genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
asdf23445
Posty: 68
Rejestracja: 18 wrz 2010, o 22:35

genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: asdf23445 »

zadanie 1:
w roku 2008 nagrode nobla w dziedzinie chemii przyznano za odkrycie i wyizolowanie bialka GFP wykazujacego fluorescensje. bialko to emituje nikle, jasnozielone swiatlo w normalnym (widzialnym) swietle, a po naswietleniu iltrafioletem wykazuje wyrazna zielona luminescensje

a) przed kodonem stop sekwencji nukleotydow kodujacej pewne bialko wstawiono fragment DNA kodujacy bialko GFP. w konsekwencji powstanie bialko fuzyjne, ktore po naswietleniu promieniami UV bedzie wykazywac zielona luminescensje. dzialanie takie pozwoli na .

b) mysza zaimplantowano komorki nowotworowe z wklonowanym genem bialka GFP. dzieki temu bedzie mozna zaobserwowac .

ad. a) wydaje mi sie ze bedzie mozna stwierdzic czy w srodowisku wystepuje promieniowanie UV i zastosowac srodki ostroznosci na tej podstawie ale nie wiem czy o to chodzi

ad. b) swiecenie po naswietleniu promieniami UV? ale to wydaje sie za proste

2. czy plazmidy zawieraja geny niezbedne do zycia bakterii i stanowia czesc genomu (prawda, falsz)

nie zawieraja genow niezbednych do zycia chyba, ale jesli dam falsz to bedzie zle bo to chyba jest czesc genomu. czyzby byly niezbedne?

3. zadanie dotyczy ptakow i jest podane ze osobniki meskie maja chromosomy ZZ, z tymi chromosomami ma byc sprzezone ubarwienie, podano ze za czarne upierzenie odpowiada allel recesywny a. tylko ze zarowno kombinacja Aa jak i aa zawiera allel recesywny, ktory wiec wybrac?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: Jane Doe »

a.) .uwidocznienie lokalizacji tego białka w komórce lub zmiany tej lokalizacji pod wpływem różnych czynników.

b.) będzie wiadomo, gdzie są komórki nowotworowe, bo się świecą.

2. fałsz, nie są niezbędne i nie stanowią przecież części genomu. Genom u prokariontów jest pojedynczy i stanowi sumę genów zawartych w ich chromosomie (nukleoidzie), więc nie poza nim. A plazmidy są poza nukleoidem.
asdf23445
Posty: 68
Rejestracja: 18 wrz 2010, o 22:35

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: asdf23445 »

dziekuje za pomoc. jeszcze z tym trzecim nie wiem co zrobic
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: malgosi35 »

U ptaków samiec jest XX(ZZ) a samica XY (Z i tu nie pamiętam jak się oznacza Y)

I teraz by się przydała treść zadania bo nic tam nie ma.
asdf23445
Posty: 68
Rejestracja: 18 wrz 2010, o 22:35

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: asdf23445 »

mi tylko chodzi o to jak mam interpretowac to ze allel recesywny odpowiada za czarne upierzenie skoro alleli jest 2? to zarowno w Aa jak i aa jest allel recesywny ktory ma za to odpowiadac, wiec nie wiem ktore wybrac. rozumiesz o co mi chodzi? jesli nie to podam cala tresc
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: malgosi35 »

Nie rozmumiem.
A z tego co rozumiem, wynika że kłania się I prawo Mendla i dziedziczenie sprzężone z płcią.
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: Aszyn »

Chodzi chyba o to, że w obu wypadkach jest małe a, ale jest on recesywny. Jesli piszą, że allel a odpowiada za kolor czarny to tylko w przypadku aa będzie ta kura(tudziez kogut) czarny.

Aa da inny kolor - pewnie opisany w zadaniu.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: malgosi35 »

Kogut:ZZ

AA-inny kolor
Aa-inny kolor
aa-czany


Kura: ZY (nie ma drugiego Z więc tylko jeden allel - A lub a)

A-inny kolor
a-czarny
tomaszlega
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2010, o 14:06

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: tomaszlega »

JaneDoe pisze:a.)
(.)2. fałsz, nie są niezbędne (.)
Tutaj się nie zgadzam. Istnieją bowiem systemy addykcyjne, które eliminują z populacj komórki, które utraciły plazmid.
asdf23445
Posty: 68
Rejestracja: 18 wrz 2010, o 22:35

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: asdf23445 »

to 3 juz wiem, dziekuje, tylko ze te zadania sa maturalne, jak mam w takim razie napisac w 2?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: genetyka, modyfikacje DNA, dziedziczenie

Post autor: Jane Doe »

tomaszlega, zgadzam się, ale nie było pytania: czy plazmidy są niezbędne do życia? albo czy komorka bez plazmidów zginie? tylko: czy plazmidy zawierają geny niezbędne do życia?", tu może zacytuję Wikipedię, ale w innych miejscach też znalazłam podobną informację:
Zazwyczaj plazmidy nie niosą genów metabolizmu podstawowego, a więc nie są komórce niezbędne do przeżycia.
Może chodzi tylko o sytuację hipotetyczną, w której jeżeli komórka bez plazmidów nie zginęłaby, to czy możliwe byłoby jej przeżycie?
Myślę, że nie należy za bardzo kombinować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość