalające na proste pomiary (robimy badania!), kalibrację powiększenia mikroskopu - potrzebny zakup przedmiotowego szkiełka kalibracyjnego (naniesiona podziałka), nanoszenie skali na obraz obserwowany i fotografowany.

Przy zakupie mikroskopu należy się zastanowić czy w przyszłości ( a może i od razu) chcę dokupić zestawy do obserwacji np. w ciemnym polu lub polaryzacji, a może chcę mierzyć wtedy kupię dodatkowo okular z podziałką i przedmiotowe szkiełko mikrometryczne.
Trzeba pamiętać, że nie każdy oferowany model to zapewnia.
Im droższy mikroskop tym jakość powinna być lepsza. I tak najczęściej jest.
Nie potrzeba wydawać bardzo dużych pieniędzy.
Ceny kształtują się od trzystu kilkudziesięciu (monokularowy, powiększnei 640x) do niecałych 3 tysięcy (optyka korygowana do nieskończoności, przysłona aperturowa irysowa, obiektywy planachromatyczne, nasadka trinokularowa, oświetlenie halogenowe, miska pięciogniazdowa).
Oczywiście zestawy do kontrastu fazowego są drogie (zawierają np. fazowe obiektywy planachromatyczne), ponad 2 tys. zł.

W internecie jest sporo interesujących stron.
Większość w j. angielskim:

Kod: Zaznacz cały

micro.magnet.fsu.edu/
microscopyu.com/
olympusmicro.com/
udel.edu/biology/ketcham/microscope/scope.html
Na temat przygotowania rożnych preparatów można znaleźć na polskich stronach (opisy ćwiczeń na różnych uczelniach).

Powyższe mikroskopy to mikroskopy biologiczne.

Inny rodzaj mikroskopu to mikroskop stereoskopowy.
Najlepsze z nich to ze zmiennym płynnym powiększeniem.
Oglądasz duży obiekt i chcesz popatrzeć na jakiś szczegół.
Wtedy jednym pokrętłem zwiększasz powiększenie.
Ogladamy płatki kwiatów, liście np. pokrzywy, owady, okazy paleonologiczne, kamienie itp.
Można taki mikroskop kupić już za 749zł.

Inny rodzaj to mikroskopy typu długopisowego. Jest to mikroskop USB podłączany bezpośrednio do portu USB w komputerze.
Wtedy przy pomocy takiego mikroskopu możemy nakręcić film o życiu mrówek (musimy chodzić z laptopem ) a nawet wykonywać zdjęcia stereoskopowe (do obserwacji z okularami anaglifowymi)


Generalnie trzeba pamiętać, że można również kupić na raty.
Wtedy możemy pokusić się na zakup lepszego mikroskopu z większą ilości akcesorii.
Czasami warto kupić gotowe preaparaty i zestaw do czyszczenia optyki ( o czym wększość zapomina) , szkiełek przedmiotowych itp.
Trzeba pamiętać, że każdy pyłek w drodze optycznej powoduje obniżenie kontrastu.

I przed zakupem najlepiej przyjść do najbliższego salony sprzedaży, obejrzeć pod mikroskopem preparaty i nie wstydzić się zadawać sprzedawcy pytania.
Jak to się dawniej mówiło -
nie ma głupich pytań,
są jedynie głupie odpowiedzi.

Możesz zdecydować się też na zakup przez internet, w którymś ze specjalistycznych sklepów internetowych.
I pamiętaj kupuj z bezpłatną dostawą kurierem zamówionego mikroskopu do domu następnego dnia roboczego.
Po co przepłacać?

Jeżeli są pytania, to proszę zadawać.
Życzę udanych obserwacji!
Świat mikro jest naprawdę pasjonujący.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości