hydraty

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
ryfka
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2007, o 17:36

hydraty

Post autor: ryfka »

Mam takie zadanie i cos chyba zle robie bo mi nie wychodzi:
Rozpuszczalność MgSO4 w wodzie w temp 363 i 333K jest odpowiednio rowna 69 i 55/100 g wody. 450 g roztworu MgSO4 nasyconego w 363 K ochłodzono do 333K. W wyniku tego z roztworu wykrystalizowała sól sześciowodna. Oblicz masę wykrystalizowanej soli
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: hydraty

Post autor: Zegar »

Rozpuszczalnosc to ilosc substancji na 100g rozpuszczalnika. Wiesz wiec ze w t 363K 69g MgSO4 przypada na 169g roztworu. Obliczasz ile tego przypada na 450g r-ru bo tyle jest w zadaniu, za pomoca proporcji 69/169=x1/450 - x1 to masa substancji. analogicznie robisz dla temp 333K 55/155=x2/450. Aby dowiedzieć się ile wykrystalizowalo, od masy tego co bylo w wyższej temp (x1) odejmujesz mase pozostałą w roztworze po ochlodzeniu (x2). To ze sol jest szesciowodna oznacza, ze na jeden mol MgSO4 przypada 6 moli wody. Bierzesz mase molowa MgSO4 i podstawiasz do proporcji zeby dowiedziec sie ile moli tej soli Ci wykrystalizowalo. Robisz to proporcją Mmol/1=x1-x2(różnica mas, czyli to co wykrystalizowalo)/n obliczasz n, to jest Twoja liczba moli MgSO4 w roztworze. Kolejną proporcją obliczysz ile moli wody przypada na Twoją liczbe n. Wiesz ze na 1 mol soli przypada 6 moli wody wiec 6/1=y/n gdzie n to ta Twoja wyliczona liczba moli. Wyliczone y to ilosc moli wody ktora wykrystalizowala razem z solą. Mnozysz y razy 18 czyli mase jednego mola wody i dodajesz te wyliczoną masę do masy soli ktora wykrystalizowala (x1-x2) i to wszystko.
Wybacz brak wyników, ale zrobilem obliczenia na zmiennych, popodstawiasz sobie mam nadzieję. Jakbyś miała jakies problemy, albo nadal nie rozumiała, to zapraszam na gg:-)
ryfka
Posty: 5
Rejestracja: 20 paź 2007, o 17:36

Re: hydraty

Post autor: ryfka »

Dzieki. Ja w sumie podobnie to robilam i wychodzil mi taki wynik jak Tobie, kiedy to obliczylam, tylko ze wynik mi sie nie zgadzal z odpowiedzia i wolalam sie upewnic. A mam jeszcze takie pytanie. Jesli mam zadanie o tresci: Onlicz ile gramow soli uwodnionej Na2SO4*10H2O i ile gramów wody trzeba dodać do 200g roztworu o stężeniu 5%, żeby otrzymać 400 g roztworu o stężeniu 10%? To czy ja moge to policzyc przy pomocy krzyza stezen? Najpierw dla tej soli uwodnionej jeden krzyż a potem dla wody? I nastepnie wiedzac ile ma byc roztworu z proporcji policzyc mase soli i mase wody?
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: hydraty

Post autor: Zegar »

Nie musisz tego robić krzyzem. Wiesz, ze masz 200g 5% roztworu. Czyli w 200g wody masz 10g Na2SO4. Wiesz ze masz miec 400g 10% rru. Wiec masz mieć 40g substancji. Masz wiec dodac 30g Na2SO4. Liczysz ile to moli tej soli, i liczysz ile na to przypada wody wiedzac ze na jeden mol przypada 180g H2O. Dodajesz te mase do masy tych 30g soli - stad masz mase Na2SO4*10H2O, ktore musisz dodac, a potem to wszystko dodajesz do 200g ktore juz masz. Sprawdzasz ile brakuje do 400g i te roznicewypelniasz wodą.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: hydraty

Post autor: DMchemik »

Zegar pisze:Wiesz, ze masz 200g 5% roztworu. Czyli w 200g wody masz 10g Na2SO4.
no nie powiedziałbym
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: hydraty

Post autor: Zegar »

Przepraszam, przejezyczylem sie mialo bycw 200 g roztworu nie zabijajcie. Ale dziekuje za zwrócenie uwagi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości