Doświadczenie związane z osmozą

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Suddy
Posty: 1
Rejestracja: 2 gru 2008, o 20:03

Doświadczenie związane z osmozą

Post autor: Suddy »

Witam! Jestem tu nowy i wiem, że podobny temat jest kilka tematów w dół. Tylko, że to jednak PODOBNY temat doświadczenia. Zacznę prosto:

Cel Doświadczenia: określenie efektów, jakie na tkanki bulwy ziemniaka wywrze roztwór izoosmotyczny, hipoosmotyczny i hiperosmotyczny.

1. Przygotuj trzy naczynia i wlej do każdego po 30 ml płynu: wody destylowanej (lub przegotowanej), wody z kranu (lub roztwór soli fizjologicznej), nasyconego roztworu cukru (do wody dodawaj stopniowo cukier, aż przestanie się rozpuszczać).lt< ZROBIONE
2. Wytnij z bulwy ziemniaka trzy prostopadłościany o tych samych wymiarach i włóż po jednym do każdego roztworu. (ja zrobiłem 1cm x 1cm x 1cm)lt< ZROBIONE
3. Co 15 minut, przez 2 godziny, mierz fragmenty bulwy ziemniaka i przeliczaj ich objętość (wyszło mi tak):
CZAS_ROZTWÓR CUKRU_SÓL FIZJOLOGICZNA_WODA DESTYLOWANA
15min_0,9cm(0,729cm3)1cm(1cm3)1,1cm(1,331cm3)
30min_0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
45min_0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
60min_0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
75min_0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
90min_0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
105min0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
120min0,7cm(0,343cm3)1cm(1cm3)1,2cm(1,728cm3)
4. Oblicz każdorazowo różnicę w objętości, przedstaw ją procentowo.
5. Za pomocą wykresu przedstaw tempo zmian objętości w trzech próbkach bulwy ziemniaka.
6. Wyciągnij wnioski.


I tutaj moja prośba. Nie umiem właśnie tych 3 ostatnich pkt (4,5,6). Możecie mi pomóc?
Asiulak
Posty: 146
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:13

Re: Doświadczenie związane z osmozą

Post autor: Asiulak »

4. różnice objętości możesz obliczyć układając odpowiednie proporcje

Przykładowo:

Skoro wyjściowym kawałkiem był kawałek o objętości 1cm3 to jest to 100%, w takim razie 0,9 cm3 to X%

ułożona proporcja wygląda tak:

1cm3 - 100%
0,9cm3 - X%

teraz mnożysz na krzyż czyli 0,9*100 i dzielisz to przez tą liczbę któranie ma prary na krzyż"- w tym przypadku 1

po wykonaniu obliczeń wychodzi wynik 90

oznacza to że po 15 min w roztworze cukru (roztworze hipertonicznym) objętość kawałka w stosunku do początkowej objętości wynosiła 90% czyli zmiejszyła się o 10%

analogicznie wykonujesz resztę.

co do wykresu to nie jest to coś szczególnie trudnego. na jednej osi zaznaczasz czas a na drugiej objetość. rysujesz trzy oddzielne wykresy(po jednym dla każdego dla każdego roztworu)

a wnioski no cóż przeanalizuj wyniki a napewno Ci sie jakieś nasuną. Podpowiem Ci tylko ze roztwór cukru to roztwór hipertoniczny (hiperosmotyczny), woda z kranu (sól fizjologiczna) roztwór izotoniczny (izoosmotyczny), a woda destylowana to roztwór hipotoniczny (hipoosmotyczny)

Pozdrawiam
Ania:*
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2009, o 20:19

Re: Doświadczenie związane z osmozą

Post autor: Ania:* »

mam pytanie dotyczące doświadczeniea z biologii . Nie umiem go zrobic a jest mi potrzebne na srode. Jest do doświadczenie na bulwie ziemniakazjawisko osmozy". nalezy przekroic ziemniak na pól zrobic wydrązenie i w przykladzie A nalezy w zagłębienie nalac stezony roztwór soli kuchennej a do naczynia wode a w przykładzie b na odwrót prosze o szybka pomoc i odp wraz z hipoteza bardzo prosze pomózcie mi na jutro musze miec a mi to nie wychodzi za bardzo i nie potrafie tego precyzyjnie opisac itd Pomoze mi ktos? Prosze.

[ Dodano: Czw Mar 19, 2009 23:41 ]
mam pytanie dotyczące doświadczeniea z biologii . Nie umiem go zrobic a jest mi potrzebne na jutro. Jest do doświadczenie na bulwie ziemniakazjawisko osmozy". nalezy przekroic ziemniak na pól zrobic wydrązenie i w przykladzie A nalezy w zagłębienie nalac stezony roztwór soli kuchennej a do naczynia wode a w przykładzie b na odwrót prosze o szybka pomoc i odp wraz z hipoteza bardzo prosze pomózcie mi na jutro musze miec a mi to nie wychodzi za bardzo i nie potrafie tego precyzyjnie opisac itd Pomoze mi ktos? Prosze. Może Ty mi jakos dasz rade pomóc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości