Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.plUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 sty 2012, o 21:21 

Dołączył(a): 15 sty 2012, o 01:09
Posty: 4
Płeć: brak
Co to jest homeostaza energetyczna? Czy polega na właściwym wydatkowaniu energii przez organizm? Sama homeostaza polega na utrzymaniu stałości parametrów zewnętrznych w systemie (def. z wikipedii) a czy ktoś zna definicję homeostazy energetycznej? Jakiś dostęp do materiałów?


Góra
  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, o 16:43 
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2011, o 12:53
Posty: 151
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna
Homeostaza to - jak wolę, inaczej niż w wikipedii... - równowaga dynamiczna organizmu. Homeostaza energetyczna to równowaga... energetyczna organizmu. Oznacza to tyle, że organizm potrzebuje pobrać tyle energii, ile wydaje, a z nadmiarem sobie radzi, magazynując go.
Na potrzeby biologii komórki można to zagadnienie znacznie rozszerzać, ale, z fizjologicznego punktu widzenia, bardzo istotne są powiązania między hormonami (również auto- i parakrynnymi), jak grelina jest antagonistą leptyny, itd.
Przy tych hormonach watro się zatrzymać.

Grelina jest ligandem dla HGH-SR (albo GHS-R, human growth hormone - secretagogue receptor), pobudza sekrecję GH. Jest wydzielana przez żołądek, jelita, trzustkę (kom. epsilon powstałe z kom. beta), również podwzgórze, łożysko, przysadkę i chyba nerki. Grelina stymuluje biosyntezę białek, zmniejszenie masy ciała (tym się nie sugeruj szczególnie, ponieważ dowiedziono stymulację zarówno lipolizy, jak i adipogenezy), działa na oś HTPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), stymulację mięśniówki żołądka i sekrecję soku żołądkowego. Ma również wpływ przeciwinsulinowy, rzadko proinsulinowy.
Grelina pobudza łaknienie (ma więc receptory w podwzgórzu; stymuluje sekrecję NPY, AGRP i innych białek, przez co zmniejsza się wydatkowanie energii, a organizm "przestawia" się na jak najefektywniejsze jej pobranie). I w drugą stronę - nadmiar greliny powoduje zwiększenie wydatkowania energii i hamowanie przyjmowania pożywienia (białka POMC i CART). Zwykle grelina podtrzymuje dodatni bilans energetyczny (antagonista leptyny i insuliny).

Niedawno odkryto i dowiedziono wpływ hipokretyn (oreksyn) na homeostazę energetyczną, tzn. hipofagia i hipoglikemia pobudzają sekrecję (z neuronów oreksynergicznych) hipokretyn 1 i 2, które działają podobnie do greliny.

Trochę odbiegłem od tematu, ale wytłumaczyłem na początku, co to homeostaza energetyczna i podałem jakiś przykład rozważań. Homeostaza energetyczna tyczy się wszystkiego, ponieważ wszystkie przemiany i procesy w jakiś sposób są powiązane z energią.
Samo utrzymywanie homeostazy energetycznej to pobieranie pokarmu, co pokazałem na przykładzie greliny i oreksyn A i B.

Literatura, hmm. Publikacje.


Góra
  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 


Podobne wątki
 Wątki   Autor   Odpowiedzi   Wyświetlone   Ostatni post 
Nie ma nieprzeczytanych postów w tym dziale. homeostaza i skóra.

karczma96

7

1103

28 wrz 2014, o 17:39

karczma96 Zobacz najnowszy post

 

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)


W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności