elektorchemia!!!!

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
zylvia33
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2011, o 19:11

elektorchemia!!!!

Post autor: zylvia33 »

bardzo proszę o wytłumaczenie mi jak określić czy dana reakcja zachodzi czy tez nie no Ag z CuSo4 czy tez hCl + Zn na czym polega roznica miedzy nimi zeby stwierdziz ze reakcja nie zachodzi ? to sie odnosi do tego czy reakcja ma SEM na +/- czy jak? bo ja juz zgłupiałam totalnie od tepoo.
Kester
Posty: 752
Rejestracja: 7 lut 2010, o 16:00

Re: elektorchemia!!!!

Post autor: Kester »

Ag z CuSO4 patrzysz czy srebro jest bardziej aktywne od miedzi w tablicy. Srebro = 0,8 Miedź 0,521
Wychodzi na to że nie jest, więc go nie wyprze (czym mniejszy potencjał tym metal aktywniejszy).
Reakcja nie zachodzi.

Zn + HCl = na bank zachodzi, nie wiem tylko czy z powodu mojego uzasadnienia, że cynk ma -0,762 wodór zaś 0. Cynk ma mniejszy potencjał więc wypiera wodór.
wooojt1
Posty: 355
Rejestracja: 12 mar 2009, o 09:59

Re: elektorchemia!!!!

Post autor: wooojt1 »

Co do Zn i HCl to jest tak, że HCl nie jest kwasem silnie utleniającym. Jeśli kwas który nie jest silnie utleniający reaguje z metalem mającym potencjał niższy od wodoru to reakcja zachodzi.
zylvia33
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2011, o 19:11

Re: elektorchemia!!!!

Post autor: zylvia33 »

kurcze dzięki!
już to rozumiem teraz zająć sie trzeba całą resztą chemii bo ambicje rosną D
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości