Grupa krwi Bombay

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Misia301093
Posty: 61
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:19

Grupa krwi Bombay

Post autor: Misia301093 »

Witam,
nie wiem czy dobrze rozumiem grupę krwi Bombay. Czy chodzi o to,że osobnik ma grupę 0 chociaż teoretycznie jest to niemożliwe, bo żaden z rodziców nie ma tej grupy ?
Mam takie pytanie na egzamin z genetyki.
Jaki genotyp będą mieli osobnicy z grupami krwi Bombay OnA , OnB, OnAB ?
Czy powinnam napisać,że będą mieli grupę krwi O?
Proszę o pomoc, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Grupa krwi Bombay

Post autor: Giardia Lamblia »

Fenotyp Bombay - brak antygenu H, jest on prekursorem antygenów A i B (układu grupowego ABO).

Chodzi o to, że ktoś genetycznie powinien mieć grupę krwi A/B/AB (czyli na erytrocytach mieć takie antygeny), ale nie ma.

Dodatkowo jest niewydzielaczem (w ślinie również nie ma substancji grupowych ABH)

Genotypowo: hhsese i np. IAIB
Z zapisu na pierwszy rzut oka widzimy, że ten osobnik powinien mieć grupę krwi AB, ale jak przebadamy taką krew to okaże się, że jego krwinki nie są aglutynowane przez żadną z wzorcowych surowic. Jest to spowodowane parą alleli hh, czyli w efekcie brak syntezy determinanty antygenowej H.

Fenotyp dla powyższej osoby: 0hAB
Misia301093
Posty: 61
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:19

Re: Grupa krwi Bombay

Post autor: Misia301093 »

Dziękuje!
Misia301093
Posty: 61
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:19

Re: Grupa krwi Bombay

Post autor: Misia301093 »

Czyli jak pytają mnie o genotyp to mam napisać , że Ia Ia albo np Ia Ib a jak o fenotyp to np. OhA?
mati612
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2016, o 07:24

Re: Grupa krwi Bombay

Post autor: mati612 »

Dzięki za info. Też mnie to zastanawiało !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość