I rok :)

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: I rok :)

Post autor: Grzybu123 »

Witam, w ogóle to wiem, ?e jeszcze wrze?nia nie ma ale mam takie pytanie : jak wygl?da trudno przedmiotów na I roku? Przegl?da?em strone katerd czo?owych dla I roku i widz? : wej?ciówki z anatomii, co do chemii, biofizyki i biologii to nie mo?na nic konkretengo zale. Czy cie?ko jest si? dopu?ci? do egzaminów z tych przedmiotów, czy te? mo?e jest to naturalne i nie robi? specjalnych problemów. No i jak wygl?da zdawalno na I roku (ró?ne opinie s?ysza?em).

Pozdrawiam.
Izi
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2008, o 09:14

Re: I rok :)

Post autor: Izi »

jesli chodzi o anatomie to wejsciowki sa w zaleznosci od asystentow-tzn wejsciowki sa u kazdego ale nie wszyscy wymagaja zeby byly zaliczone.
biologia-wejsciowek jak dotad nie bylo na kazdych zajeciach tylko nasz asystent zrobil chyba za dwie niezapowiedziane i dwie zapowiedziane,ktore trzeba bylo zaliczyc zeby moc pisac kolokwia-tych z kolei sa 2:jedno po genetyce a jedno po pasozytach-jak je zdasz to jestes dopuszczony do egzaminu-raczej nie jest to bardzo trudne a mozna jak cos je poprawiac,natomiast u niektorych asystentow z biologii nie bylo zadnych niezapowiedzianych wejsciowek.
chemia-wejsciowek nie ma,sa 4 kolokwia z ktorych lacznie musisz miec 60%zeby byc dopuszczonym do egzaminu(z jednego kola jest 25pkt czyli musisz miec60 pkt zeby na egz isc),jak sie nie uzbiera to jest zboj z calego polrocza i jak sie go nie zda to drugi zboj w sierpniu-trudnosc kolokwiow rowniez zalezy od asystentow-w tym roku jakas1/4 jak nie wiecej studentow nie zostala dopuszczona do pierwszego terminu egzaminu
biofizyka-trzeba robic na kazde zajecia opis teoretyczny danego cwiczenia(zagadnienia sa podane)co w rzeczywistosci rowna sie pol godziny na Wikipedii(bo trzeba to recznie napisacPP)1 asystent pyta przy robieniu doswiadczen i czsem wyrzuca z zajec,pozostali nie pyaja lub zadaja pytania na poziomie podstawowki.trzeba miec zaliczone 9 doswiadczen i 3 kolokwia(po kazdych trzech cwiczeniach jest kolo)i sie dopuszconym na egz jest
z reszta wszystkiego sie dokladnie dowiecie na poczatku zajecP

[ Dodano: |30 Lip 2009|, o 13:07 ]
a jeszcze zdawalnosc-chyba raczej wysoka w porownaniu z takimi Katowicami gdzie z polowa roku odpadaP
po pierwszym polroczu odpadly dwie osoby-i to nie ze nie zdaly egzaminow tylko przez anatomie bo ani kolokwiow ani zbojow nie zdaly.
a teraz to jeszcze trudno powiedziec bo beda poprawki i warunki ale pierwsze terminy zdalo okolo
anatomia-jakies 35-40%
chemia-30-33%
wiem ze w tamtm roku ostatecznie anatomii nie zdalo jakies 12 osob,a chemie zdali wszyscy(ale to wiadomosc od starszego rocznika wiec nie wiem czy idealnie zgodna z prawdaD)
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: I rok :)

Post autor: Grzybu123 »

Podzi?kowa?
Meggi123
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2009, o 08:23

Re: I rok :)

Post autor: Meggi123 »

hej mo?e ktos starszy mi pomo?e z watpliwo?ciami mo?e np. je rozwieje

1. na stronie cm podane jest ?eby zaopatrzy? si? w fartuch i czepek ale nie ma nic konkretnego podane czy to ma by? zwyk?y fartuch czy s? jakie? szczególne wymogi?
2. gdzie sie takie rzeczy kupuje?
3. jak jest realizowana anatomia ?chodzi mi np. czy robi? po kolei noga r?ka g?owa i wszystko z tym zwi?zane reka i ko?ci w rece naczynia nerwy czy po kolei uk?adami?
4. od czego si? zaczyna anatomia oczywi?cie omijaj?c temat anatomia ogólna

pozdrawiam i z góry dziekuje za wszelkie informacje:*
Izi
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2008, o 09:14

Re: I rok :)

Post autor: Izi »

fartuch jaki chcesz-moze byc zapinany z przodu lub z tylu(choc odradzam bo potrzeba drugiej osoby zeby zawiazalaP),a gdzie kupic?hmmm,ja kupilam w zwyklym sklepie z odzieza do pracy(tam sa rozne fartuchy czy kombinezony)ale mysle ze mozna tez kupic w sklepie medycznym
czepek tez jaki sie chce-moze byc zarowno ten(teoretycznieP) jednorazowy jak i taki z materialu co go mozna prac
a i zaopatrzcie sie jescze w rekawiczki jednorazoweD
anatomia zaczyna sie od osteologii
a pozniej w kolejnosci:
konczyna gorna,klatka piersiowa,brzuch,miednica,konczyna dolna
wszystko jest dokladnie rozpisane po rozpoczeciu roku akademickiego na stronie katedry anatomii ale to Wam jeszcze powiedza
a.i nie bylo czegos takiego jak anatomia ogolna-chyba ze przez to rozumiec strony i kierunki po lacinieP
a pozniej to juz drugi semestrP
Meggi123
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2009, o 08:23

Re: I rok :)

Post autor: Meggi123 »

a co ko?ciami(sztucznymi) zn. czy mo?na wypo?yczy? jakie? czy jest jakie? pokój w którym np mozna poogl?da? i si? pouczy? z nich po zaj?ciach czy wystarczy tylko to co na zaj?ciach
a mo?e trzeba sobie kupi?:(?

na stronie katedry jest napisane ?e trzeba p?sete i skalpel potzrebne to jest od razu gdzie co? takiego si? kupuje a mo?e to dostaje si? na zaj?ciach cz y trzeba mie? swoje?
Izi
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2008, o 09:14

Re: I rok :)

Post autor: Izi »

kupuje sie to tez w sklepie medycznym-choc mi skalpel sie do niczego nie przydal,ale inne grupy cos tam podobno preparowaly(choc nie wiem czy swoim skalpelem czy wreczyl im go asystent ) .peseta zalezy.ja nigdy jej nie uzywalam bo wolalam babrac sie w trupkach rekami ale jak ktos bardziej brzydliwy czy po prostu tak mu wygodniej to peseta sie jak najbardziej przyda-ale nie na pierwsze zajecia(po co do kosci skalpel i peseta?)tylko dopiero jak sie zaczna jakies miekkie preparaty,chociazby konczyna gorna.
kosci kupowac?hehe,pewnie sie gdzies da,ale na pewno to co na zajeciach wystarczy-niektorzy kupowali lub pozyczali czaszke ale to dopiero na poczatku drugiego polrocza jak juz
cypryjka
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2009, o 22:07

Re: I rok :)

Post autor: cypryjka »

sztuczne ko?ci na nic Ci si? nie przydadz?
biofizchem
Posty: 111
Rejestracja: 24 lut 2008, o 14:30

Re: I rok :)

Post autor: biofizchem »

jakby ktos by? ciekawy to ju? jest rozpiska zwi?zana z anaotomi? prawid?ow? kiedy kolokwia i takie tam pozdrawiam
Meggi123
Posty: 21
Rejestracja: 10 lip 2009, o 08:23

Re: I rok :)

Post autor: Meggi123 »

Mo?e to g?upie pytanie ale co to w?a?ciwie te szpilki wszyscy o tym mówi ? a ja nie doko?ca wiem o co chodzi jak to wygl?da?
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: I rok :)

Post autor: Grzybu123 »

Jest np kr?g szyjny, jest na jedyn z ?uków wsteczka (albo wbita jest szpilka) i muszisz nazwa? t? cz? anatomiczn? (pewnie pe?n? nazw?, czyli ?uk taki i tak kr?gu takiego i takiego szyjnego, wraz z odpowiednim mianem anatomicznym (niestety pewnie w odpowiedniej deklinacji )).

Tak to wygl?da wsz?dzie wi?c w Bydzi pewnie podobnie.
desperateembryo
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2009, o 12:26

Re: I rok :)

Post autor: desperateembryo »

czy kto? móg?by mi poradzi?, jak najsprawniej dosta? si? do dziekanatu na Jagiello?sk? 13 spod dworca kolejowego?
Izi
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2008, o 09:14

Re: I rok :)

Post autor: Izi »

hmm,z PKP wsiadasz w jakikolwiek autobus ktory jedzie na Rondo Grunwaldzkie a jezdzi tam ich kilka
a stamtad tramwaj 3kierunek wyscigowa lub tramwaj8 kierunek kapu?ciska i wysiadasz na przystanku rondo jagiellonow i juz jestes przy budynku collegium medicum tylko trzeba przejsc przejsciem podziemnym
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 12 gości