doświadczenia i kolorki na maturze

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
karinia
Posty: 165
Rejestracja: 12 maja 2008, o 11:29

doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: karinia »

Wpisujemy standardowe doświadczenia jakie moga się pojawić na maturze w ramach przypomnienia
odróżnienie etanolu od etano 1,2- diolu
połączenie z Cu(OH)2, etanol nie reaguje, etano 1,2-diol - barwne połączenie szafirowe
Ostatnio zmieniony 21 maja 2008, o 19:27 przez karinia, łącznie zmieniany 1 raz.
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Dudek »

Dla mnie najgłupsze dośw. to odróżnienie glukozy od fruktozy, a należy podziałać Br2(aq) w lekko zakwaszonym roztw. przez NaHCO3, glukoza chyba odbarwi wodę bromową, ale jak zachodzi równanie reakcji nie wiem, jakby ktoś mógł opisać dokładnie to bardzo proszę.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Korczaszko »

Dudek, tak glukoza odbarwia Br2 przy obecności NaHCO3. powstaje kwas glukonowy, NaBr, CO2, H2O
benzen
Posty: 32
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 21:01

kolorki

Post autor: benzen »

Przy obserwacjach trzeba napisać kolor związku, pamiętam ze trzeba znać 5 kolorów wodorotlenków (ktoś usłyszał od kogoś tamten przekazał mi , wiec nie jest to pewne )jakie posiadają i może ktoś z was zna kolory związków innych jakie nas obowiązują, a może nie obowiązuje już nas nic
Ostatnio zmieniony 15 maja 2008, o 15:32 przez benzen, łącznie zmieniany 1 raz.
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Dudek »

Czyli reakcja przebiega C6H12O6 + Br2 + 2NaHCO3C6H12O7 + NaBr + 2CO2 + H2O
wydaje się ok
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Korczaszko »

jeszcze 2 przed NaBr ale sądzę że to przeoczenie przy przepisywaniu
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: ulala »

a jakie kolory obowiązuja? na pewno zw. chromu i manganu, wodorotlenek miedzi (II) hmm.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Batha »

żelaza II, żelaza III., srebra
dezi
Posty: 181
Rejestracja: 15 kwie 2008, o 09:10

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: dezi »

na pewno zwiazki miedzi

Cu(OH)2 - niebeiski galaretowaty (?!) osad
CuO - czarny
Cu2O - ceglastoczerwony ( trommer)
dezi
Posty: 181
Rejestracja: 15 kwie 2008, o 09:10

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: dezi »

jestescie dolujaco madrzy.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Korczaszko »

ja tam znam kolory wielu osadów

i powtórzę moje pytanie z innego tematu, nie wiem może nikt nie zauważył batha nie dawaj mi ostrzeżeń za dublowanie, tu w sumie mamy temat o kolorkach

i jeszcze takie pytanko ode mnie K2Cr2O7 reagując z KNO2 w środowisku kwaśnym da zielononiebieski roztwór. to nam powstaje. sól Cr2+ (niebieskie) i Cr3+ (zielono fioletowe) a jak by było w środowisku obojętnym i zasadowym? (wolę mangan z chromu wiem tylko które jony są w jakim środowisku trwałe i na tej podstawie powiedziałabym, że w kwaśnym z jonami Cr2O7^2- nic się nie stanie ) i to jest zadanie z matury próbnej grudzień 2004 OKE Wrocław
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Batha »

Korczaszko, może nikt nie potrafił?i nie rób ze mnie potwora, jakby coś to ja najpierw post usuwam
a tak serio, to przewertowałam kilka mądrych książek do analizy i nie znalazłam odp na Twoje pytanie. próbowałam nawet napisać taką reakcję, ale nic nie wychodzi. nie ma odp do tych zadań? może KNO2 się rozwali (przejdzie w HNO2, ten da mieszaninę HNO3 i H2O i NO)
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: doświadczenia i kolorki na maturze

Post autor: Korczaszko »

batha, nie robię z nikogo potwora, ja was kocham :*

dokładnie w zadaniu chodziło o to, żeby powiedzieć jakie jest środowisko reakcji. do K2Cr2O7 dodano KNO2, powstał roztwór barwy niebiesko-zielonej. A ja w ogóle zonk o co chodzi i tak sobie strzelałam jakie to może być środowisku i oczywiście źle strzeliłam w odpowiedzi jest tylko, że kwasowe. a ja oczywiście chciałabym wiedzieć więcej a jaki kolor by był w obojętnym jaki w zasadowym. No chyba że dlatego kwasowe, bo właśnie w środowisku zasadowym jony przeszłyby w CrO4^2- , to w takim razie co na to środowisko obojętne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 10 gości