Grupa krwi

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Ja144
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2016, o 16:08

Grupa krwi

Post autor: Ja144 »

Mama ma grupe krwi A ojciec B, czy mozna wykluczyc jego ojcostwo w stosunku do dziecka o grupie krwi AB ?
Prosze o pomoc w rozwiazaniu
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Grupa krwi

Post autor: persil1991 »

Matka może mieć genotyp IAIA lub IAi0, a domniemany ojciec IBIB lub IBi0. Należy więc wykonać krzyżówkę genetyczną, gdzie krzyżujemy każdy możliwy genotyp matki, z każdym możliwym genotypem domniemanego ojca. Można się ograniczyć do skrzyżowania jedynie genotypów heterozygotycznych, gdyż da to najwięcej fenotypowych kombinacji.

Czy wiesz jak zapisać krzyżówkę genetyczną? Dziedziczenie grup krwi odbywa się zgodnie z prawami Mendla. W takim razie do dzieła!

_
Odpowiedź:
dziecko matki z grupą krwi A oraz ojca z grupą krwi B może mieć grupę A, B, AB lub 0. Nie można więc wykluczyć ojcostwa domniemanego ojca z grupą krwi B.
Ja144
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2016, o 16:08

Re: Grupa krwi

Post autor: Ja144 »

persil1991 pisze:Czy wiesz jak zapisać krzyżówkę genetyczną? Dziedziczenie grup krwi odbywa się zgodnie z prawami Mendla. W takim razie do dzieła!
Niestety nie wiem ( Moja domena jest historia. Czy moglbys rozwiazac to zadanie, rozpisac rozwiazanie?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Grupa krwi

Post autor: AnnaWP »

Matka:
AA lub A0
Gamety:
A lub 0
Ojciec:
BB lub B0
Gamety:
B lub 0

(nie chce mi się robić indeksów, jak prawidłowo zrobił persil1991)

A więc należy prześledzić każdą opcję (jeden lub oboje rodzice mogą być homozygotami (jednakowe allele) albo heterozygotami (ukryta zerówka)

Weźmy pierwszą opcję, oboje homozygoty:
AA x BB
Gamety
A B

Krzyżówka jest najprostsza z możliwych, jedna opcja: AB
Już ta wersja sprawia, że nie można wykluczyć ojcostwa w podanej sytuacji.
Gdyby dziecko miało A lub B, zrobilibyśmy pozostałe możliwe sytuacje, ale każda z tych grup jest możliwa. Co więcej, również grupa 0 jest możliwa, gdby oboje rodzice byli heterozygotami.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Grupa krwi

Post autor: AnnaWP »

Matka:
AA lub A0
Gamety:
A lub 0
Ojciec:
BB lub B0
Gamety:
B lub 0

(nie chce mi się robić indeksów, jak prawidłowo zrobił persil1991)

A więc należy prześledzić każdą opcję (jeden lub oboje rodzice mogą być homozygotami (jednakowe allele) albo heterozygotami (ukryta zerówka)

Weźmy pierwszą opcję, oboje homozygoty:
AA x BB
Gamety
A B

Krzyżówka jest najprostsza z możliwych, jedna opcja: AB
Już ta wersja sprawia, że nie można wykluczyć ojcostwa w podanej sytuacji.
Gdyby dziecko miało A lub B, zrobilibyśmy pozostałe możliwe sytuacje, ale każda z tych grup jest możliwa. Co więcej, również grupa 0 jest możliwa, gdby oboje rodzice byli heterozygotami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości