Drosophila Melanogaster krzyżówki i problem z legendą!!!!

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Dżeferson
Posty: 1
Rejestracja: 8 lis 2016, o 15:27

Drosophila Melanogaster krzyżówki i problem z legendą!!!!

Post autor: Dżeferson »

Witam! mam problem z owymi zadaniami. Nie wiem jak mam oznaczyć samicę vermilion oraz samca typu dzikiego przez co nie tknąłem reszty zadań. Proszę od szybką odpowiedź, chciałbym bardzo to zrozumieć bo inaczej bd lufa z kolosa (

U Drosophilia geny cu (curled wings) i geny ss (spineless britles) są recesywne i umiejscowione na chromosomie 3. Barwa vermilion u Drospohila dziedziczy się jak gen recesywny sprzężony z płcią. Podobnie jak barwa oczu vermilion, biała barwa oczu (w) u Drosophila zależy od genu recesywnego sprzężonego z płcią.

51. Jakie fenotypy powinniśmy stwierdzić u potomstwa krzyżówki pomiędzy samicą vermilion a samcem typu dzikiego?

52. Przypuśćmy, że samica vermilion (z poprzedniego zadania) miała skład genetyczny XX. Jakie fenotypy wystąpią u zdolnego do życia potomstwa pochodzącego z tej krzyżówki? Przedstaw schematycznie tę krzyżówkę uwzględniając fenotypy, genotypy rodzicielskie oraz gamety, genotypy i fenotypy F1.

53. Załóżmy, że gdy skrzyżowano białooką samicę z samcem typu dzikiego (w+) dała ona białookie samice i czerwonookie samce. Jak można wytłumaczyć ten wynik? Jak sprawdziłbyś swoje wyjaśnienie?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Drosophila Melanogaster krzyżówki i problem z legendą!!!

Post autor: malgosi35 »

Chromosom 3: recesywne: cu, ss
Chromosom płci: recesywne, v, w

Dzikie (pierwotne) formy genów oznacza się jako +
Samica: XX
Samiec: XY

zad.51
Samica
samicą vermilion: XvXv
samiec typu dzikiego: X+Y

P: XvXv * X+Y

F1:

Xv
X+.X+Xv (samica typu dziekiego)
Y.Xv Y (samiec vermilion)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości