Hodowla pierwotniaków

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: dragonka »

tak, tylko jeśli jest za zimno to w takiej nowej kałuży pantofelki mogą wogóle nie zyć Więc efekt może być taki jakbyś nalała wode z kranu

[ Dodano: Nie Sty 18, 2009 13:35 ]
badger pisze:sorki to jednak nie wirczyki, teraz sprawdziłem że chodziło o Didinium który zresztą też jest mniejszy od pantofelka.
A te wirczyki to w końcu jak się odżywiają? Odfiltrowują sobie drobny pokarm z wody? Jeśli protista wogóle mogą by filtratorami? Nie wiem czy w takiej skali też można to tak nazwać.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2009, o 15:05 przez dragonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
karoko
Posty: 154
Rejestracja: 29 gru 2008, o 17:51

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: karoko »

dragonka pisze:A te wirczyki to w końcu jak się odżywiają? Odfiltrowują sobie drobny pokarm z wody? Jeśli protista wogóle mogą by filtratorami? Nie wiem czy w takiej skali też można to tak nazwać.
wirczyki są drapieznikami
nie słyszałem o protistach filtratorach, bynajmniej w każdej książce dzieli się je na samożywne i heterotrofy(fago-,pinocytoza oraz wchłanianie)
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: badger »

karoko pisze:dzieli się je na samożywne i heterotrofy
są też miksotrofy które są jednocześnie samo i cudzożywne

Proponuję zakończyć temat związany z charakterystyką Protista. Wątek jest z przeznaczeniem na rozmowę o nalewce sianowej, ewentualnie hodowli innych Protista JakubikF
Ostatnio zmieniony 18 sty 2009, o 15:08 przez badger, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: dragonka »

Dobrze, w takim razie jakie inne protista można wyhodować domowym sposobem? Jakie jeszcze mozna znależć w takiej nalewce z siana?
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Listera »

Zrobiłam już tę nalewkę sianową ale nie wiem czy słoik, w którym się ona znajduje należy szczelnie zakręcić czy też nie.
Proszę o odpowiedź
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Dawifd »

Nie.
Pantofelki musze mieć dostęp tlenu.
Awatar użytkownika
Listera
Posty: 44
Rejestracja: 4 paź 2008, o 15:30

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Listera »

AhaCzyli, że mogę tylko nakryć ten słoik pokrywką.
Dzięki za odp.
Spamer
Posty: 2
Rejestracja: 15 sty 2009, o 22:10

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Spamer »

Nie mam w domu akwarium / jedynie moja siostra ma z żółwiem, jak na razie wziąłem trochę śniegu i dałem do słoika wraz z sianem, zadziała?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Jakusz »

Weź od żółwia! Przecież tam się roi od Prostista. Żółwie robią istne bagno w swoich akwariach. Chyba że siostra ma żółwia lądowego, ale wtedy nie nazywa się to akwarium tylko terrarium.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: huba021292 »

A ja proponuję hodowle eugleny na pożywce z pszenicy (opis jest w necie) trzeba tylko pamiętać o odcięciu tlenu i względnej czystości po kilka P. drapieżnych i po hodowli. W końcowym etapie jest już mnóstwo wiciowców, trzeba tylko sporo światła ale świetlówka ok 10W da sobie radę
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Lifaen90 »

A czy hodowlę pantofelków mogę założyć na wodzie w której od dłuższego czasu stała cebula?Oczywiście wrzuciłbym tam siano.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Jakusz »

Lifaen90 pisze:A czy hodowlę pantofelków mogę założyć na wodzie w której od dłuższego czasu stała cebula?Oczywiście wrzuciłbym tam siano.
Obawiam, że to co Ci się wyekstrahowało do wody z cebuli może być dla nich zabójcze, szczególnie w wysokich stężeniach, ale możesz spróbować, nawet z ciekawości.
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Lifaen90 »

W takim razie założę dwie hodowle i zobaczymy.Bo tak się dobrze składa,że dziś byłem na działce i wziąłem próbki wody z jeziora,myślę,że się nada na założenia hodowli pantofli ]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość