Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: BartoS81 »

Witam wszystkich serdecznie.

Chcę się podzielić wrażeniami z pierwszego dnia z mikroskopem i dopytać o czyszczenie
optyki.

Od dawna nosiłem się z zamiarem kupna bo mnie to interesuje i mam nadzieję zostanie
moim kolejnym hobby. Z góry przepraszam za brak fachowego słownictwa, ale wiedzy jeszcze nie nabyłem. Póki co jestem świeżo upieczonym amatorem.

Wybór padł na DO Genetic Pro Trino + kamerka 1,3 MP (nie do okulara, tylko do tej przystawki). Tak wymyśliłem, bo może kiedyś kupię lepszą kamerę.

Na początek wrażenia z montażu mikroskopu, trochę byłem zawiedziony bo :

- wszystko fabrycznie zapakowane w woreczkach i foliach a każda optyka była zakurzona
- w obiektywach x10 i x40 były większe paprochy, trochę się nagimnastykowałem by je usunąć, w x100 nie wiem bo za mały otworek.
- w gnieździe do montowania przystawki trino, było sporo opiłków METALU., jakimś cudem nie było ich na szkle, zdrowo się nabiedziłem by je usunąć, chroniąc jednocześnie szkło.
- okulary jakoś mi się wydaje troszkę za luźno wchodzą, ale to może wszędzie tak jest, nie wiem

To tyle narzekania, zmontowałem wszystko i zacząłem przygodę

Na początek liść, potem sucha skórka czosnku, potem ta skórka zabarwiona takim fioletem co mam na gardło przy anginie, potem krew (nawet się ruszała tak jakoś powolutku), potem inny życiodajny płyn zbadałem i byłem w szoku jak ładnie widać szalone tańce wężyków.
Użyłem parę razy olejku imersyjnego do obiektywu x100 i jakoś nie widzę specjalnej różnicy
między obrazem bez olejku a z olejkiem. Faktycznie troszeczkę wyraźniej, ale wg mnie różnica niewielka. Jakoś udawało mi się uzyskać dobry obraz (tak przynajmniej myślę jako totalny amator), przy pomocy przesłony i częściowego zasłaniania źródła światła.
Raz i drugi nie udało mi się złapać ostrości na x100 ale skleiły mi się szkiełka nakrywkowe, i zamiast jednego dałem 2 a potem 3, nie wiedziałem, że są tak cienkie i lubią się brać po parę z paczki. - Tyle z pierwszego dnia, a właściwie wieczoru.

Generalnie jestem zadowolony z mikroskopu, jak i z kamery, wiadomo mogło by być wszystko lepsze ale jak na pierwszy raz wydaje mi się że jest w sam raz

A teraz pytanie bo mam mały problem :

O ile tor optyki do okularów jest bez zarzutu, to ten do kamerki już nie bo na obrazie z kamerki miałem takie pół-przezroczyste kreski i kropki. To wg mnie są zanieczyszczenia optyki, bo jak przeczyściłem kolejne szkła na tym torze (mikrofibra + płyn do optyki) to pozbyłem się kresek i wielu kropek. Ale nie mogę się pozbyć tych kropek całkowicie, kolejne czyszczenia zmieniają tylko układ kropek. Nie mówiąc już, że podczas czyszczenia jakas drobinka kurzu uwielbia wprost zawitać z powietrza akurat na to szkło. Ma ktoś pomysł jak najlepiej to oczyścić, ba jak to zrobię i złożę to już będzie szczelne raczej i na długo będzie spokój - tak myślę.
A szczerze mówiąc denerwują mnie te kropki, a chyba to nie jest normalne?

Oraz jeszcze jedno pytanie :

Jeszcze ciemne pole mi się marzy, tylko szkoda mi jakoś wydawać pieniędzy na ten kondensor, może spróbuję ten patent z folią z nadrukiem gradientowym, ale póki co nie wiem za bardzo jak to zrobić i gdzie to później umieszczać, w gnieździe filtrów?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich


Ps. Słoiki z hodowlami pierwotniaków już nastawione
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Przywitanie, Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: planapo »

Welcome aboard

Na razie bardzo na szybko:

- preparat do 100x musi byc bardzo cienki
- paprochy - jak chcesz slokalizowac na czym sa to krecisz poszeczegolnymi elementami. jak sie paproch obraca razem z tym co krecisz to wiesz gdzie jest
- ciemne pole - albo PZO (olejowy kondensor) albo domowym sposobem, tu troche jest na ten temat gdzie sie to umieszcza: filtr-uniwersalny-ufg-obligue-light-dic ... t34825.htm
- i generalnie dalsze podstawowe informacje o technikach obserwacyjnych i ktore da sie zrobic w domu w tym watku: kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-le ... t48822.htm
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Przywitanie, Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: BartoS81 »

Dziękuję za odpowiedź.


- preparat do 100x musi byc bardzo cienki - zauważyłem
- paprochy - wpadłem na to kręcenie - tylko jakoś nie mogę skutecznie wszystkich usunąć tą szmatką bo je tylko przemieszczam po szkle, może kupię inna, zresztą spróbuje jeszcze raz
- kondensor PZO (jak mniemam pasuje do Genetic Pro) - no tak ale skąd takie cudo - polować po allegro ?
- zrobić samemu - super to zrobiłeś, gratuluje - wyjaśnij mi proszę tylko jedną rzecz - ta folia to taka sztywna folia? bo w ofertach drukarni zauważyłem tylko folie samoprzylepne a to raczej nie o to chodzi. Jak się nazywa ten materiał na którym drukowałeś - chętnie bym się sam pobawił w produkcję
- lektury będę czytał w wolnym czasie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Przywitanie, Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: planapo »

Kondensor

- na allegro symbol KCT (dla obiektywu 100x, potrzbuejsz tez obiektyw)
- dla obiektywow 10-40x - domowe kombunowanie, albo chinczyk, jak chinczyk to na ebayu masz taniej niz w delcie.

sa dwie opcje:

- drukujesz na folii przezroczystej (nie samoprzylepnej)
- drukujesz na samoprzylepnej i potem ja przuklejasz to przezroczystej sztywniejszej
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Przywitanie, Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: BartoS81 »

Dziękuję za pomoc, mam jeszcze ostatnie 2 pytania :

1) Mam taką kamerę : Delta Optical DLT-Cam PRO 1,3MP USB 2.0
- w danych technicznych pisze : Szybkość pracy: 20 FPS [at] 1280 x 1024 pix
Jeśli powyższe znaczy, że 20 FPS w rozdz. 1280x1024 - no to w porywach mam 13-14 w tej rozdzielczości, na full światła. Wraz z mniejszą ilością światła, lub zwiększaniem powiększenia to spada, w krańcowych przypadkach do 2,9 FPS. Przy małym świetle to nawet zmniejszenie rozdzielczości do minimum nie wiele daje.
Czy to tak już jest, czy coś robię źle, czy to może powód do reklamacji ?

2) Jeśli dam szkiełko podstawowe + nakrywkowe i jakaś ciecz pod tym to wszystko ok.
Lecz jeśli dam łezkę + nakrywkowe i daje powiększenie 100x to :
- jeśli oglądam coś co jest w miarę na powierzchni łezki to jest ok
- lecz jeśli obiekt jest głęboko gdzieś przy dnie łezki to nie złapię ostrości bo naciskam już obiektywem na szkiełko nakrywkowe (na pewno daję pojedyncze nakrywkowe)
Czy to normalne czy idzie coś z tym zrobić ?

Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za czas.

Ps. Swoje pierwsze wypociny z kamerki umieszczę w innym wątku.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Przywitanie, Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: planapo »

1 - przerabialem troche deltowskich kamer, ale tu nie chce za duzo pisac, bo to jednak bardziej teoria. Kamera ma wiecej parametrow, o wiele istotniejszych niz rozdzielczosc.
Wraz z mniejszą ilością światła, lub zwiększaniem powiększenia to spada
Wydluza sie czas reakcji, to dziala podobnie jak iso w aparacie.

Badzmy szczerzy moc swiatla w geneticu jest jaka jest, zwlaszcza jesli chodzi o obiektywy 40x i wiecej.

2.) Odleglosc robocza obiektywu.
lecz jeśli obiekt jest głęboko gdzieś przy dnie łezki to nie złapię ostrości
Nie zlapiesz bo preparat w tej postaci jest za gruby dla tego obiektywu.
Ps. Swoje pierwsze wypociny z kamerki umieszczę w innym wątku.
Zobacz jak to jest cieszyc sie z tego czego sie juz nauczyles zamiast to dyskredytowac
(tego ucza w szkolach akcentujac WYŁACZNIE bledy)
JohnyM

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: JohnyM »

W tej cenie, możesz dostać używaną lustrzankę jak 450d:
allegro 6413857371

Będziesz miał pełną kontrolę, płynne video, mniejsze szumy, dużą matrycę, duży piksel, lepszą rozpiętość tonalną, lepszą rozdzielczość.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: BartoS81 »

No cóż, pewnie masz rację, muszę poczytać więcej jak to jest z aparatami + mikroskop.
Póki co dopiero poznaję ten świat
Od razu pytanie mam - a da się tak, że ten aparat będzie obsługiwany z poziomu komputera, czy raczej nie, bo to tak jakoś milej mi się wydaje niż w aparacie ustawiać itd. ?

Trochę znów oglądałem i się zastanawiam czy nie praktyczniejszy byłby obiektyw 60x niż 100x - przynajmniej do życia w kropli wody, i czy różnica cenowa między achromatycznym a planachromatycznym jest warta swojej ceny - czytałem ten wątek o obiektywach i widziałem zdjęcia porównawcze, ale tak jestem ciekaw opinii.

Pozdrawiam
JohnyM

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: JohnyM »

Plan jest warty dopłaty. Można sterować z komputera. 60x jest lepszy niż 100x
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: planapo »

obiektyw 60x niż 100x - przynajmniej do życia w kropli wody
Zalezy co chcesz ogladac. Ja rzadko wychodze ponad 40x operujac glownie na 10-40. 60 do okrzemek, malych orzeskow, slonecznic i innych drobiazgow, 100 uzywam bardzo rzadko.

To jakie masz preferencje powiekszen wyrabia sie z czasem, tak czy tak warto miec wszystkie 4-100x, niektore bedizesz po prostu rzadziej uzywac.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: BartoS81 »

No racja zobaczymy.
Przez ten mikroskop mało śpię bo korzystam ile się da bo niedługo nie będę miał tyle czasu po pracy na hobby.

Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło (mam nadzieję, że nie męczę za bardzo).
Próbowałem technik domowych ciemnego pola - filtry gradientowe, 1-groszówka itp. to rzeczywiście poprawia obraz ale czegoś takiego jak jasny pierwotniak na kompletnie czarnym tle nie jestem w stanie uzyskać. Jak się już bardzo ściemni to po prostu wszystko będzie ciemne - zarówno w okularze jak i na kamerze.

Czy to w ogóle jest osiągalne na tym mikroskopie i/lub na tej kamerze ?

Z góry dziękuję za czas poświęcony na odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie

Ps. Zdjęcia wrzucam cały czas do Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (: to dobry dział ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: planapo »

Co do ciemnego pola - kombinuj ze srednicą krążka, z wysokoscia kondensora (raczej na max do gory) itp. Lepiej dac cos cienszego niz groszowka.

Obiektywy 10 i 20x sa najlepsze na domowe DF na 40x jest juz dosc trudno uzyskac dobry efekt, nawet z kondensorem do DF jest to troche bardziej wymagajce (chyba ze masz olejowy).
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Genetic Pro, Czyszczenie optyki

Post autor: BartoS81 »

Tak też kombinowałem - szczerze mówiąc nie używałem groszówki (raz ją tylko użyłem i nic ciekawego nie uzyskałem) tylko różne kółka wycięte z czarnego brystolu (może taki papier to nie dobry pomysł). Nic to, będę próbował i muszę wystartować na nowych szkiełkach a nie ciągle myć i chyba zmienić mój foliowy filtr gradientowy, bo od wsuwania i wysuwania się zarysował).

Próbowałem także wydrukowanego czarnego kółka na foli z otoczką gradientową i resztą przezroczystą i wsadzałem to po prostu w gniazdo filtrów, a potem wsuwałem gniazdo i lekko odmykałem by uzyskać najlepszy efekt.

Cóż cały czas próbuję i poznaję przez doświadczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość