Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.

Jak sądzicie czy bliżej nam do globalnego ocieplenia czy kolejnej epoki lodowcowej ?

Zdecydowanie globalnego ocieplenia
0
Brak głosów
Prawdopodobnie globalnego ocieplenia
8
62%
Zdecydowanie epoki lodowcowej
0
Brak głosów
Prawdopodobnie epoki lodowcowej
3
23%
Klimat wcale się nie zmienia, wszystkim się tylko tak wydaje
1
8%
Nie mam zdania na ten temat
1
8%
 
Liczba głosów: 13

pasza120
Posty: 29
Rejestracja: 16 mar 2009, o 15:12

Re: Globalne oziębienie

Post autor: pasza120 »

CO2 i dziura ozonowa
spiderssoad
Posty: 9
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:43

Re: Globalne oziębienie

Post autor: spiderssoad »

Jeśli chodzi o problem globalnego ocieplenia jest to sprawa dyskusyjna, jak zresztą zostało to już zauważone. W historii naszej planety ocieplenia i oziębienia klimatu przeplatają się nawzajem. Faktem jest, że nasza cywilizacja usadowiła się w interglacjale. Nie sposób jednak stwierdzić jak długo potrwa ten okres. Analizując średnie roczne temperatury z poprzednich okresów okazuje się, że jesteśmy o krok od apogeum. Oznacza to tyle, że nie wiadomo co się stanie gdy osiągniemy szczyt. Czy temperatura zacznie powoli spadać? Czy może nasza działalność przyczyni się do dalszego jej wzrostu? Ponadto człowiek posiada mylne przeświadczenie o tym, że w jego rękach jest panowanie nad klimatem. Chyba trzeba na to spojrzeć z drugiej strony.
Tak czy inaczej sytuację trzeba wypośrodkować. Popadanie w skrajności może być niebezpieczne. Problem globalnego ocieplenia z pewnością jest w dużej mierze rozdmuchany przez media, ale równocześnie negatywny wpływ człowieka na środowisko jest niepodważalny.
Co by nie mówić, faktem jest, że należy dbać o środowisko, gdyż nie jest ono naszą własnością-my tu tylko jesteśmy lokatorami. A świat będzie istniał z nami czy też bez nas.

P.S. Taka mała ciekawostka: czy zdajecie sobie sprawę, że b. duży wpływ na wielkość emisji gazów cieplarnianych (mam tu na myśli konkretnie metan) mają przeżuwacze? Co więcej przeprowadzono badania analizujące ten problem, a wyniki są bardzo ciekawe. Jeśli dotrę kiedyś do moich notatek podam dokładniejsze info.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Globalne oziębienie

Post autor: WojtekB »

Wszyscy piszą o negatywach, a ja napiszę coś w obronie efektu cieplarnianego:
Spowodowane jest to obecnością atmosfery, która zaburza proces wymiany ciepła poprzez ograniczanie wypromieniowywania ilości energii cieplnej z powierzchni planety w przestrzeń kosmiczną.
Ogromna rolę w tym zjawisku spełniają gazy cieplarniane. Sprzyjają one zatrzymywaniu ciepła na Ziemi. Przepuszczają one na naszą planetę promieniowanie o wysokiej energii, natomiast powstrzymują promieniowanie cieplne odbijane przez powierzchnię Ziemi. Dzięki temu nocą, kiedy powierzchnia naszej planety nie jest ogrzewana światłem słonecznym, temperatura spada niewiele. Zjawisko to nazywamy efektem cieplarnianym. Ma ono ważne znaczenie dla istnienia życia na Ziemi.
Tak więc życie teraz jakie mamy istnieje po części dzięki efektowi cieplarnianemu

Według mnie (jak już prędzej pisałem i niektórzy również) człowiek ma znikomy wpływ na zjawisko efektu cieplarnianego. Powinniśmy skupić się na tym, żeby jako tako żyć w harmonii z środowiskiem i jak pisałem prędzej pomyśleć trochę o przyszłych pokoleniach. Mamy w świadomości, że wiemy dużo o naszej planecie, że możemy panować nad naturą, ale jesteśmy w błędzie.

Jeszcze do P.S. spiderssoad - Czy ktoś się zastanawiał ile człowiek produkuje CO2 w sensie wydycha ? Ja kiedyś czytałem czy usłyszałem, że dorosły człowiek w przeciągu godziny podczas odpoczynku wydziela około 11 litrów CO2 ? Może ktoś ma jakieś dokładne info z wykładów lub z innych źródeł ?
Delfin
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2009, o 13:09

Re: Globalne oziębienie

Post autor: Delfin »

Słuchałem swego czasu wykładu poświęconego efektowi cieplarnianemu. Odczyt był w pełni obiektywny. Efekt cieplarniany z całą pewnością istnieje, jednakże sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że nakłada się na niego ocieplenie wynikające z cyklów klimatycznych Ziemi.
Byłbym zwolennikiem elektrowni atomowych, gdyby nie jedno ale. Chodzi mi o problem utylizacji prętów radioaktywnych.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: WojtekB »

Jak wiem w Kopenhadze odbywa się Szczyt Klimatyczny ONZ. Miał on przynieść konkretną decyzję w sprawie emisji gazów cieplarnianych, ale z dużym prawdopodobieństwem zakończy się tylko na deklaracji politycznej.
Jednak ten nowy temat ma poruszyć inny, bardziej szerszy wątek.


Na początku grudnia przeczytałem ten artykuł -

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/epoka-lodowcowa-mlodszy-dryas-film-Pojutrze-Agassiz-William-Patterson-University-of-Saskatchewan-9134.html
Od epoki lodowcowej dzielą nas miesiące
Opierając się na naukowych dowodach (jeżeli można to tak ująć) zespół Williama Pattersona z University of Saskatchewan przewiduje, że całkowite stopienie się lądolodu Grenlandii może doprowadzić do zakłócenia cyrkulacji Prądu Zatokowego oraz w krótkim czasie ochłodzenia się klimatu i rozpoczęcia nowej epoki lodowcowej

skąd ten scenariusz znamy


I teraz z innej beczki - ostatnio pojawiły się informacje o wielkiej górze lodowej, która oderwała się od Antarktydy (prawdopodobnie - dokładnie od lodowca szelfowego Rossa) i płynie w kierunku Zachodniej Australii. Według australijskiego glacjologa Neal Young z Australian Antarctic Division and Antarctic Climate and Ecosystems Cooperative Research Centre taka wielka góra lodowa zdarza się raz na 100 lat. Jednak zaznaczył, że wraz z ociepleniem klimatu możemy się spodziewać coraz częściej tak wielkich gór lodowych. Zresztą nie dawno pojawiła się wielka bryła w okolicach wyspy Macquarie.

Więcej o gigantycznych górach lodowych tutaj:

Kod: Zaznacz cały

wiadomosci.onet.pl/2092922,16,1,1item.html
Gigantyczna góra lodowa dryfuje w kierunku Australii

Kod: Zaznacz cały

tvn24.pl/-2,1628330,0,1,gigantyczna-gora-lodowa-zagraza-statkom,wiadomosc.html
Gigantyczna góra lodowa zagraża statkom

Kod: Zaznacz cały

tvn24.pl/-2,1632786,0,1,inwazja-gor-lodowych,wiadomosc.html
Inwazja gór lodowych


Jeszcze można wspomnieć o

Kod: Zaznacz cały

newsweek.pl/artykuly/sekcje/nauka/klimatgate,49806,1
Klimatgate, czyli włamaniu się hakera do serwera Climatic Research Unit i upublicznieniu e-mail i danych na temat ocieplania klimatu. Z tych wykradzionych danych wynika, że (niektórzy) naukowcy z tego ośrodka manipulowali danymi. Choć z artykułu wynika, że to po prostu winna programu komputerowego do analizy danych klimatycznych. Mimo to zaufanie do raportów klimatycznych zmalało.

Podaję jeszcze niektóre tematy z naszego forum, gdzie już była mowa (mniej lub bardziej) o zmianach klimatów i gazach cieplarnianych:
- W 2040 r. Arktyka wolna od lodów
- Ziemia-Śnieżka


Podsumowując to co wszystko przedstawiłem:
Jak sądzicie czy bliżej nam do globalnego ocieplenia
Czy jednak jesteśmy bliżej kolejnej epoki lodowcowej
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: eszel »

Oglądałem ostatnio dokumentalny film Wyprawa na Alaskę", gdzie pokazano ewidentne dowody ocieplania sie klimatu, cofanie sie lodowców z gór, obsuwanie sie gór lodowych itp. Więc zaznaczyłem, ze Parwdopodobnie ocieplenie, ale kiedys na ochronie środowiska dr powiedział, ze jest tu paradoks, gdyz topnienie sie lodowcow powoduje zmiane temperatury wód na kuli ziemskiej, a co za tym idzie diametralne zmiany ciepłych prądów morskich, w dalszej konsekwencji doprowadza to do oziebienia sie naszej planety. Warto tez zwrocic uwage na wykres zmian temperatury na kuli ziemskiej w przeciagu ostatnich lat, tam nie ma prostej linii wznoszacej sie, ani prostej opadajacej, ale sa spadki i wzrosty, wiec moze i teraz mamy ocieplenie, ale to w dalekiej historii sie zmieni, bo nic w naturze nie jest proste i oczywiste.
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: Orchidea »

Ja myślę,że nie powinno się mówić o globalnym ociepleniu czy o epoce lodowcowej.Są to raczej zmiany klimatyczne,które są naturalne dla ziemskiego klimatu.Klimat na Ziemi ma wahania i w takim też czasie się znajdujemy.Okresy ocieplenia i ochłodzenia miały miejsce w historii Ziemi.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: WojtekB »

Orchidea pisze:Ja myślę,że nie powinno się mówić o globalnym ociepleniu czy o epoce lodowcowej.Są to raczej zmiany klimatyczne,które są naturalne dla ziemskiego klimatu.Klimat na Ziemi ma wahania i w takim też czasie się znajdujemy.Okresy ocieplenia i ochłodzenia miały miejsce w historii Ziemi.
Nikt tego nie neguje - w czasie dochodziło do wielu okresów chłodnych (zlodowaceń, a nawet okresów globalnego oziębienia) jak i również do okresów bardzo ciepłych (chociażby górny perm był bardzo gorący, prawdopodobną przyczyną tej sytuacji była wzmożona aktywność wulkaniczna oraz powstanie jednego ogromnego kontynentu - Pangeą, a co za tym idzie doprowadziło to do powstania największa pustynia w dziejach Ziemi i miało miejsce jedno z masowe wymieranie, które zmiotło 90% form życia z powierzchni Ziemi cytat z filmu BBC).



Jednak wątek tego tematu dotyczy czego innego:
wojtas007 pisze:Podsumowując to co wszystko przedstawiłem:
Jak sądzicie czy bliżej nam do globalnego ocieplenia
Czy jednak jesteśmy bliżej kolejnej epoki lodowcowej
Według moich przekonań, które zmieniały się z czasem, myślę że bliżej nam jednak do chłodniejszego okresu, choć okres interglacjału może jeszcze trochę potrwać. To nie będzie tak, że za 2-3 lata nagle będzie na nas lód nacierał - być może nadejdzie za 100-200 lat.

Być może na ta złożą się takie czynniki jak zanik Prądu Zatokowego czy też mniejsza aktywność słoneczna. A może do tego przyczyni się Cykl Milankovicia
Jedno jest pewne: człowiek przesadza o swoich możliwościach i jego działalność ma drugoplanowy wpływ na klimat.
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: eszel »

Na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego są plansze dla uzmysłowienia sobie co sie dzieje z klimatem. Można tam przeczytać, że ocieplenie klimatu spowoduje zalanie wschodniej części Gdańska. Polecam
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: Vinci »

Ja pozwolę sobie wtrącić dwa grosze w tę dyskusję.

Całe zamieszanie powstałe z ociepleniem klimatu powstało jakiś czas temu we Francji. Zapytać możemy dlaczego właśnie tam. Otóż kraj ten ma stosunkowo dużo elektrowni atomowych i czasu owego były one porostu nieopłacalne, szukano pomysłu jak ożywić tę dziedzinie pozyskiwania energii oraz utrzymać przy życiu wybudowane inwestycje. W sprytny sposób na arenę światową rzucono temat ocieplenia globalnego połączonego z emisją CO2. W efekcie energetyka atomowa dostała ogromny zastrzyk dofinansowania. Spiskowa teoria w skrócie.

Teraz trochę faktów - najbardziej do efektu cieplarnianego przyczynia się para wodna - na widmie absorpcyjnym IR pik od wody zajmuje około 80% powierzchni, przyczyn od CO2 jest o niebo mniejszy.

Miliardy euro przeznaczone na redukcję emisji CO2 opóźnią to ocieplenie zaledwie o 50 lat.

Przeciętna erupcja wulkanu wyrzuca do atmosfery tyle CO2 ile człowiek wyprodukował do początki istnienia przemysłu.

Ja osobiście uważam, że to ocieplenie jest naturalnym procesem a cześć ludzi potrafiła odpowiednio to wykorzystać.
kmd
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2010, o 22:13

Re: Globalne ocieplenie vs. epoka lodowcowa

Post autor: kmd »

Również jestem skłonny wierzyć, że wszelkie procesy są jak najbardziej naturalne i w dużej mierze zależą od aktywności Słońca. W przeszłości sporo było okresów gorących, jak i mroźnych - a ludzie w żaden sposób się do tego nie przyczyniali.

Nie twierdzę jednak, że nie powinniśmy chronić środowiska. Ochrona środowiska w celu poprawy jego stanu, oraz komfortu naszego życia, jest dobra, nawet jeśli globalne ocieplenie to mit.
Awatar użytkownika
Oliczka
Posty: 39
Rejestracja: 29 mar 2010, o 16:53

[Film] Zmiana objętości lodu

Post autor: Oliczka »

Nie jestem aż tak zorientowana, więc przychodzę z pytaniem do Was
Po obejrzeniu tego filmu:

zaczęła zastanawiać mnie jedna rzecz, zresztą ktoś to już zauważył i napisał w komentarzu. W wielkim skrócie, zgodnie z prawem, lód który pływa w naczyniu, po stopieniu nie zmienia się poziom wody. Więc o co chodzi z topnieniami lodowców spowodowanymi ocieplenie klimatu?
Nikt nie potrafi mi udzielić jakiejś mądrej odpowiedzi na ten wymysł ekologów
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Topnienie lodowców

Post autor: Gajek »

Hmm możliwe ale chodzi bardziej o topnienie lodowców które są przy ziemi, podwodne góry lodowe a nie te pływające na powierzchni d
Co więcej woda tworząca lodowce jest mniej więcej czysta chemicznie więc ma inne stężenie niż woda w oceanach.
Tak gdzieś wyczytałem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości