Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
 Tytuł: GŁupi kot?
PostNapisane: 10 gru 2006, o 23:24 
Ostatnio na wykładach dowiedziałem się czegoś bardzo ciekawego o sierści kotów. OtóŻ trójkolorowa sierść jest wynikiem mutacji genowej i jest kocim odpowiednikiem ludzkiego zespołu Klinefeltera. Ta tzw aberracja chromosomalna objawia się (poza fizycznymi zmianami) upośledzeniem umysłowym i takie osoby zazwyczaj są mniej inteligentne od zdrowego człowieka. Jak się okazuje u kotów jest podobnie. Sam mam dwa kiciusie - jeden czarny drugi trójkolorowy i zauwaŻyłem pewną prawdiłowość. Czarna kicia ma silne "przywiązanie do Życia" i jak kaŻdy osobnik podświadomie walczy o przetrwanie i unika sytuacji które zagroziłyby jej Życiu, natomiast mój drugi kiciuś ma inne uosobienie - niczego się nie boi. Ostatnio na balkonie usiadł ptaszek. Trójkolorowy kiciuś odrazu wypatrzył łobuza i momentalnie z rozpędem rzucił się w kierunku ptaka. Mieszkam na 9 piętrze więc gdyby nie szybka ingerencja mamuśki to nie wiem czy miałbym nadal dwa koty. Jest wiele podobnych przykładów bezmyślności mojego futrzaka, czy wasze kolorowe kociaki teŻ mają podobne odchyły? :)

Tytuł: Re: GŁupi kot?
PostNapisane: 11 gru 2006, o 08:12 

mój chłopak ma trójkolorowego kociaka i rzeczywiśćie jest głupiutki.
kicia ta jest dość grubiutka co za tym idzie ciężka, ale nie przeszkada jej to w pomysłach typu "usiąde sobie na oparciu krzesła" co w jej przypadku skutkuje wywrotką krzesła.
ogulnie widać że w porównaniu z jego dwoma kotami (oba czarne jeden młodszy od kici dugi starszy) ma mniej polotu.
inny przykład do pokoju wpadła ćma. wszytsie oty za nią begają, pierwszy dorwał ćme czarny kocur, czarna kisia dała sobie więc spokój, kolorowa jeszcze z 5 minut diegała i się rozglądała za ćmą

PostNapisane: 11 gru 2006, o 11:51 
:) Moja babcia ma kotkę,ale chyba 4kolorową i nie jest głupiutka lecz się boi,chociaŻ ostatnio coś jej się przekręciło w głowie i jak chcę ją pogłaskać to ona wchodzi na drzewo,dach itp.Dziwne...;/Ale jak tak jest,to koty są głupie,dlatego wolę PSY!!!!I mam psa......POZDRQ :?

PostNapisane: 11 gru 2006, o 12:47 

Dinobryon conieco namotał. Jego pytanie dotyczy WYŁĄCZNIE SAMCÓW! Samiec tricolor trafia się mniej więcej jeden na 3-5 000 trójkolorowych kotów! Mała szansa, że macie samca tricolor..... Tricolor nie jest kocim Klinefelterem. Dinobryon nie zrozumiał co mówi wykladowca. SAMCE tricolor mają DODATKOWO "kociego Klinefeltera". Żeby kot był tricolor musi być heterozygotą Oo. Ponieważ gen O znajduje się na chromosomie X to taką heterozygotą może być samiczka lub samiec XXY. U takich kotów w różnych komórkach losowo ulega inaktywacji jeden z dwóch chromosomów X, w konsekwencji w jednych komórkach ekspresji ulega allel O (jeśli to komórka skóry to futro będzie czerwone) lub allel o (futro nie czerwone). Samice tricolor są tak samo inteligentne jak inne kotki :)

PostNapisane: 11 gru 2006, o 14:49 
No ok mogłem coś pomylić, to było dodane tylko jako ciekawostka i w duŻym uproszczeniu... Chciałem dobrze...

PostNapisane: 11 gru 2006, o 15:02 

Jasne :) Miałem okazję sprostować :)

PostNapisane: 11 gru 2006, o 19:31 

prazm czyżby to jest twoja specjalność? A swoją drogąnie miałąm nigdy trójkolorowego kotka. Zawsze czarne albo czarnobiałe. Obecnie czarną kocurkę.

PostNapisane: 11 gru 2006, o 21:36 

Anex, blisko, całkiem blisko :)

PostNapisane: 12 gru 2006, o 15:17 
Moderator

a ja miałam kociczke tricolor :)

obecnie mam całego rudego kocurka. To też jest jakaś genetyczna ciekawostka, tak słyszałam :P Podobno jeśli masz rudego kota, to na pewno jest to samiec :)

PostNapisane: 12 gru 2006, o 17:56 

Nie napewno, ale prawie napewno, a to poważna różnica :) To zresztą pośrednio wynika z tego co napisałem wyżej :)

PostNapisane: 10 lip 2007, o 17:41 
mam od niedawna swojego pierwszego kota. Sliczna Trojkolorowa kotka. Mieszkam na 9-tym i nie wiem, czy powinnam pozwalac jej wychodzic na balkon. Latają jakies chrabąszcze i ptaszki- teraz zawiesiłam siatke, bo sie o moją "Aferkę" boje ale chyba nie da sie tak przez jej całe Życie, prawda?

Tytuł: rudy kot
PostNapisane: 17 sie 2007, o 09:03 
Mam od dwóch miesięcy rudego kotka i jest to samica!!!!!!!!!! Mit obalony :)

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia