Hodowla pierwotniaków

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Awatar użytkownika
Marco2001
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2009, o 13:22

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: Marco2001 »

Czarny osad usłany martwą materią na dnie jezior to tzw. bentos. Nic większego tam nie będzie, ponieważ panują tam warunki beztlenowe. Taki bentos natomiast znakomicie się nadaje do hodowli bakterii redukujących siarczany do pirytu. Kiedyś prowadziłem taką hodowlę w zamkniętych słojach (z różnymi dodatkami siarczanów np. gipsu) do badań i mogę potwierdzić, że pod mikroskopem było widać na moich próbkach małe kryształki. Eksperyment jednak trwał w słojach pół roku. Warto wiedzieć, że było to nie mniej ni więcej jak pierwszy etap fosylizacji.
montek17
Posty: 44
Rejestracja: 2 sie 2013, o 09:19

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: montek17 »

hej, mam pytanie do osób które trochę się orientują w temacie. Założyłem hodowlę tak jak pisaliście, woda z sianem i heja i po dwóch dniach zdecydowałem się że pooglądam czy coś już jest a znalazłem to cudo było dość dużo takich osobników różnej wielkości, dość ruchliwe a nawet bardzo to zdjęcie wykonałem przy powiększeniu 400 razy. Pomożecie w rozwikłaniu zagadki co takiego znalazłem ?
oto moje niewiadomo coś.
drozdze
Posty: 15
Rejestracja: 4 lut 2008, o 15:32

Re: Hodowla pierwotniaków

Post autor: drozdze »

Póki co, za nic nie udaje mi się wyhodować żadnego Paramecium (coś źle robię lub zjada je Didinium, bo chyba mało możliwe aby z woda z jeziora-stawu nie zawierała pantofelka ?), dlatego chciałbym spytać czy ktoś ma dostęp lub gotowe kultury pierwotniaków i czy jest możliwość zakupienia, dostania (gdzie) w Polsce choć 1ml z takiej gotowej hodowli bogatej w pantofelki lub inne pierwotniaki ?.
Dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość