Elektroliza soli

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroliza soli

Post autor: Medycyna Lwów »

takie jak w tej elektrolizie, proste redukowanie tlenków wodorem lub węglem, utlenianie niższch tlenków do wyższych etc
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

No to takie reakcje to chyba każdy, zna, myślałam, że chodzi o jakieś bardziej zaawansowane.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroliza soli

Post autor: Medycyna Lwów »

chcesz bardziej zaawansowanych a prostego procesu elektrolizy nie rozumiesz - bez hipokryzji. Zreszta po co ci ta elektroliza - do egzaminu gimnazjalnego raczej się nie przyda.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

A tu cię Kaamil zaskoczę. Do egzaminu na pewno nie po ja już jestem po hehe. Nie ma jak iść rok wcześniej do szkoły Klasa do przodu.

[ Dodano: Pon Sie 13, 2007 23:27 ]
A . bez hipokryzji . w liceum na pewno elektroliza jest . i nie oceniaj kobiet po wieku

[ Dodano: Pon Sie 13, 2007 23:36 ]
Kaamil pisze:chcesz bardziej zaawansowanych a prostego procesu elektrolizy nie rozumiesz
Raz , wcale nie napisałam, że chcę bardziej zaawansowanych. Nie wkładaj mi w usta słów, których nie wypowiedziałam. Dwa, prosiłam o wytłumaczenie procesu elektrolizy soli na poziomie gimnazjum, a nie o filozoficzne wywody.

[ Dodano: Pon Sie 13, 2007 23:39 ]
Nie rozumiem prostego procesu elektrolizy, bo nikt mi go nie wytłumaczył, a trudno zrozumieć o co chodzi, jeśli się nie ma książki tylko same ćwiczenia.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Elektroliza soli

Post autor: dawidw »

Elektroliza- procesy utleniania-redukcji, jakie zachodzą na elektrodach w wyniku przepływu prądu elektrycznego przez roztwór elektrolitu lub przez stopiony elektrolit.

elektroda- przewodnik pierwszego rodzaju. Elektroda może być wykonana np. z metalu(platyna, miedź), także z grafitu(pod pojęciem elektrod rozumie się również całe półogniwa, pierwszego i drugiego rodzaju etc., ale mniejsza o to)


Natomiast elektrolit jest substancją, której roztwór przewodzi prąd elektryczny dzięki obecności jonów(jest podział na mocne, słabe, itd)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Elektroliza soli

Post autor: Medycyna Lwów »

biolga pisze:Nie rozumiem prostego procesu elektrolizy, bo nikt mi go nie wytłumaczył, a trudno zrozumieć o co chodzi, jeśli się nie ma książki tylko same ćwiczenia.
no to chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem bo proces elektrolizy wytłumaczyłem ci kilka postów wyżej. Proponuję najpierw zająć sie podstawami z chemii, a potem wnikać w szczegóły, których powinni cię nauczyć w liceum.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Elektroliza soli

Post autor: biolga »

Tak, oczywiście, bo wszyscy się uczą z encyklopedii.
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: Elektroliza soli

Post autor: Alien18 »

Nie no sorry dziewczyno, ale jak widzisz niektórzy starają Ci się wytłumaczyć najprościej jak się tylko da, ale jak widać Tobie dalej to nie pasuje. Naprawdę nie bądź taka do przodu, bo Cię w tyle zabraknie. Masz wytłumaczenie profesjonalne:
Elektroliza - proces rozkładu związków chemicznych i separacji produktów tego rozkładu pod wpływem przepuszczania przez nie prądu elektrycznego, co wywołuje wędrówkę jonów do pary nie reagujących z układem elektrod.
Elektroliza zachodzi w układach, w których już przed przyłożeniem do elektrod napięcia występowały wolne jony, a zatem w elektrolitach. Związek chemiczny może stać się elektrolitem na skutek dysocjacji elektrolitycznej wywołanej przez rozpuszczalnik, na skutek domieszkowania jonami lub odpowiednio wysokiej temperatury.

Proces elektrolizy polega na wędrówce jonów do obojętnych chemicznie elektrod, zanurzonych w elektrolicie, po przyłożeniu do nich odpowiedniego napięcia prądu elektrycznego. W elektrolizie elektroda naładowana ujemnie jest nazywana katodą, a elektroda naładowana dodatnio anodą. Każda z elektrod przyciąga do siebie przeciwnie naładowane jony. Do katody dążą więc dodatnio naładowane kationy a do anody ujemnie naładowane aniony. Po dotarciu do elektrod jony przekazują im swój ładunek na skutek czego zamieniają się w obojętne elektrycznie związki chemiczne lub pierwiastki. Powstające w ten sposób substancje zwykle albo osadzają się na elektrodach lub wydzielają się z układu w postaci gazu. Proces elektrolizy wymaga stałego dostarczania energii elektrycznej.

Zjawisko elektrolizy zostało opisane ilościowo w dwóch prawach elektrolizy Faradaya.
Elektroliza jest procesem stosowanym na skalę przemysłową m.in. do:

produkcji metali: aluminium, litu, sodu, potasu
produkcji rozmaitych związków chemicznych, w tym aspiryny, kwasu trifluorooctowego, wodorotlenku sodu, potasu, chloranu sodu i chloranu potasu
produkcji gazów: wodoru, chloru i tlenu.

Nie należy mylić elektrolizy z procesami zachodzącymi w ogniwie galwanicznym. W elektrolizie energia elektryczna zamieniana jest na chemiczną, a w ogniwie galwanicznym kierunek przemian energetycznych jest przeciwny, tzn. energia chemiczna w procesie reakcji redoks zamieniana jest na energię elektryczną, co objawia się generowaniem prądu w obwodzie łączącym elektrody ogniwa. Ze względu na odwrotny przebieg procesu w ogniwach galwanicznych katoda jest naładowana dodatnio a anoda ujemnie, jednak procesy chemiczne zachodzące na obu ogniwach mają podobny charakter.

Pozdro i trochę pokory.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Elektroliza soli

Post autor: DMchemik »

dobra, każde spalanie o jakim sie mówi w gimnazjum to najprostsze redoksy.
Mininimka
Posty: 9
Rejestracja: 27 paź 2008, o 15:40

Re: Elektroliza soli

Post autor: Mininimka »

Witam, mam pytanie odnośnie elektrolizy roztworów wodnych kwasów i zasad, a konkretniej: HI i LiOH. Nie wiem czy obie substancje zakalifikować do mocnych elektrolitów czy może nie? Czy reakcja wodorotlenku litu przebiega w ten sposób:

LiOH Li+ + OH-
K: 2H2O + 2e H2 + 2OH-/ x2
A:4OH- O2 + 4e + 2H2O
2H2O 2H2 + O2

A jeśli chodzi o HI to kompletnie nie wiem jak mam zrobić. Wiem, że dysocjacja zachodzi tak:
HI H+ + I-
a elektroliza:
K: 2H+ + 2e H2,
jeśli chodzi o anodę, to jedyne co przchodzi mi do głowy to:
A: 2I- I2 + 2e

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość