glikoliza i beta oksydacja

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: AnnaWP »

Jeżeli jest jakaś, to w Stryerze na pewno jest, bo póki co wszystko, czego szukam tam jest. Ale nie znam. Hmm. też poszukam.
dyzzio
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2011, o 15:05

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: dyzzio »

sposób w jaki świat jest zróżnicowany jest zadziwiająca ewolucja wprowadzając zmiany jest czymś dla mnie osobiście niezrozumiałym choć zasadniczo prostym
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: maciek_tyfel »

Rebelek pisze:pf nie w komorkach miesniowych tylko mozgowych. TO chcialem napisac
No w mózgowych to kwasy tłuszczowe rzeczywiście nie grają żadnej roli, ale. ciała ketonowe jak najbardziej. Wg najnowszych badań mózg w 3/4 może na nich funkcjonować. Veech udowodnił, że na kwasie betahydroksymasłowym, acetylooctowym oraz acetonie mózg pracuje o 20% lepiej niż na samej glukozie.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Tomq »

maciek_tyfel pisze:
Rebelek pisze:Veech udowodnił, że na kwasie betahydroksymasłowym, acetylooctowym oraz acetonie mózg pracuje o 20% lepiej niż na samej glukozie.
Jakakolwiek tkanka może pracować na acetonie? Pierwsze słyszę.
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Lucyfer »

Może mięśniowa, sercowa i właśnie mózgowa. Tylko z tą sprawnością to można by się sprzeczać.
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Tomq »

Przepraszam za sarkazm w poprzednim poście.

Po tym jak acetooctan ulegnie spontanicznie dekarboksylacji do acetonu to ja nie znam sposobu, żeby go znów włączyć do przemian energetycznych. Zdaje się, że organizm też nie zna, bo raz, że jego produkcja(z produkcji ogółu ciał ketonowych w wątrobie) to około 2%, a dwa, że jak tylko może to go wydala(z moczem,z wydychanym powietrzem). Także - nie, nie ma tkanki, która używa acetonu do pozyskania energii. Nie znam enzymu, który karboksylowałby aceton do acetooctanu, aby potem można go było przekształcać do AcetyloCoA.
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Lucyfer »

Mówisz o normalnym stanie, a ja mówię o ?patologicznym? w każdym razie przy ograniczonym spożyciu węglowodanów np 40g/doba występuje ketoza, a wtedy substratem siłą rzeczy są ciała ketonowe. Aceton to akurat przesada ale pozostałe raczej nie
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: Tomq »

Są i tego nie neguję, bo wtedy byłbym kimś kto pisze, że aceton jest substratem dla tkanki mięśniowej, sercowej i mózgowej(swoją drogą co to są te dwie ostatnie tkanki?). Natomiast dziwi mnie, że to ciągniesz, skoro od początku wspomniałem tylko o acetonie. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, żeby nie zgarniać tych 3 związków do jednego wora, bo to zwyczajne manipulowanie informacjami płynące z ignorancji.
maciek_tyfel
Posty: 399
Rejestracja: 2 lis 2011, o 21:27

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: maciek_tyfel »

Tomq pisze: Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, żeby nie zgarniać tych 3 związków do jednego wora, bo to zwyczajne manipulowanie informacjami płynące z ignorancji.
Dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Omyłkowo dodałem aceton do tej listy, choć oczywiście nie gra on tutaj żadnej energetycznej, że się tak wyrażę, roli.
Co nie zmienia tego, co uprzednio napisałem o tych ciałach ketonowych.
Wiadomo, mało na ten temat badań zrobiono. Veech porównywał chyba high-carb z low-carbem, a można przecież zadać pytanie, czy wydolność mózgu nie będzie większa np. na 120 g glukozy węgli (co również podpada pod LC, ale już nie takie niskie) niż na tych (chyba?) 50 g.
Ale jedno jest pewne - te stwierdzenia, że tylko na glukozie nasz mózg może dobrze pracować są mocno nieprawdziwe.
Awatar użytkownika
zuzzia92
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2013, o 18:37

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: zuzzia92 »

To ciekawe - nie pierwszy raz słyszę tą plotkę o mózgu i glukozie
anglik
Posty: 2
Rejestracja: 11 sty 2013, o 11:46

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: anglik »

w internecie mozna troszke informacji znalezc ale zdania są różne.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: AnnaWP »

nieszczególnie.
kofeina
Posty: 65
Rejestracja: 7 lis 2009, o 22:10

Re: glikoliza i beta oksydacja

Post autor: kofeina »

Dołączę tutaj swoje pytanie:
Dlaczego w czasie głodzenia dochodzi do ketogenezy?

Czy można to ująć mniej więcej tak:
w czasie głodzenia dochodzi do pobudzenia lipolizy, jest uwalniany Glicerol wykorzytsywany w glukoneogenezie i Wolne Kwasy Tłuszczowe które w watrobie ulegają utlenieniu i powstaje acetylo-CoA, który nie może być włączony w cykl przemian kwasu cytrynowego z powodu braku szczawiooctanu. Zostaje przekształcony do acetooctaanu i beta-hydroksymaślanu

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości