Entalpia wiązań chemicznych

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Agnieszka1709
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2016, o 21:08

Entalpia wiązań chemicznych

Post autor: Agnieszka1709 »

Witam ! W załączniku umieszczam zadania , ale w sumie nie do konca chodzi konkretnie o nie . Mianowicie moj problem polega na tym, ze wynika np z tego zadania ze jest to rekcją egzo bo entalpi jest mniejsza od 0 . natomiast w moim myśleniu powinno byc ze skoro produkty maja większa energię to powinna byc endo. wiem, ze moje myślenie jest błędne ale nie potrafię w logiczny sposob jakos inaczej na to spojrzeć i nawet te wytłumaczenie w tym zadaniu niewiele mi daje . mam nadzieje, ze ktos da radę mnie olśnić

Załączniki
IMG_8504.JPG
pesel

Re: Entalpia wiązań chemicznych

Post autor: pesel »

Rozważ taki prosty przykład:

A + A A-A

To cząsteczce A-A musisz dostarczyć energię aby otrzymać dwa atomy A (to wiązanie trzeba ciach!). Więc reakcja w lewo jest endo a w prawo jest egzo.

Entalpia reakcji = en. wiązań substr. - en. wiązań prod. = 0 - cośtam = -cośtamlt 0 czyli egzo.
Agnieszka1709
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2016, o 21:08

Re: Entalpia wiązań chemicznych

Post autor: Agnieszka1709 »

No okej, rozumiem ☺️ Ale np mam ATP i gdy rozrywam wiązanie to dostaje energię czyli egzo a z tego wynika ze do rozerwania wiązania potrzebuje energię i bedzie endo ? A to ile energii mi powstanie w tej rekacji z rozerwania wiązania mnie nie obchodzi ?

pesel

Re: Entalpia wiązań chemicznych

Post autor: pesel »

Oczywiście, że Cię obchodzi. Znak wyrażenia:

Entalpia reakcji = en. wiązań substr. - en. wiązań prod

zależy od wartości energii wiązań i substratów i produktów.
Agnieszka1709 pisze:gdy rozrywam wiązanie to dostaje energię czyli egzo
?
Agnieszka1709
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2016, o 21:08

Re: Entalpia wiązań chemicznych

Post autor: Agnieszka1709 »

Oki, juz wiem o co chodzi wielkie dzięki za pomoc ☺️

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości