fotosynteza oksygeniczna

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Boom

fotosynteza oksygeniczna

Post autor: Boom »

WITAM!

1) Czy tlen jest produkowany w procesie fotosyntezy oksygecznicznej czy teŻ anoksygenicznej, a moŻe ten podział nie ma związku z produkcją tego gazu ?

2) Czym róŻnią się owe 2 typy fotosyntezy ?


pozdr.
Boom
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: fotosynteza oksygeniczna

Post autor: MiRACiDiUM »

Witam!

Tlen wydziela się w trakcie fotosyntezy oksygenicznej (tlenowej). Ten typ fotosyntezy powstał pierwotnie u sinic, natomiast aparat fotosyntetyczny pozostałych organizmów (chloroplast) jest wynikiem endosymbiozy. Zachodzi u większości fotoautotrofów, a wydzielający się tlen pochodzi z wody.

Fotosyntezę anoksygeniczną (chemosyntezę) przeprowadza większość bakterii zdolnych do fotosyntezy. Jest to starszy ewolucyjnie proces od fotosyntezy tlenowej, pełni on bardzo ważna rolę w obiegach pierwiastków ważnych biologicznie. Produktem ubocznym nie jest tlen, lecz inny związek, a źródłem elektronów w reakcjach zależnych od światła może być np. siarka, siarkowodór, amoniak, wodór, sole żelaza (II), tlenek węgla (II) czy też metan.
Boom

Re: fotosynteza oksygeniczna

Post autor: Boom »

teraz to juŻ nic nie rozumiem. zawsze myślałem, Że jest chemosynteza i fotosynteza, a ta ostatnia moŻy być oksygeniczna albo anoksygeniczna. jak to jest ?!

pozdr.
B.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: fotosynteza oksygeniczna

Post autor: MiRACiDiUM »

Boom, może faktycznie masz rację, że chemosynteza i fotosynteza anoksygeniczna to nie to samo. Dawno temu się uczyłem o fotosyntezie i możliwe, że coś pomieszałem.
Fotosynteza, jak sama nazwa wskazuje musi przebiegać w obecności światła, a chemosyntezę mogą przeprowadzać bakterie bez światła. Wywnioskowałem, że fotosynteza anoksygeniczna (beztlenowa) zachodzi w obecności światła u organizmów anaerobowych, np. autotroficznych bakterii beztlenowych.

Pozdrawiam!
Jynx

Re: fotosynteza oksygeniczna

Post autor: Jynx »

Witam Boom
Zobacz układ okresowy pierwiastków
O
S
Podobne właściwości siarki i tlenu.

Fotosynteza:
źródłem elektronów są fotony ze światła słonecznego.

Fotosynteza oksygeniczna: wydziela się tlen O2 (gaz)
Rośliny zielone: produkcja NADPH z donorów elektronów obecnych w środowisku (H2O, zw. organiczne)
Fotoliza wody (faza jasna - fotony ze światła słonecznego):: 2H2O = 4H+ oraz O2
4H+ przechwytywane przez NADP tworzy się NADPH

Fotosynteza anoksygeniczna: nie wydziela się tlen najczęściej siarka S2 (ciało stałe)
Bakterie purpurowe i zielone: produkcja NADPH z donorów elektronów obecnych w środowisku (H2S, zw. organiczne)
Fotoliza siarkowodoru (faza jasna - fotony ze światła słonecznego): 2H2S = 4H+ oraz S2
4H+ przechwytywane przez NADP tworzy się NADPH

Chemosynteza:
źródłem elektronów są jony na wyŻszym stopniu utlenienia:
N3-/N3+
N3+/N5+
S0/S6-
H2/H2O
Fe 3+/Fe2+
CO/CO2
CH4 /CO2 i H2O

Z linku poniŻej

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Chemosynteza
Jak zobaczysz tam jest reakcja z siarkowodorem ale inna niŻ przy fotosyntezie anoksygenicznej
2H2S + O22H2O + 2S (tam jest tlen, wiele osób to myli z poprzednią, beztlenową reakcją).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości