Dziwne rośliny porastające cały staw

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
inspektor
Posty: 7
Rejestracja: 6 kwie 2007, o 09:39

Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: inspektor »

Na wiosnę, po stopnieniu lodu na stawie pojawiły się dziwne glony. Najpierw nie były widoczne, bo osiadały się na dnie, lecz potem gniły albo pleśniały i unosiły się na powierzchnię wody. Proces ten powtarza się, tzn. te unoszące się rośliny ponownie opadają i ponownie po jakimś czasie wznoszą się ku górze. Nie wiem co to jest, lecz chciałbym się tego pozbyć. Poniżej podaję zdjęcia (jakość kiepska, bo robione aparatem w komórce VGA). Jeżeli ktoś cokolwiek wie o tych roślinach, to prosiłbym o podanie nazwy i/lub sposobów walczenia z tym.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: Savok »

Zdecydowanie sinice. Taki stawek to dal nich wrecz wymarzone siedlisko. Nie jestem pewien, czy uda Ci sie je zwalczyc w jakis latwy sposob.
Zdecydowanie zadne herbicydy i tym podobne nic tu nie pomoga. Odlawianie raczej tez nie, bo szybko namnoza sie na nowo.

Nie wiem jak wybija sie sinice na skale masowa, ale biorac pod uwage, ze kompieliska itp na czas zakwitu sinic sa poprostu zamykane, latwe to nie jest.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: badger »

nie sa to czasem kolonie sinic

[ Dodano: Pią Kwi 06, 2007 11:29 ]
no wlasnie
inspektor
Posty: 7
Rejestracja: 6 kwie 2007, o 09:39

Re: Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: inspektor »

Dzięki za odpowiedzi. W Internecie znalazłem tylko sposoby do zwalczania sinic w akwariach za pomocą antybiotyku - erytromycyny, ale z tego co wyliczyłem to potrzebowałbym ponad 50 kg tej substancji . Jakby ktoś miał jakieś pomysły na masowe zwalczenie sinic to proszę bardzo o porady. Staw znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Klucze. Na oko ma 70-80 arów. Jak na razie jedynym sposobem na nie było spuszczanie je do małego stawku obok.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: badger »

w akwarium mozna je zwalczyc przez zaciemnienie zbiornika na ok tydzien. niestety przy tak duzym stawie byloby to bardzo trudne do wykonania
Jynx

Re: Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: Jynx »

Najnowsza metoda na sinice to ultradźwięki

Najprawdopodobniej zawartość biogenów w tej wodzie jest zbyt wysoka, zwłaszcza fosfor.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Dziwne rośliny porastające cały staw

Post autor: yeast »

Obawiam sie, ze to wiele nie pomoze, trzeba przeczekac zakwit:(. Takie cos pojawia sie czesto, gdy gleba w okolicy zbiornikow wodnych jest przenawozona, tak wiec jesli masz na to jakis wplyw, ogranicz uzywanie nawozow wokol stawu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości