hydraty - rozpuszczalność

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
marta99

hydraty - rozpuszczalność

Post autor: marta99 »

Bardzo prosze o pomoc w rozwiązaniu tych 4 zadań bo w ogóle nie wiem od czego zacząć, a nie mam juŻ nieprzygotowań. Byłabym ogromnie wdzięczna. Wiem jakie są odp. ale nie mam zielonego pojęcia z kąd to się wzieło.


Zad1
W jakiej objętości wody naleŻy rozpścić 10g dziewięciowodnego krzemianu sodu aby otrzymać 5% roztwór Na2SiO3?
odp.76dm3

Zad2
ile wody zawiera roztwór otrzymany po rozpuszczeniu 200g Na2S2O3 * 5H2O w 1 dm3 wody
odp.1073g

Zad 3
oblicz rozpuszczalność hydratu siarczanu(VI) manganu(II)ltMnSO4*7H2O w wodzie w temp.286K wiedząć Że nasycony w tej temp. roztwór zawiera 29.5% MnSO4?
odp.118

zad4
ile gramów Fe(NO3)3 * 9H2O i ile gramów wody potrzeba do sporządzenia 1kg o.3% roztwory Fe(NO3)3
odp. 5hydratu i 995H2O
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: hydraty - rozpuszczalność

Post autor: DMchemik »

nie mam czasu teraz liczyć, ale w każdym hydracie należy obliczyć zawartość suchej soli, następnie otrzymaną ilość potraktować jako masę substancji rozpuszczonej, więc obliczymy masę rozpuszczalnika, którą należy pomniejszyć o ilość wprowadzonej wraz z hydratem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości