hamowanie wstępujące i zwrotne

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
creatingembla
Posty: 3
Rejestracja: 6 lis 2015, o 21:04

hamowanie wstępujące i zwrotne

Post autor: creatingembla »

Wiem czym jest hamowanie oboczne, nie mogę znaleźć definicji hamowania wstępującego i zwrotnego (oba terminy są na liście słów kluczowych do egzaminu). Podobny problem mam ze sprzężeniem zwrotnym dodatnim i ujemnym. W obu przypadkach trzeba opisać te rzeczy w kontekście sieci neuronowych. Proszę o pomoc.
glaude
Posty: 1
Rejestracja: 5 sty 2011, o 18:47

Re: hamowanie wstępujące i zwrotne

Post autor: glaude »

Oba typy hamowania są realizowane przez interneurony hamujące. Jeden typ idzie do przodu, drugi do tyłu- klasycznie jak w sieciach konwergencyjno-dywergencyjnych.
Wiem, że to brzmi niezrozumiale, jak każdy opis. Dlatego polecam książkę Mózg a zachowanie", gdzie są dobre rysunki na str. 58-59.

Co do drugiego pytania, to nie do końca je rozumiem. Sprzężenie zwrotne wiadomo na czym polega. Dodatnie- czy ujemne, wiadomo jak działa np. hormonalnie. Co do sieci neuronowych mogę tylko spekulować. Być może chodzi o LTP i LTD, ale nie jestem pewien. Może też chodzić o tzw. ośrodki motywacyjne (np. ciało migdałowate).
fibi80
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2015, o 18:05

Re: hamowanie wstępujące i zwrotne

Post autor: fibi80 »

Dzięki mi także to pomogło.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość