Enzymy

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
aktoreczka
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2009, o 18:44

Enzymy

Post autor: aktoreczka »

Szukałam już w kilku miejscach, i nigdzie nie natrafiłam na odpowiedź na trapiące mnie pytanie - dlaczego enzymy nie zużywają sie tylko ulegają zniszczeniu?
Będę bardzo wdzięczna jeśli ktos mi to dokładnie wyjaśni )
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Enzymy

Post autor: Rose... »

Enzymy w warunkach ustrojowych obniżają energię aktywaccji, ale same enzymy nie ulegaja przemianom dlatego mówimy, że się nie zużywają w reakcjach, które same przeprowadzają.

Natomiast mogą ulec zniszczeniu, ponieważ są biokatalizatorami
czyli białkami, a białka w temp. około 40° ulegają denaturacji czyli ścinaniu, tak samo będzie działo się z enzymami.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Enzymy

Post autor: eszel »

Enzymy to siła robocza budująca nasze ciało podobnie jak pracownicy firm budowlanych budujący domy. Można mieć wszystkie niezbędne materiały do budowy, drewno, beton, stal itp. ale aby zbudować dom potrzebni są pracownicy, w tym przypadku [metabolizm] ww. reprezentują składnik sił życiowych.

Enzymy są czymś więcej niż zwykłymi katalizatorami. Katalizatory to substancje bezwładne (nieożywione). Ww. nie posiadają żadnej energii życia, którą można znaleźć w enzymach. Dla przykładu: enzymy w czasie reakcji enzymatycznej wydzielają promieniowanie. To nie ma miejsca w przypadku zwykłego katalizatora.
Rose. pisze:ponieważ są biokatalizatorami
czyli białkami
Białka wchodzą w skład budowy enzymów. Jakkolwiek, funkcjonują one jedynie jako przenośniki aktywności istoty czynnika enzymatycznego. Zatem, można stwierdzić, że enzymy składają się z przenośnika białkowego naładowanego czynnikiem energetycznym tak jak akumulator składający się z metalowych płytek naładowanych energią elektryczną.

Co do degradacji enzymów, prócz wysokiej temperatury lub skrajnych wartości pH, istnieje struktura zwana PROTEASOMEM. Jest to wieloenzymatyczny kompleks utworzony z proteaz. Jest odpowiedzialny za degradację enzymów i białek regulatorowych (nie wiem czemu tylko w słowniku biotechnolog.pl jest taka informacja, wszędzie indziej nie podaje sie ze proteasomy degraduja enzymy).
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: Enzymy

Post autor: julcia2pl »

Białka wchodzą w skład budowy enzymów.
Czy więc można powiedzieć ,że wszystkie enzymy są białkami ? Jeśli nie to jak to można uzasadnić?Chodź cały czas wydaje mi się ,że tak.
Drewizz
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2010, o 22:44

Re: Enzymy

Post autor: Drewizz »

Enzym (złożony) zawiera cząst. białkową(apoenzym) i niebiałkową(koenzym) które tworzą razem holoenzym. Obydwie części ze sobą tj. współgrają.
Ale związek tych dwóch składników może być:
trwały: wtedy koenzym jest nazywany grupą prostetyczną
przejściowy:apoenzym z koenzymem łączą się na czas reakcji. Odpowiadając na twoje pytanie : TAK wszystkie enzymy są białkami. Czaisz teraz jak to wszystko wygląda czy masz wątpliwości jakieś?
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: Enzymy

Post autor: julcia2pl »

Niby tak wiem jak zbudowany jest enzym tylko zastanawia mnie pytanie kobiety, która na taką odpowiedz dała pytanie które enzymy nie są zbudowane z białka?
Czy tutaj w takim razie będzie chodziło o rybozymy i deoksybozymy.
Bez tego pytania wszystko było by jasne:)
Drewizz
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2010, o 22:44

Re: Enzymy

Post autor: Drewizz »

julcia2pl pisze: Czy tutaj w takim razie będzie chodziło o rybozymy i deoksybozymy.
Niewiem czy to dokładnie zrozumiałem ,ale:

-Rybozymy to cząsteczki RNA mające właściwości katalityczne ( nie enzym lecz funkcja ta sama)

-Deoksybozymy nie wiem co to ,ale chyba masz na myśli Deoksyrybonukleazy należące do Hydrolaz (zawierają cząstkę białkową)

Rozwiń myśl może lepiej zrozumiem gdzie tkwi twój kłopot
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: Enzymy

Post autor: julcia2pl »

Chodzi o to ,że po prostu nie znam odpowiedzi na pytanie które enzymy nie są zbudowane z białka. Do głowy przyszły mi te dwa właśnie dlatego , że nie są enzymami czyli raczej nie są zbudowane z białka , a funkcja poniekąd ta sama. no i często przypisuje się je do enzymów
Masz jakiś inny pomysł na enzymy nie zbudowane z białka?
Drewizz
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2010, o 22:44

Re: Enzymy

Post autor: Drewizz »

No cały czas staram ci wyjaśnić ,że takowych nie ma
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: Enzymy

Post autor: julcia2pl »

Czyli można to uznać za podchwytliwe pytanie
W każdym razie dzięki za pomoc:)
julcia2pl
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, o 20:37

Re: Enzymy

Post autor: julcia2pl »

Jeszcze jedno pytanie mam.Jak są syntetyzowane w komórce enzymy indukowane?
Wiem ,że są syntetyzowane tylko wtedy gdy występuje laktoza ,ale jak to konkretnie przebiega?
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Enzymy

Post autor: persil1991 »

No cały czas staram ci wyjaśnić ,że takowych nie ma
Na wykładzie dotyczącym enzymów prof. Jarmuszkiewicz mówiła, że nie wszystkie są białkami - np. wspomniane rybozymy są enzymami mimo, że do białek nie należą.

Cytując pierwsze zdanie z wikipedii:

Enzymy – wielkocząsteczkowe, W WIĘKSZOŚCI białkowe.
I tutaj odnośnik wikipedii:
Większość słowników, leksykonów, encyklopedii definiuje enzymy jako cząsteczki białkowe. Jednak obecnie znaczenie tego słowa jest rozszerzane na biokatalizatory ogólnie, w tym rybozymy i inne katalizatory niebiałkowe. Za przyjęciem tak rozszerzonej definicji przemawia m.in. fakt, że rybozymy mają nadawane numery zgodne z nomenklaturą EC, a także są katalogowane i nazywane zwyczajowo, jak enzymy białkowe.

WNIOSEK: nie wszystkie enzymy są białkami!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości