gentyka-prosba o sprawdzenie zadan

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
kaptur
Posty: 2
Rejestracja: 2 lut 2008, o 18:56

gentyka-prosba o sprawdzenie zadan

Post autor: kaptur »

musze zrobic kilka zadan z genetyki, ale nie jestem pewny czy wszedzie mi wyszedl dobry wynik. Jesli moglby mi ktos pomoc i ewentualnie wytlumaczyc, bylbym wdzieczny:)

1.Rodzice są nosicielami autosomalnego genu recesywnego warunkującego chorobę. (a) Jakie jest
prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u ich dziecka? (b) Jaka część dzieci tej pary będzie zdrowa?
(c) Jaka część córek tej pary będzie zdrowa?
p:XXAa*XYAa
a)25% b) 25% c)25%

2.Rodzice są obciążeni jednym allelem, recesywnego genu sprzężonego płcią, warunkującym chorobę.
(a) Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u ich dziecka? (b) Jaka część dzieci tej pary
będzie zdrowa? (c) Jaka część córek tej pary będzie zdrowa?
p:XAXa* XaY
a)50% b) 50% c)50%

3.Ciemnooki daltonista, którego ojciec miał oczy niebieskie poślubił ciemnooką kobietą rozróżniającą
kolory. Pierwsza córka tej pary nie rozróżnia kolorów i ma niebieskie oczy. Jakie jest
prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie zdrowym niebieskookim synem? Ciemna barwa
oczu dominuje nad jasną, a daltonizm jest warunkowany allelem recesywnym, genu sprzężonego z płcią.
p:AaXdY* AaXDXd
prawdopodobienstwo: 1/16.

4.Chora na hemofilię kobieta o wąskim nosie (cecha recesywna) jest w ciąży z szerokonosym (cecha
dominująca) zdrowym mężczyzną, którego matka miała wąski nos. Jakie jest prawdopodobieństwo,
że ich dziecko będzie miało szeroki nos i nie będzie wykazywało objawów choroby?
odp: nie ma takiej mozliwosci.

5.Żaneta rozróżnia kolory, ale jest nosicielką hemofilii. Ma szeroki nos, piwne oczy i grupę krwi B. Jej
matka miała wąski nos i niebieskie oczy, a ojciec był ciemnookim daltonistą o grupie krwi A. Żaneta
pojechała na wakacje w towarzystwie Andrzeja i Mariusza. Obaj są braćmi mającymi matkę nieobciążoną
żadną chorobą genetyczną i ojca chorego na hemofilię. Piwnooki Andrzej o szerokim nosie jest starszy i
ma grupę krwi A, a niebieskooki Mariusz (również o szerokim nosie) ma grupę krwi 0. Dziewięć
miesięcy później Żaneta urodziła wąskonosą, niebieskooką córeczkę, o grupie krwi AB, która nie
wykazuje objawów choroby genetycznej. (a) Kto jest ojcem dziecka i mężem Żanety? (b) Jakie jest
prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie wąskonosym synem nierozróżniającym kolorów?
(c) Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie szerokonosym synem chorym na
hemofilię? Pamiętaj, że allel warunkujący szeroki nos dominuje nad allelem warunkującym wystąpienie
nosa wąskiego, niebieskie oczy są cechą recesywną oraz że daltonizm i hemofilia są chorobami
warunkowanymi przez allele recesywne genów sprzężonych z płcią.

w tym zadaniu totalnie sie pogubilem, nawet w zapisaniu genotypu.
Mam nadzieje, ze ktos mi je wytlumaczy, ewentualnie naprowadzi, podpowie cos.

wiem, ze tych zadan jest sporo, ale bardzo licze na wasza pomoc.
z gory dziekuje.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: gentyka-prosba o sprawdzenie zadan

Post autor: malgosi35 »

Zad1 nosiciel też jest zdrowy czyli b)75% i c)75%

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 22:29 ]
zad.2 dobrze
zad.3.dobrze

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 22:33 ]
zad.4) 25% - nosiciel jest zdrowy

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 22:40 ]
zadanie 5. popatrz na grupy krwi. moim zdaniem Andrzej

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 22:44 ]
XDHXdh.WwBb.IBi * XDHY.Ww.Bb.IAi

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 22:46 ]
to jest Żaneta i Andrzej

W-szeroki
w-wąski
B-brąziowe
b-niebieskie

nie każ mi tego rozpisywać, błagam

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 22:56 ]
16*16 szachownica 256 pól
na skróty:

że syn - 1/2
że daltonista1/4
że wąskonosy 1/4

że wszystko naraz= 1/2*1/4*1/4=1/32

c)

że syn - 1/2
że daltonista1/4
że wąskonosy 3/4

że wszystko naraz= 1/2*1/4*3/4=3/32

[ Dodano: Sob Lut 02, 2008 23:02 ]
mam nadzieję że się nie pogubiłam
kaptur
Posty: 2
Rejestracja: 2 lut 2008, o 18:56

Re: gentyka-prosba o sprawdzenie zadan

Post autor: kaptur »

dziekuje
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości