hybrydowy DIC (Nikon + PZO)

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

hybrydowy DIC (Nikon + PZO)

Post autor: planapo »

przeprowadzilem eksperyment o ktorym kiedys pisalem, ze ktos gdzies zrobil i dzialalo. bardzo hybrydowy DIC, sklecony najprosciej jak sie da, powstaly z pomieszania czesci dwoch producentow - PZO i Nikona.

Nie spodziewalem sie niczego specjalnego, chocby z powodu braku polaryzatora/analizatora do DIC, ale sprobowac postanowilem bo czesto teoria mowi co innego niz praktyka.

1.)
uzyte czesci:
- polaryzator/analizator z zestawu UFC PZO
- dwa takie same moduly kondensorowe Nikon (dla systemu korygowanego na nieskonczonosc CFI60) wspomniany czlowiek uzyl tych samych modulow tylko ze do mikroskopu odwroconego (sa na nikonowskiej wyprzedazy na ebayu sporo tansze)

2.)
konstrukcja systemu troche na zasadzie DIC typu de Senarmont (kreci sie polaryzatorem na dole).
elementy po prostu leza jeden na drugim na porcie swietlnym (mozna pryzmat umiescic w kondensorze UFC, ale utrudnia to operowanie nim), drugi set lezy pod glowica (na szczescie sie zmiescily tak zeby moc zablokowac glowice)

sprzet najczystszy nie jest, ale wyczyszczenie go nawet specjalnym plynem do optyki wcale takie latwe nie jest.

3.) Zdjecia - szalu nie ma, ale dzialac dziala.
oczlik - wyrazny, ale dosc delikatny efekt DIC wiekszego kontrastu nie dalo sie ustawic, widac tez lekki efekt swiatla spolaryzowanego

tu widac nieco slabiej. na dzien dzisiejszy uwazam, ze filtr uniwersalny bezapelacyjnie daje lepsze efekty i wieksza latwosc regulacji parmaterow obrazu.

nie wiem czemu efekt i kontrast sa takie delikatne, ale pewnie wynika to z pomieszania producentow i tego, ze czesci sa dedykowane do swoich mikroskopow, do tego pochodza z roznych systemow - skonczonego i nieskonczonego. Mysle ze gdyby mocniej pokombinowac to taka prosta metoda dalo by sie wyciagnac calkiem sporo. Nie bardzo jest mozliwosc uzycia dedykowanego pryzmatu obiektywowego - prostokatny ksztalt jego obudowy uniemozliwia wlozenie go do tubusa.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

planapo a patrzac przez mikroskop pomocniczy jak to wygladalo?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

nie uzywalem tu w ogole mikroskopu pomocniczego, nie wiem w czym moglby mi pomoc przy DIC.

planuje jeszcze zrobic podobny test na obiektywie 40x, bo te pryzmaty, ktore mam sa dedykowane dla obiektywow o NA miedzy 0.5 a 1.0. nie mialem wczoraj odpowiedniego preparatu dla 40stki.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

To skad wiedziales ze jeden modul jest ustawiony dobrze wzgledem drugiego? Chodzi mi o to ze z uzyciem mikr. pomocniczego duzo latwiej jest wszystko ustawic.Tak jak jest to tutaj:

Kod: Zaznacz cały

microscopyu.com/tutorials/java/dic/dicalignment/index.html
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

To skad wiedziales ze jeden modul jest ustawiony dobrze wzgledem drugiego?
tradycyjnie - metoda prob i bledow. ustawilem najpierw polaryztor i analizator w pozycji skrzyzowanej, a potem krecilem modulem DIC zeby trafic na najbardziej optymalny obraz.

przez mikroskop pomocniczy nic nie widze czego nie widzialbym normalnie. dzieje sie z grubsza tak jak jest opisane na stronie Nikona, z wyjatkiem tego ze efekt 3d slabnie im blizej jest ustawienia wg kohlera.

10x - zdjecie nie bardzo wyszlo, ale efekt 3d calkiem ladny, plus czarny pas pojawiajacy sie teoretycznie tylko wtedy kiedy jeden modul jest w osi otycznej.
20x - dosc dobry obraz, chyba najlepszy ze wszystkich.
40x - moze byc, ale juz ciemno sie robilo (iso 400)
60x - bardzo delikatny efekt 3d, bardzo ciemny obraz (iso 800)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

i jeszcze jeden test - pryzmat kondensorowy umieszczony w miejscu na filtry kondensora UFC, czyli znacznie wyzej niz pierwotnie. obraz jest zdecydowanie lepszy i znika szara smuga ze srodka pola widzenia - tlo teraz jest szarogradientowe (w Nikonie podobno jest jednorodne)

ogolnie gdyby mocno pokombinowac to jaki taki DIC (dla obiektywow 10-40x) z roznych kawalkow sklecic sie da, inna sprawa to operowanie nim, ktore w takim przypadku nie jest wygodne. wygrywa zdecydowanie obraz na obiektywie 20x. 40x tez w sumie jest niezly, ale dosc delikatny, 10x akceptowalny, 60x jaki taki na bardzo przejrzystych preparatach.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

i ostatnia partia.
DIC hybrydowy vs UFG. szkoda, ze nie na tej samej plaszczyznie ostrosci. DIC daje mniejszy kontrast, ale obraz wydaje sie (naocznie) ostrzejszy, UFG daje wyzszy kontrast.

nie widzialem jeszcze wioslarki z taka piłą na skorupce.

20stka sprawuje sie bardzo dobrze, na 40x tez calkiem niezle, wg mnie nieco lepiej niz na filtrze - obraz wydaje sie ostrzejszy.

zdjecia z polaryzatorem de Senarmont Nikona, troche pozno wpadlem na to zeby go wykorzystac. DUZA roznica na plus - obraz zdecydowanie czystszy (na zdjeciach wychodzi zbyt niebieski), ostrzejszy i pozbawiony zoltawej mgielki, ktora jest przy polaryzatorze PZO. te efekty juz raczej przebijaja filtr uniwersalny, zwlaszcza na 20 i 40x.

podsumowujac - ciekawe doswiadczenie i moze komus sie kiedys przydadza jego efekty.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

planapo super test, bardzo dydaktyczny. Wielki szacun
-MoN-
Posty: 130
Rejestracja: 26 gru 2012, o 13:03

DIC-da się taniej?

Post autor: -MoN- »

Jak w temacie. Da się zrobić DIC domowymi sposobami? Można dostać gdzieś same pryzmaty? Jakie są trudności i potencjalne pułapki jego zmontowania?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: hybrydowy DIC (Nikon + PZO)

Post autor: Pickul »

Jak będziesz chciał coś samemu poskładać to mam pryzmat Wollastona z głowicy MPI2 i dolne pryzmaty z KPI2 dla 10, 20 i 40-stki.
JohnyM

Re: hybrydowy DIC (Nikon + PZO)

Post autor: JohnyM »

Na pewno. Jest dość dużo takich tematów na różnych zagranicznych forach. Generalnie efekty są różne, lepsze i gorsze. Usterki wynikają raczej ze złego umiejscowienia komponentów. Na pewno trudno będzie skonstruować to w taki sposób, aby użytkowanie było równie komfortowe, a estetyka równie wysoka jak w oryginale.
Z pryzmatami może być trudno, te od Pickula na pewno będą dobrym kierunkiem, chyba ma nawet soczewki do skonstruowania tubusa pośredniego. Na allegro pojawiało się szkło interferencyjne, ale nie wiadomo jakie jest rozdwojenie fali, a dla DIC musi być znikomo małe. Najprostsza metoda to zrobienie plas-dica", czyli umieszczenie w jakimś tubusie pośrednim pryzmatu pomiędzy analizatorem i polaryzatorem i przymknięcie przysłony aperturowej 30-50%.
Generalnie w 90% będzie to wyglądało tak, żeby kompensatory (jeśli będą użyte) umiejscowić maksymalnie blisko soczewek kondensora, a pryzmat maksymalnie blisko obiektywu. Potem korygując wysokość jednego lub drugiego uzyskać jednorodne wypełnienie żrenicy wyjściowej prążkiem interferencyjnym.

Ja teraz jestem w trakcie przystosowania UPI do Labophota 2.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: hybrydowy DIC (Nikon + PZO)

Post autor: planapo »

to jest polaryzator de Senarmont jakiego ja uzywalem (tj. moj jest o generacje starszy, nie wiem czy sie roznia)

ebay.com/itm/DIC-IRPP-Rotatable-Polarizer-for-80i-90i-Ci-Ni-Nikon-Microscopes-/251426426578
Załączniki
polaryzator-dic.JPG
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości