Doświadczenie ze sztuczną krwią

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
morgul
Posty: 1
Rejestracja: 9 cze 2014, o 10:08

Doświadczenie ze sztuczną krwią

Post autor: morgul »

Witam.
Zamierzam przeprowadzić doświadczenie ze sztuczną krwią, robiąc ją z roztworu z kationami żelaza Fe3+ i rodankiem amonu (lub potasu).
Teraz pytania:
1. Jak zrobić to w postaci mieszania dwóch płynów? O ile rodanek rozpuści się w wodzie, to mam problem z żelazem.
2. Podrażnienia skóry- rodanki podrażniają skórę i wytwarzają trujące opary. Zamierzam nasączyć tym koszulę- jak długo mogę ją nosić bez zbytniego ryzyka?
3. Czy po reakcji produkt dalej będzie trujący?
Awatar użytkownika
maciej12398
Posty: 19
Rejestracja: 5 lis 2013, o 16:16

Re: Doświadczenie ze sztuczną krwią

Post autor: maciej12398 »

Użyj soli żelaza
aquapurificata
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2014, o 18:51

Re: Doświadczenie ze sztuczną krwią

Post autor: aquapurificata »

Ogólnie do sztucznej krwi trzeba użyć jakiegokolwiek rozpuszczalnego rodanku i soli żelaza (III), też musi być rozp. we wodzie. Chyba najłatwiej dostępny będzie hydrat FeCl3. Ja robiłam to tak, że najpierw smarowałam skórę roztworem chlorku żelaza (III) - na wikipedii przeczytasz zapewne, że jest to żrąca sól, ale przy małym stężeniu roztworu na prawdę nie ma się czego obawiać - po czym smarujesz to miejsce roztworem rodanku (nie ma on wtedy zbytniego kontaktu ze skórą, bo od razu przereaguje do związku kompleksowego o czerwonej barwie, przypominającego krew). Skoro przy dłuższym kontakcie ze skórą nic się nie dzieje, to tym bardziej, jak nasączysz tym koszulę
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Doświadczenie ze sztuczną krwią

Post autor: Olafek »

Data dodania postu: 9 czerwca
Pierwsza odpowiedź: 21 października
Druga odpowiedź: 31 grudnia
Ale macie tempo, nie wiem czy nie powinienem czekać do lutego żeby to napisać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości