Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 mar 2016, o 13:30 
Offline

Dołączył(a): 31 mar 2016, o 13:26
Posty: 5
Płeć: brak
Wiecie, że są kraje w których prąd elektryczny wytwarzany jest w ponad 80 % dzięki elektrowniom wodnym? Jakie jest wasze zdanie na temat pozyskiwania energii elektrycznej w taki sposób. Takie elektrownie dość konkretnie wpływają na stan rzek i nie mogą być budowane byle gdzie. Co sądzicie?


Góra
  
 
PostNapisane: 21 kwi 2016, o 19:26 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:42
Posty: 1502
Płeć: Mężczyzna
donnie,
Elektrownie wodne są przyjazne dla środowiska, jeśli chodzi o zanieczyszczenie tegoż środowiska. Z punktu widzenia konstrukcyjnego są też bardzo proste i długotrwałe.
Elektrowni wodnych nie buduje się "byle gdzie" gdyż moc tych elektrowni zależna jest "od przepływu wody" jak i "wysokości spadania" tej wody. Z tego powodu na prawie całej długości Amazonki, największej rzeki na Ziemi nie ma ani jednej elektrowni, podczas gdy na Wiśle są dwie. Amazonka prawie w całej swojej długości jest płaska, zaś Wisła - na swej długości - ma spadek kilkuset metrów.
Jest jednak aspekt ekologiczny budowy takich elektrowni. Jak umożliwić rozmaitym gatunkom ryb migrujących ( i nie tylko ryb ), które wpływając z oceanów mogą rozmnażać się w górnych biegach rzek ? Różne kraje respektują to w różny sposób: biorą to pod uwagę w rozwiązaniach technicznych elektrowni wodnych, ale - moim zdaniem - są to działania minimalistyczne.


Góra
  
 
PostNapisane: 14 maja 2016, o 10:39 
Offline

Dołączył(a): 14 maja 2016, o 10:36
Posty: 3
Płeć: brak
To co piszesz jest ok, ale nie uwzględniasz, że to tylko jedna strona medalu.

Tam gdzie jest elektorwnia wodna, najczęściej jest też tama i sztuczny zbiornik wodny, czyli trzeba zalać czasem spory teren, przenieść czasem jakąś wioskę. A przecież na tych terenach też są rośliny, drzewa, zwierzęta, które umrą.
WIęc realnie z punktu ekologii nie jest to najlepsze rozwiązanie już nie wspominając właśnie o rybach, które nie mogą migrować.


Góra
  
 
PostNapisane: 7 lut 2017, o 10:34 
Offline

Dołączył(a): 7 lut 2017, o 10:34
Posty: 3
Płeć: brak
:yahoo:


Góra
  
 
PostNapisane: 7 lut 2017, o 21:50 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 2 lis 2013, o 21:42
Posty: 1502
Płeć: Mężczyzna
kajayou,
I co chcesz przez to powiedzieć ?
Jeśli nie masz nic ważnego czy twórczego do powiedzenia, to raczej bądź zdyscyplinowanym obserwatorem niźli prymitywnym prześmiewcą.
...A jak będziesz kiedyś potrzebować wsparcia to dopilnuję, żebyś tego nie uzyskał/uzyskała...
...nawet nie komentuję, że odgrzebujesz archaiczne tematy ( o których nie masz raczej "zielonego pojęcia" )


Góra
  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]