hodowla Mycoplasma

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
iba

hodowla Mycoplasma

Post autor: iba »

Witam,
Zwracam się z prośbą do wszystkich mających doświadczenie w prowadzeniu hodowli bakterii z rodzaju Mycoplasma. Interesuje mnie podłoŻe (skład), schemat diagnostyczny (w moim przypadku badany jest produkt farmaceutyczny) i w ogóle jakiekolwiek sugestie osób, które badają obecność mykoplazm.

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: Savok »

Mykoplazmy to scisle pasozyty wewnatrzkomorkowe. Hodowla ich wymaga hodowli komorek zwierzecych, chociazby fibroblastow albo HeLa.
iba
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2007, o 09:21

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: iba »

Savok pisze:Mykoplazmy to scisle pasozyty wewnatrzkomorkowe. Hodowla ich wymaga hodowli komorek zwierzecych, chociazby fibroblastow albo HeLa.
Tak, zgadza się, mykoplazmy to wewnątrzkomórkowe patogeny, które wykrywa się m.in. metodą hodowli komórkowej, ale także metodą hodowli przez bezpośredni posiew na pożywkę mikrobiologiczną, tylko, że z bardzo długim okresem inkubacji - do 21 dni (w produkcie farmaceutycznym w/g FP VII). Niestety to ta druga metoda mnie interesuje
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: Savok »

Sklad pozywki bedzie pewnie podobny jak dla innych bezwzglednych pasozytow zwierzecych.
Moge zdobyc info na temat pozywek dla Helicobacter pylori, ktora tez jest bardzo wymagajaca, ale nie wiem czy to bedize podobne. Do Helicobacter moze byc nizsze pH jako ze zyje w zoladku.
iba
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2007, o 09:21

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: iba »

Potrzebowałabym raczej sprawdzonych pożywek, bo jestem na etapie hodowli szczepów wzorcowych i póki co korzystam z pożywek podawanych w specyfikacji produktu z ATCC. Ale dzięki za szczere chęci
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: Savok »

No to raczej lepszych nie bedzie. Jedyne co mozesz zrobic to poszukac artykulow gdzie hodowano Mycoplasmy w ten sam sposob i zajzec do Materials and methods. Tam beda dokladne sklady albo zrodlo komercyjnych pozywek.
drozdze
Posty: 15
Rejestracja: 4 lut 2008, o 15:32

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: drozdze »

Witam
Z góry przepraszam za ogromny brak wiedzy z mikrobiologii.

Kiedys oglądałem bakterie( w kształcie podobnym do pałeczki) pod 1600x i zauważyłem że jedna z nich otoczona jest przez mnóstwo małychkreseczek-pałeczek"-o wiele mniejszych niż ta bakteria otaczana (pod 1600x też nie wyglądała na dużą)-chciałbym się spytać to nie mogły być owe Mycoplasma?-czy wogóle było to coś żywego? Materiał pod mikroskop pobrałem z naczynia w którym była jakaś woda (wszystko wyschło)-może z odrobiną mleka-nie pamiętam.
Dzięki
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: Savok »

Mycoplasmy sa konstytutywnymi endopasozytami. Nie mogles ich znalezc w jakims naczyniu po wodzie.
drozdze
Posty: 15
Rejestracja: 4 lut 2008, o 15:32

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: drozdze »

Witam
Czy mogły to być zatem jakieś pasożytujące bakterie?
mayB
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2008, o 08:36

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: mayB »

Z tego co wiem Mycoplasma pneumoniae rośnie w temp. 30 - 39 stopni C ( opt. temp. 36 - 38 stopni C ) na wzbogaconym podłożu, które ma w swoim składzie wyciąg mięsny, pepton, surowicę końską oraz wyciąg ze świeżych drożdży piekarniczych.
culex
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2008, o 22:46

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: culex »

apropos tych struktur zaobserwowanych przy bacterium, mogły to być przetrwalniki lub fimbrie
iba
Posty: 19
Rejestracja: 26 lip 2007, o 09:21

Re: hodowla Mycoplasma

Post autor: iba »

Jak wspomniano wcześniej, Mycoplasma to wewnątrzkomórkowe drobnoustroje, poza tym trudno rosną nawet na własciwych, wzbogaconych podlożach (wiem z doświadczenia), zatem na pewno nie mogły być to mykoplazmy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości