Filtr Uniwersalny (UFG) - obligue light, DIC, ciemne pole

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
michal-w
Posty: 4
Rejestracja: 3 gru 2011, o 09:48

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: michal-w »

Mój mikroskop jest dopiero co zamówiony więc nie mam jak sprawdzić. Pickul mówi, że filtr będzie pasował do tego kondensora. Ma może ktoś Genetic Pro bino i mógłby to sprawdzić? Dziękuję bardzo za wszelką pomoc
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

Pickul ma troche wyzszy model, te kondensory sa prawdopodobnie takie same, ale lepiej upewnijmy sie na 100% i poczekajmy jak Twoj dojdzie.
michal-w
Posty: 4
Rejestracja: 3 gru 2011, o 09:48

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: michal-w »

A można zobaczyć zdjęcie filtra godowego do użycia?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

tak, dwie strony wczesniej. (to dosc stara i brzydko wykonana wersja filtra)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

najnowszy eksperyment, proba udoskonalenia filtra dajacego mozliwosc zmiany koloru tla. wszystkie zdjecia wykonane za pomoca JEDNEGO filtra.

filtr zrobiony recznie z kawalkow folii, gdy zrobie wydruk powinno byc idealnie obecnie widze sporo bledow w dawanym obrazie, prezentuje bardziej na zasadzie bajeru. Aparat z ustawionym balansem bieli na sztuczen swiatlo nie chcial rejestrowac zoltego tla, ktore bylo pomiedzy czerwonym a zielonym.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

ponizej efekt dzialania publikowany juz chyba wczesniej gdzie indziej.
wersja filtra uniwersalnego pozwalajaca na wybor kierunku padania swiatla (z gory lub z dolu pola widzenia)

filtr wielokolorowy wymaga ciagle poprawek.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

drobna modyfikacja filtra - takie nawiazanie do barw interferencyjnych DIC PZO.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

kolejne dosc reprezentatywne zdjecia z uzyciem filtra uniwersalnego.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: marcin93 »

Czy zastosowanie takich gradientów w miejscu twojego niebieskiego gradientu (przy zachowaniu proporcji wielkości filtra) dało by równie ciekawe efekty? Te gradienty mogą mieć sporo możliwości i wiele kombinacji. Wydaje mi się, że trzeba będzie odpowiednio przyciąć by przejście od barwy do przeźoczystości było odpowiednie.
Na chwile obecną nie mam na czym wydrukować by to sprawdzić.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne pole

Post autor: planapo »

caly gradient w moim filtrze (od przezroczystosci do czarnego) miesci sie na okolo 1 cm kwadratowym (najelsze efekty daje szary a nie niebieski), do tego jest boczny fragment nieprzezroczysty, ktory daje skosne swiatlo - polaczenie tych dwoch rzeczy daje cos w stylu DIC.

wydrukowanie tego co jest na tej stronie da cos w stylu rheinberg illumination, podobne rzeczy mozna uzyskac krojac kolorowe folie na kawaleczki i z nich robic filtry - przejscie nie jest koniecze bo i tak sie rozmywa. tu sa moje poczatki z filtrami: wasze-zdjecia-i-filmy-mikroskopowe-vt16840-465.htm mozna tez poczytac bo tam jest wiecej o RI.

filtr wielogradientowy/wielokolorowy nie daje jakis super efektow - zrobilem raz taki, ktory mial cala palete barw - bardziej jako bajer niz cos co sie rzeczywiscie przydaje.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: filtr uniwersalny - efekty: obligue light, DIC, ciemne p

Post autor: planapo »

wrzuce jeszcze tu bo w dyskusjach za jakis czas zginie.

zestawienie DIC i UFG.

jesli chodzi o obiektywy 10x i 20x (do tego daje tez ladny efekt na 4/5x) to filtr uniwersalny jest zdecydowanie doskonala alternatywa dla DIC, zwlaszcza ze koszt jego wykonania zamyka sie w max 3-4 zlotych (: dodatkowo jesli polaczyc go z prosta polaryzacja to efekt jest jeszcze bardziej zblizony, jednak wymaga to mocnego swiatla i na 20-30W nie bardzo da sie zrobic zdjecie.

na 40x przewaga DIC jest juz znaczna, filtr uniwersalny daje zdecydowanie slabszy efekt.
Załączniki
ufg-dic.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Filtr Uniwersalny (UFG) - obligue light, DIC, ciemne pol

Post autor: Pickul »

Odkręcając od kondensora PZO górną soczewkę /ob. 4X/, zamocowałem filtr UFG - czysty przypadek.
Efekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, dostajemy chyba jeszcze lepszą alternatywę DIC`a. Kontrast jest nieco mniejszy ale za to tło prawie jednorodne. Działa oczywiście tylko na małych obiektywach, bo apertura kondensora spada do 0.3.
Dla mnie rewelacja
Popróbujcie, oczywiście Ci którzy mają filtr kolegi planapo
Załączniki
P1810563.JPG
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Filtr Uniwersalny (UFG) - obligue light, DIC, ciemne pol

Post autor: winkwink »

to i ja pokażę efekt z użycia filtra UFG kolegi planapo
obiekt to jakiś grzyb na tzatzykach z lidla, wdzięczny obiekt
obj. x40, afokalnie, z ręki, stacki z 3 zdjęć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości