Gamety

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Gamety

Post autor: pawełmoz »

Ile kombinacji gamet może utworzyć osobnik ABCd/aBcd, uwzględniając możliwość zajscia c.o? Rozumiem że skorzystanie ze wzoru 2^n nie ma tu zastosowania.
Dzieki za ew. sugestie
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Gamety

Post autor: malgosi35 »

Ma bo zachodzi crossing- over.
czyli 2^2=4
tylko gamet ilościowo nie będziepo25% tylko ABCd i aBcd biędzie więcej a rekombinacyjnych ABcd i aBCd mniej.
Nie napiszę ile bo to zależy, od odległości między genami.
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Gamety

Post autor: pawełmoz »

Dzięki za odp.
Mam jeszcze takie pytanie, a mianowicie jeżeli jest pytanie ile rodzajów gamet może wytworzyć pewna zygota w przypadku sprzeżenia absolutnego oraz względnego.
Na podstawie póki co pojedynczej obserwacji wydaje mi się że ma tu zastosowanie wzór 2^n z tym, że dla sprzęzenia absolutnego n oznacza liczbe par chromosomów zaś dla wzgędnego liczbę par alleli w stanie hetero.Czy słusznie?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Gamety

Post autor: malgosi35 »

Tak
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Gamety

Post autor: pawełmoz »

Interesuje mnie jeszcze kwestia interferencji, gdyż umiem ją liczyć ale nie wiem jak się ją interpretuje. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że nie moze wyjśc ujemna.choc pewnosci nie mam.
Co oznacza, gdy interferencja jest bliska 1(czyli koincydencja jest niewielka) i na odwrót?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Gamety

Post autor: malgosi35 »

współczynnik koincydencji przyjmuje najczęściej wartości 0-1. jeśli jest bliski 0 to jest silna interferencja (hamowanie) zajścia podwójnego c-o. jeśli jest bliska 1 to interferencja jest mała.
czasem współczynnik przyjmuje wartośc powyżej jednego. Jest tak w przypadku kiedy zajście c-o w jednym odcinku pociąga za sobą zajście c-o w innym odcinku lub odcinkach.
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Gamety

Post autor: pawełmoz »

Dzięki serdeczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości