Geotropizm

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Geotropizm

Post autor: Nygga97 »

Witam, mam pytanie dotyczące geotropizmu u roślin. Wiem doskonale, że wzrost pędu głównego rośliny prostopadle do podłoża(pionowo) to geotropizm ujemny(bo wbrew prawu grawitacji), tylko czy ten wzrost również warunkują auksyny?. Gdzieś indziej napotykałem informacje o ułożeniu poziomym pędu, w tym przypadku pęd wygina się i rośnie pionowo, bo stężenie auksyn jest wyższe w dolnej części pędu, a korzeń wygina się w dół bo jest wrażliwy na stężenie auksyn. Cały czas jest to omawiane właśnie na ułożeniu pionowym,a ja chciałbym to również zrozumieć na przykładnie pionowego ułożenia. Proszę o wyczerpującą odpowiedź, ponieważ mój nauczyciel jest wymagający a ja chce być pewny
pawelsl
Posty: 307
Rejestracja: 11 maja 2014, o 13:25

Re: Geotropizm

Post autor: pawelsl »

Będę improwizować.

Przyrost na długość następuje w merystemach wierzchołkowych. Jest zatem oczywiste, że merystem wierzchołkowy pędu rośnie w górę", a merystem wierzchołkowy korzenia rośnie w dół".

Możemy natomiast rozważać dlaczego pionowo w górę", a nie pod pewnym kątem i tutaj sądzę, że minimalne odchylenie od pionu powoduje natychmiast zmianę stężenia auksyn po stronie na którą nastąpiło odchylenie, co skutkuje przyrostem komórek po tej stronie i prostowaniem.

Całość tych zmian jest jednak na tyle minimalna, że makroskopowo tego nie obserwujemy, a roślina standardowo rośnie pionowo". (oczywiście przy założeniu, że w uśrednieniu światło dochodzi pionowo z góry").
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Geotropizm

Post autor: AnnaWP »

Zarówno w pędzie, jak i w korzeniu, sprawa jest bardziej skomplikowana.

W pędzie mamy zwykle pęd główny, który rośnie pionowo. Ale poza nim zwykle są gałęzie, które rosną pod różnymi kątami względem pionu - plagiotropizm. Świetnie widać to u nagonasiennych, u okrytonasiennych sprawa się gmatwa, bo konary zwykle są nieregularne.

A więc każdy pęd ma niejako własne przekonanie co do kąta nachylenia, w jakim chce rosnąć. Zmiany tego kąta powodują reakcję grawitropową (lub tworzenie drewna reakcyjnego, jeżeli zmiana dotyczy starszego pędu).

Podobnie w korzeniu - korzeń główny rośnie pionowo, ale korzenie boczne rosną różnie.

Ogólnie w korzeniu działają również auksyny, które rozmieszczają się asymetrycznie, ale ich stężenie po dolnej stronie przekracza wartość progową, więc działają odwrotnie, hamują wzrost.
Oczywiście ich transport nie wynika po prostu z grawitacji, to złożony transport przy udziale białek błonowych. Aktywny.

Podobnie jak w pędzie, reakcję wywołuje zmiana kąta, w jakim korzeń powinien rosnąć. W korzeniu głównym powinien rosnąć pionowo w dół. Bada się zwykle korzeń bardzo młody, główny.


Trochę dla uproszczenia rysuje się ten korzeń rosnący w bok.
Dość długo myśleli, że auksyna po prostu spływa w dół, może to wynika z tego.
Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Geotropizm

Post autor: Nygga97 »

Dziękuje za profesjonalne odpowiedzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości