gametofit u nagonasiennych

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
perełka
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2008, o 13:30

gametofit u nagonasiennych

Post autor: perełka »

Hej mam problem 26 mam egzamin z botaniki i nigdzie nie mogę znaleźć jak wygląda gametofit u roślin nagozalążkowych Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Matthiola
Posty: 223
Rejestracja: 2 sie 2008, o 23:34

Re: gametofit u nagonasiennych

Post autor: Matthiola »

gametofit jest zredukowany do kilku komorek i wystepuje w ziarnie pyłku (gametofit męski) i zalążku (gametofit żeński).
perełka
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2008, o 13:30

Re: gametofit u nagonasiennych

Post autor: perełka »

wielkie dzięki za odpowiedź długo tego szukałam pozdr.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: gametofit u nagonasiennych

Post autor: ulala »

gametofit jest zredukowany do kilku komorek
to chyba raczej okrytonasiennych [7 komórek], u nagonasiennych makrospora wielokrotnie dzieli się mitotycznie [gametofit zenski], męski wyglada jeszcze inaczej
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: gametofit u nagonasiennych

Post autor: grzyb_m »

Gametofit męski: Jądro mikrospory dzieli się na komórki PRZEDROŚLOWE (z jednej komórki podczas licznych podziałów), a z drugiej komórki na komórkę WEGETATYWNĄŁAGIEWKOWĄ (podczas mitozy) oraz na komórkę GENERATYWNĄ. W takiej postaci powstaje PIERWOTNE ZIARNO PYŁKU (z komórki przedroślowej).
Gametofit żeński, podobnie jak ulala, napisała ale poszerzę troszkę
Są diploidalne komórki ośrodka. Z pośród licznych komórek ośrodka wyróżnicowuje się 1 komórka i dzieli się mejotycznie dając 4 makrospory – 3 z nich degenerują, a jedna makrospora dzieli się licznymi podziałami i daje wielokomórkowe przedrośle żeńskie – MAKROPROTALIUM .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość