Dwutlenek węgla, glukoza i fruktoza.

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Imka
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2009, o 14:53

Dwutlenek węgla, glukoza i fruktoza.

Post autor: Imka »

Mam wielki problem. Chce wykonać biologiczne doświadczenie ale nie potrafię wykonać jego chemicznej części. Potrzebuję sprawdzić ile glukozy/fruktozy bądź skrobi znajduje się w danej roślinie. Muszę wiedzieć konkretnie ile a nie CZY jest. Chciałabym jeszcze jakiś sposób którym można by było zmierzyć ilość dwutlenku węgla w pojemniku w którym znajduje się roślina. Dziękuje za zainteresowanie proszę pomóżcie mi.
Gibson
Posty: 11
Rejestracja: 7 paź 2009, o 12:15

Re: Dwutlenek węgla, glukoza i fruktoza.

Post autor: Gibson »

Ja osobiście nie znam żadnego domowego sposobu na oznaczanie glukozy. Najprościej można by to określić przy pomocy jakiś odczynników barwnych i spektofotometru - jakiejś naprawdę podstawowej wersji.

Ciężko mi jest powiedzieć bo nie wiem jak bardzo chcesz dokładnych wyników. Chodzi ci o określenie stężenia glukozy/fruktozy w jakiejś konkretnej skali? Czy też może pośrednio poprzez różnicę stężenia glukozy do skrobi?

Jeżeli chodzi o oznaczenie CO2 to mozna by zastosować dwa sposoby - jednym jest maszynka do oznaczania stężenia BZT5 w ściekach. A drugim jest pośrednie oznacznie przy zastosowaniu np. wodorotlenku baru który w kontakcie z dwutlenkiem węgla będzie tworzył zmętnienie węglanu baru.

Gibson.
Imka
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2009, o 14:53

Re: Dwutlenek węgla, glukoza i fruktoza.

Post autor: Imka »

Muszę zbadać wydajność fotosyntezy. Mogłabym porównać wagę roślin ale lepiej byłoby (moim zdaniem) zbadać ilość cukru.
Gibson
Posty: 11
Rejestracja: 7 paź 2009, o 12:15

Re: Dwutlenek węgla, glukoza i fruktoza.

Post autor: Gibson »

Powiedz w ogóle do czego potrzebujesz zrobić to doświadczenie i na jakim poziomie jesteś? Liceum?

Prawda jest taka że poziom cukru nie da się tak łatwo zbadać.
Imka
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2009, o 14:53

Re: Dwutlenek węgla, glukoza i fruktoza.

Post autor: Imka »

Liceum. W pierwszej klasie. Wiem że nie jest łatwo. Może masz jakiś inny pomysł na zbadanie wydajności fotosyntezy?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość