Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
 Tytuł: Głowonogi
PostNapisane: 17 kwi 2007, o 17:27 

"Opisz cechy stawonogów które świadczą że są one najwyżej rozwiniętymi bezkręgowcami."
Nie wiem jak to zrobić :twisted:
Pomóżcie bo muszę mieć to do czwartku :cry:

Tytuł: Re: Głowonogi
PostNapisane: 17 kwi 2007, o 21:42 

Stawonogów?
Chyba chodziło Ci o głowonogi??
Zwróć uwagę na rozwój układu nerwowego, narządów zmysłu, zachowania godowe, budowę serca i układu krwionosnego, rozwój "inteligencji".

PostNapisane: 17 kwi 2007, o 21:56 

Znam taki przykład. Jeśli wsadzimy głowonoga do akwarium, a po drugiej stronie szybki damy coś, co go "zainteresuje" to nie będzie się bezmyślnie pchać na szybkę tylko przejdzie górą .

PostNapisane: 17 kwi 2007, o 22:06 
Moderator

osmiornice potrafia sie nauczyc odkrecac słoiki patrzac jak robia to ludzie

PostNapisane: 18 kwi 2007, o 13:13 

Pan ciastko i badger podali własnie typowe przykłady owej "inteligencji" głowonogów.

PostNapisane: 18 kwi 2007, o 16:57 

OMG!!! Sorry ale rzeczywiście to o głowonogi chodzi... :shock:
Czasami tak mam - pisze co innego niż myślę :wink:
A tak wogóle to wielkie dzięki :wink:

PostNapisane: 16 mar 2009, o 16:52 

Muszę opracować sobie odpowiedzi z uzasadnieniem na to pytanie, ale z uzasadnieniem to już kiepsko.

-długie, muskularne ramiona zaopatrzone w haczyki zwiększające ich chwytliwość- usprawnienie obrony i ataku

-układ nerwowy wykazuje najdalej wśród bezkręgowców posuniętą koncentrację- nie wiem jakie tu uzasadnienie- inteligencja?

-narządy zmysłów dobrze rozwinięte (statocysty, komórki zmysłowe, oczy budową zbliżone do oczu bezkręgowców)- umożłiwiają ruchliwy tryb życia

-część nogi przekształcona w lejek- wraz ze skoordynowanymi ruchami ramion umożliwia ,,odrzutowy" sposób poruszania się

-wydzielina worka czernidłowego- sepia odwraca uwagę napastnika i podrażnia niektóre narządy zmysłów- usprawnienie usprawnienie ochrony przed wrogami

- obeność w powłoce ciała chromatocytów, u wielu też komórek tęczowych, co umożliwia maskowanie się- usprawnienie obrony

- pewne gatunki, szczególnie głębinowe, mają wykształcone narządy świetlne, potrafiące emitować światło niebieskie, czerwone, zielone i żółte, służące wabieniu zdobyczy lub partnera- udoskonaleniu ataku na ofiarę i ...?

Wiem jak jest zbudowany układ krwionośny głowonogów, ale co im to daje?

Zachowania godowe (zaloty, tańce) oraz często opieka nad potomstwem przypominają zachowania kręgowców. Co im dają takie zaloty i opieka nad potomstwem?

Bardzo proszę o rzetelną pomoc. Moja profesorka wymaga, żeby wszystko było na tip top, tak jak by to było na maturze.

PostNapisane: 16 mar 2009, o 17:55 

beba napisał(a):
Pan ciastko i badger podali własnie typowe przykłady owej "inteligencji" głowonogów.

? google nic na ten temat nie wie. Masz jakieś dobre źródło? książka? w każdym razie po wpisaniu "bager głowonogi" pokazuje mi str z tańcem irlandzkim

PostNapisane: 16 mar 2009, o 18:06 
Moderator

u3a napisał(a):
w każdym razie po wpisaniu "bager głowonogi" pokazuje mi str z tańcem irlandzkim
a po co wpisywałaś mój nick? ;p mi znalezienie filmików z tym zajęło 15sekund ;p publikacji żadnej nie mam ale na pewno można znaleźć
http://www.youtube.com/watch?v=ZldMsc84TTo
http://www.youtube.com/watch?v=V6mtZSzYeM0

PostNapisane: 16 mar 2009, o 18:07 

Wikipedia.pl napisał(a):
Głowonogi są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Np. hodowane w laboratoriach ośmiornice nauczyły się otwierać słoik, by zjeść znajdujący się wewnątrz pokarm.

A ktoś mi pomoże w tym zadanku? ;)

PostNapisane: 16 mar 2009, o 18:28 

badger napisał(a):
u3a napisał(a):
w każdym razie po wpisaniu "bager głowonogi" pokazuje mi str z tańcem irlandzkim
a po co wpisywałaś mój nick? ;p mi znalezienie filmików z tym zajęło 15sekund ;p publikacji żadnej nie mam ale na pewno można znaleźć
http://www.youtube.com/watch?v=ZldMsc84TTo
http://www.youtube.com/watch?v=V6mtZSzYeM0

Haha, wybacz moją ciemnotę :)
Liczyłam ze to nazwiska jakiś ważnych profesorów głowonogowych :)
dzięki

PostNapisane: 16 mar 2009, o 18:36 

biolga napisał(a):
-układ nerwowy wykazuje najdalej wśród bezkręgowców posuniętą koncentrację- nie wiem jakie tu uzasadnienie- inteligencja?

Ja bym napisał coś takiego:
- głowonogi mają silnie scentralizowany układ nerwowy - wykazują złożone formy zachowań tj; uczenie się, kordynacja działań w grupie.

biolga napisał(a):
Wiem jak jest zbudowany układ krwionośny głowonogów, ale co im to daje?

Jak wiesz jak jest układ krwionośny u głowonogów to możesz napisać, że jest najbardziej rozwinięty wśród bezkręgowców (układ półzamknięty, dwa swoiste obiegi krwi - duży [serce-ciało-serce] i mały [serce-skrzela-serce]).

biolga napisał(a):
Zachowania godowe (zaloty, tańce) oraz często opieka nad potomstwem przypominają zachowania kręgowców. Co im dają takie zaloty i opieka nad potomstwem?

Właśnie czy opiekują się potomstwem :twisted: z tego co się orientuję to większość głowonogów (jeżeli nie wszystkie gatunki) giną po kopulacji (samce) i po złożeniu jaj (samice). Tak przynajmniej jest u mątw i kałamarnic.

PostNapisane: 16 mar 2009, o 19:01 

Dzięki wojtas. Tylko, że na przykład przy układzie krwionośnym powinnam napisać co zyskują dzięki takiej jego budowie.

PostNapisane: 16 mar 2009, o 22:26 

biolga napisał(a):
Dzięki wojtas. Tylko, że na przykład przy układzie krwionośnym powinnam napisać co zyskują dzięki takiej jego budowie.

Można zmienić trochę moją wypowiedź :) Np:

Najbardziej rozwinięty wśród głowonogów, półzamknięty układ krwionośny z dwoma swoistymi obiegami krwi - komplikacja (rozwój) układu krążenia zwiększyła jego wydajności.

[ Dodano: Pon Mar 16, 2009 23:07 ]
wojtas007 napisał(a):
Najbardziej rozwinięty wśród głowonogów

Fu zmęczenie daje o sobie znać - miało być mięczaków :-D

PostNapisane: 17 mar 2009, o 17:03 

Ooo, super, faktycznie to jest lepsze rozwiązanie z tym układem krwionośnym :)

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia